SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook zaostrza walkę z QAnon. Zbanuje wszystkie treści powiązane z ruchem

Facebook zapowiedział, że zamierza usuwać wszystkie strony i treści które dotyczą teorii spiskowej QAnon zarówno w głównym serwisie, jak też na platformie Instagram. To zaostrzenie dotychczasowej polityki Facebooka w walce z ruchem, którego charakter został zakwalifikowany jako militarystyczna bojówka.

Donald Trump, fot. materiały prasoweArticle

QAnon to coraz popularniejsza w Stanach Zjednoczonych teoria spiskowa wpierająca Donalda Trumpa. Zgodnie z nią prezydent USA musi walczyć z szeroko zakrojonym spiskiem nieokreślonych bliżej sił, które zagrażają bezpieczeństwu państwa. QAnon przybiera coraz groźniejsze formy do tego stopnia, że teoria została uznana przez FBI za zagrożenie terrorystyczne i podjęto odpowiednie działania by je wyeliminować.

W sierpniu br. na swojej stronie internetowej Facebook doniósł, że usunął ze swojego serwisu 790 grup oraz 100 stron powiązanych z ruchem QAnon. Zablokowano także ponad 300 hashtagów dotyczących tej teorii oraz 1,5 tys. reklam związanych z QAnon.

Facebook poinformował dodatkowo, że zidentyfikował na należącej do niego platformie Instagram 1,95 tys. grup, 440 stron oraz ponad 10 tys. profili powiązanych z QAnon.

Czytaj także: Facebook daje administratorom grup szereg nowych narzędzi. Ułatwienia w moderacji i animacji dyskusji

Całkowita blokada

Działania Facebooka podjęte w sierpniu br. spotkały się z krytyką która wskazywała, że serwis nie działa wystarczająco radykalnie w walce QAnon. Treści dotyczące tej groźnej teorii spiskowej są nadal obecne w ekosystemie Facebooka, a internauci powiązani z ruchem stosują wybiegi mające oszukać systemy serwisu, m.in. poprzez stosowanie nazwy „cueAnon”.

Teraz Facebook zapowiedział, że zaostrza politykę wobec QAnon, która została uznana przez serwis za zmilitaryzowaną bojówkę zagrażającą bezpieczeństwu mieszkańców USA.

W związku z tym firma kierowana przez Marka Zuckerberga przewiduje, że zarówno z Facebooka, jak i Instagrama zostaną usunięte wszystkie strony, grupy i treści które w jakikolwiek sposób odwołują się do ruchu QAnon. Dotyczy to także materiałów, które nie nawiązują do publikacji o „agresywnym” charakterze.

Facebook nie ujawnił na razie jaka może być skala obecnego blokowania QAnon w jego ekosystemie i jaka liczba kont zostanie nimi dotknięta.

Przychód Facebooka sięgnął w II kwartale 2020 r. 18,69 mld dol. To o 11 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (16,89 mld dol.). Przychód z reklam firmy wyniósł 18,32 mld dol., co oznacza wzrost o 10 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w II kwartale zysk netto w wysokości 5,18 mld dol., w porównaniu do 2,62 mld dol. zysku w II kwartale roku 2019 (+98 proc.).

Czytaj także: Instagram będzie ostrzegać przed publikowaniem obraźliwych komentarzy

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook zaostrza walkę z QAnon. Zbanuje wszystkie treści powiązane z ruchem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl