SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fałszywy alarm antywirusowy na Allegro, WP i Onecie. „Błąd w aktualizacji bazy wirusów”

W poniedziałek użytkownicy programu antywirusowego firmy Eset otrzymali ostrzeżenia o trojanach obecnych na niektórych stronach internetowych, m.in. portalach Allegro, Wirtualna Polska i Onet. Okazało się, że to wynik błędu antywirusa, a zagrożenie nie istnieje. - To błąd w aktualizacji bazy sygnatur wirusów, w ciągu godziny dostarczyliśmy odpowiednią poprawkę - wyjaśnia serwisowi Wirtualnemedia.pl przedstawiciel Eset.

fot. Shutterstock.comArticle

W poniedziałek pojawiły się alarmujące informacje o tym, że użytkownicy oprogramowania antywirusowego firmy Eset otrzymują ostrzeżenia o zagrożeniu podczas odwiedzin na niektórych stronach internetowych. Sprawa dotyczyła m.in. czołowych serwisów działających w Polsce: Allegro, Onetu i WP.pl.

Ostrzeżenie informowało o wykryciu konia trojańskiego, a adres URL wskazywał jedną z reklam Allegro, która pojawia się na wielu witrynach internetowych, w tym także tych najbardziej popularnych.

Serwis Wirtaulnemedia.pl ustalił, że to fałszywy alarm. W rzeczywistości wirusa nie zawierała ani reklama Allegro, ani też żadna ze stron internetowych, których dotyczyły ostrzeżenia. Przyczynę zamieszania wyjaśnił nam Krzysztof Kasperkiewicz, kierownik działu marketingu firmy Dagma będącej oficjalnym przedstawicielem Eset na Polskę.

- Rzeczywiście taka sytuacja miała miejsce, ale została już rozwiązana - poinformował nas Krzysztof Kasperkiewicz. - Problem dotknął tylko część użytkowników rozwiązań Eset i dotyczył błędu w aktualizacji bazy sygnatur wirusów, skutkiem czego było wyświetlanie komunikatu o wykryciu zagrożenia i blokada części serwisów www (mimo że strony te nie zawierały wirusów). Firma Eset w nieco ponad godzinę przygotowywała i udostępniła nową, wolną od wspomnianego wyżej błędu aktualizację baz sygnatur wirusów, która automatycznie została rozesłana do wszystkich aktywnych programów tego producenta. Należy podkreślić, że wspomniana sytuacja w żaden sposób nie wpłynęła na poziom ochrony użytkowników i ich danych - wyjaśnia Kasperkiewicz. - Firma Eset przeprasza swoich klientów za niedogodności, na jakie mogła narazić ich wspomniana sytuacja - dodaje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fałszywy alarm antywirusowy na Allegro, WP i Onecie. „Błąd w aktualizacji bazy wirusów”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl