SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook usunął w kwietniu ponad 700 kont i niemal tysiąc stron

Firma Marka Zuckerberga opublikowała raport dotyczący kont i stron, jakie zostały usunięte w kwietniu na Facebooku i Instagramie z powodu wprowadzania w błąd użytkowników tych platform. Zostały one założone w USA, Rosji, Gruzji, Iranie i Birmie.

Article

W kwietniu amerykański koncern usunął na Facebooku 732 konta, 993 strony i 200 grup, a na Instagramie 162 konta. Były one prowadzone głównie z Rosji, Iranu, Gruzji i Birmy, a także z USA.

- Cały czas pracujemy nad wyszukiwaniem i blokowaniem skoordynowanych kampanii, które mają na celu manipulowanie debatą publiczną w naszych aplikacjach - podaje amerykańska platforma społecznościowa.

Jak podaje Facebook, konta te prowadziły "skoordynowane kampanie, które mają na celu manipulowanie debatą publiczną w mediach społecznościowych". W kwietniu chodziło głównie o wywołanie podziałów wokół konfliktów zbrojnych, sporów geopolitycznych oraz aktywności politycznej w Stanach Zjednoczonych.

Wykorzystywanie pandemii do zbierania fanów

Facebook zauważa również, że wiele z tych grup próbowało wykorzystać pandemię koronawirusa do realizacji swoich celów.

- Wszystkie sieci, które zlikwidowaliśmy w kwietniu, powstały przed rozpoczęciem pandemii COVID-19. Widzieliśmy jednak, jak ludzie odpowiedzialni za te kampanie oportunistycznie wykorzystują posty związane z koronawirusem, aby zbudować widownię i zachęcić ludzi do śledzenia ich strony - informuje Facebook.

Eksperci spodziewają się, że aktywność Facebooka w usuwaniu kont wzrośnie w miarę zbliżania się daty wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się 3 listopada 2020 r. Prawdopodobnie Facebook, podobnie jak inne media społecznościowe, stanie się polem do działania dla tych, którzy chcą wpłynąć na wynik wyborów.

Większe przychody Facebooka

Przychód Facebooka sięgnął w I kwartale 2020 roku 17,74 miliarda dolarów. To o 18 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (15,08 mld USD). Przychód z reklam firmy wyniósł 17,44 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 17 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w I kwartale bieżącego roku zysk netto w wysokości 4,9 miliarda dolarów, w porównaniu do 2,43 miliarda dolarów zysku w I kwartale roku 2019 (+102 proc.).

Miesięczna liczba aktywnych użytkowników Facebooka na koniec marca br. wynosiła 2,6 miliarda - o 10 proc. więcej w skali roku. O 11 proc. wzrosła liczba osób codzienne odwiedzających portal - do 1,73 miliarda. Facebook nie podał ile osób korzysta z jego mobilnej odsłony.

Facebook podał także, że z całej rodziny jego produktów, w tym Facebooka, Instagrama, Messengera i WhatsAppa, każdego dnia korzystało w I kwartale 2,36 miliarda ludzi na świecie (+12 proc. r/r), a 2,99 miliarda ludzi (+11 proc. r/r) przynajmniej jednej z tych usług używało minimum raz w miesiącu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook usunął w kwietniu ponad 700 kont i niemal tysiąc stron

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wow!
700 stron przy 2 miliardach użytkowników? Wow, mega!
odpowiedź