SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporter „Faktów” zniknął z anteny. Związany jest z TVN od 1997 roku

Od października 2023 roku „Fakty” TVN nie pokazały żadnego materiały Cezarego Grochota. To dziennikarz związany ze stacją od początku jej historii. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że przyczyną zniknięcia reportera specjalizującego się w tematach zagranicznych, są przyczyny zdrowotne. 

Cezary Grochot (fot. TVN)Cezary Grochot (fot. TVN)

Na portalu TVN24.pl ostatni materiał Grochota pochodzi z 26 września ub.r. i nosi tytuł „Antarktyda topnieje w zastraszającym tempie”, a w serwisie X na początku października ub.r. linkowano jeszcze do materiałów reportera, których nie ma już w sieci. 

Od dłuższego czasu firmowy numer telefonu dziennikarza jest jednak wyłączony. Wieloletniego reportera nie można spotkać też na korytarzach Wiertniczej. Nikt nie wie czy i kiedy powróci. Nota biograficzna Grochota dalej widnieje na stronie internetowej stacji.

W zeszłym roku przez wiele tygodni, również z przyczyn zdrowotnych, na antenie nie pojawiły się materiały Jakuba Sobieniowskiego, reportera politycznego „Faktów”. Jeszcze jesienią wrócił do programu. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że podobnie może być z Grochotem, który nie został zwolniony, ani nie zrezygnował z pracy, tylko musi podreperować zdrowie. 

Cezary Grochot zaczął pracę w „Faktach Północ” w 1997 roku. Rok później przeniósł się do Warszawy i został reporterem działu zagranicznego. Relacjonował m.in. wybór Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych u boku jego rodziny w Kenii. Odwiedził Dalajlamę przed olimpiadą w Pekinie.

Przygotował wiele materiałów dotyczących kryzysu finansowego w Grecji. Widzowie TVN mogli też zobaczyć relacje Grochota po strzelaninie na norweskiej wyspie Utoya i zamachach terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku. Grochot relacjonował także pierwsze demokratyczne wybory w historii Kongo.

Odejścia z TVN

W związku ze zmianami w Telewizji Polskiej, w ostatnim czasie część dziennikarzy TVN i TVN24 zdecydowało się odejść z TVN Warner Bros. Discovery. Szefem „19.30” jest Paweł Płuska (wcześniej wieloletni reporter „Faktów” TVN). Program, który zastąpił „Wiadomości” prowadzi m.in. Joanna Dunikowska-Paź (wcześniej TVN24). Gospodarzem tego dziennika jest też Zbigniew Łuczyński, znany z „Uwagi!” TVN.

Kilka tygodni temu reporterem programu „19.30” TVP1 został Bartosz Filipowicz. Pracował w TVN Warner Bros. Discovery od 7 lat. Głównie jako researcher „Faktów” TVN, ale pod koniec pracy na Wiertniczej przygotowywał także materiały do „Faktów po południu” i wejścia na żywo. Także w styczniu w „Panoramie” TVP2 zadebiutował Mateusz Dolatowski, który również był researcherem „Faktów”. Okazjonalnie jego materiały emitował TVN24.

Jak informowaliśmy miesiąc temu, czterech kolejnych researcherów „Faktów” TVN złożyło wypowiedzenia. Związek Zawodowy Pracowników TVN zarzucił stacji brak reakcji na zmieniającą się sytuację medialną. Jego przedstawiciele argumentują, że TVN może mieć problemy w związku z kolejnymi odejściami, bo proponowane przez firmę podwyżki są zbyt małe.

W ostatnich latach z „Faktów” odszedł także reporter Dariusz Prosiecki. Przeszedł do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a następnie trafił do Pracodawców RP, gdzie jest dyrektorem Departamentu Marketingu i Komunikacji. Inny dziennikarz programu Krzysztof Skórzynski po wycieku wiadomości ze skrzynki ówczesnego ministra Michała Dworczyka został prowadzącym „Dzień dobry TVN”. Nowymi reporterami „Faktów” zostali za to: Jacek Tacik, Michał Tracz, Paweł Szot i Adrianna Otręba. 

Materiały wciąż przygotowują: Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jakub Sobieniowski, Marek Nowicki, Dariusz Łapiński, Jarosław Kostkowski, Paweł Abramowicz, Magda Łucyan, Renata Kijowska, Marzanna Zielińska, Arleta Zalewska, Jan Błaszkowski, Wojciech Bojanowski i Katarzyna Górniak. Materiały zagraniczne przygotowują: Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Andrzej Zaucha i Monika Krajewska. Korespondentem TVN w Waszyngtonie jest Marcin Wrona, a w Londynie Maciej Woroch. Prowadzącymi programu są: Anita Werner, Piotr Kraśko, Grzegorz Kajdanowicz, Piotr Marciniak i Diana Rudnik.

Sztandarowy dziennik TVN jest liderem pod względem oglądalności. „Fakty” TVN i TVN24 BiS w lutym 2024 roku oglądało średnio 2,78 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 22,37 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis stracił 5,23 proc. widzów, czyli 153 tys. oglądających, a jego udział zmalał z 22,88 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Reporter „Faktów” zniknął z anteny. Związany jest z TVN od 1997 roku

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krok
Może odnajdzie się w zaprzyjaźnionej tVP ?
odpowiedź
User
pk
Są granice wytrzymałości gdy profesjonalną pracą firmuje się polotyczną propagandę w pozostałych materiałach stacji.
odpowiedź
User
Haha
Może i zdrowotne, ale czemu te się pojawiły po jego mobbingowych problemach? Podobno miał wylecieć, ale widać parasol ochronny jest.
odpowiedź