SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosyjskie kluby i reprezentacja usuwane z gier „FIFA” i „NHL”

Amerykański koncern Electronic Arts poinformował, że z ostatniej edycji jego piłkarskiej gry wideo „FIFA” zostaną usunięte reprezentacja i kluby z Rosji, a z hokejowej gry „NHL” - drużyny rosyjskie i białoruskie. Przyczyną jest rosyjska agresja militarna na Ukrainę.

Ujęcie z gry "FIFA 22" z piłkarzami rosyjskich klubówArticle

Na profilach społeczościowych EA Sport, marki Electronic Arts dotyczącej gier sportowych, wyrażono solidarność z mieszkańcami Ukrainy i apel o zakończenie inwazji na Ukrainę.

Firma ogłosiła, że zaczęła proces usuwania rosyjskiej reprezentacji i klubów ze wszystkich wersji gry „FIFA”: „FIFA 22”, jej wariantu do gry online i na urządzenia mobilne. Zaznaczyła, że to krok spójny z niedawną decyzją światowej i europejskiej federacji piłkarskiej (czyli FIFA i UEFA) o wykluczeniu klubów i reprezentacji Rosji ze wszystkich rozgrywek międzynarodowych.

- Aktywnie rozważamy powiązane z tym zmiany w innych obszarach naszych gier - dodał Electronic Arts, dziękując graczom za cierpliwość. Kolejne edycje gry „FIFA” trafiają do sprzedaży co rok jesienią.

Natomiast na osobnym profilu podano, że z hokejowej gry „NHL” w najbliższych tygodniach usunięte zostaną drużyny rosyjskie i białoruskie.

UEFA zerwała umowę reklamową z Gazpromem

"UEFA zdecydowała dzisiaj zakończyć współpracę z Gazpromem we wszystkich rozgrywkach. Decyzja wchodzi w życie natychmiast i obejmuje wszystkie istniejące umowy, w tym Ligę Mistrzów UEFA, rozgrywki drużyn narodowych UEFA oraz mistrzostwa Europy 2024" - poinformowano w poniedziałek.

Kilka godzin wcześniej grający w niemieckiej drugiej lidze klub piłkarski Schalke 04 Gelsenkirchen poinformował, że wobec inwazji Rosji na Ukrainę zerwał kontrakt z Gazpromem, swoim głównym sponsorem.

Umowa sponsorska Gazpromu z UEFA obowiązywała od 2012 roku. Szacuje się, że jest warta około 40 milionów euro na sezon.

Rosyjskie kluby i reprezentacje zawieszone

Równocześnie UFEA oraz Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zawiesiły reprezentację Rosji oraz kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. To reakcja na rosyjską napaść zbrojną na Ukrainę.

"W konsekwencji wstępnych decyzji przyjętych przez Radę FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, które przewidywały przyjęcie dodatkowych środków, FIFA i UEFA podjęły dziś wspólnie decyzję, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania" - napisano w komunikacie światowej federacji.

24 marca polscy piłkarze mieli zagrać z Rosją w Moskwie w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata. PZPN już w sobotę zapowiedział, podobnie jak polscy piłkarze, że kadra biało-czerwonych - w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę - nie zamierza grać ze "Sborną".

PZPN nie zgodził się na poprzednią propozycję FIFA

- FIFA zawiesiła Rosję! Walka o słuszną sprawę miała sens. Pokazaliśmy, że siła jest w solidarności - skomentował poniedziałkowe decyzje FIFA i UEFA Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Ale spokojnie, bez triumfalizmu. Po prostu zachowaliśmy się tak, jak trzeba. Teraz musimy skupić się na pomaganiu Ukrainie, co jako PZPN będziemy robić. #SolidarniZUkrainą - zaznaczył.

W niedzielę wieczorem, że mecze Rosjan mają odbywać się na neutralnym terenie, bez kibiców oraz flagi i hymnu rosyjskiego, a także bez używania nazwy "Rosja". FIFA nie wykluczyła jednak znacznie surowszych sankcji w najbliższym czasie, w tym potencjalnego wykluczenia z rozgrywek, jeśli sytuacja nie ulegnie szybkiej poprawie. Dotychczasowe decyzje FIFA zostały jednak przyjęte w piłkarskiej Europie z rozczarowaniem.

W niedzielę polska federacja podtrzymała swoje zdecydowane stanowisko. A tuż przed północą prezes Kulesza poinformował o dalszych krokach.

"W związku ze skandaliczną decyzją FIFA, PZPN wysłał dziś pismo do wszystkich federacji w Europie. Przedstawiliśmy w nim nasze stanowisko i zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku. Bo tylko zjednoczeni będziemy silni. Żadnej pobłażliwości dla rosyjskiej agresji na Ukrainę!" - napisał szef PZPN na Twitterze.

W niedzielny wieczór swój bojkot meczów z Rosjanami podtrzymali też Czesi i Szwedzi. Reprezentacje tych krajów zmierzą się w drugim półfinale barażowym. Jego zwycięzca miał grać z lepszym z pary Rosja - Polska w decydującym meczu o awans na mundial w Katarze.

Tymczasem FIFA podkreśliła wcześniej, że jest w kontakcie z federacjami Polski, Czech i Szwecji. "W związku ze zbliżającymi się barażami (...) FIFA przyjęła do wiadomości stanowiska wyrażane w mediach społecznościowych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej oraz Szwedzki Związek Piłki Nożnej i już nawiązała dialog ze wszystkimi tymi federacjami. FIFA pozostanie w bliskim kontakcie, aby wspólnie znaleźć odpowiednie i akceptowalne rozwiązania" - dodano.

Do bojkotu meczów z udziałem Rosjan dołączają inne związki. Angielska Federacja Piłkarska (FA) poinformowała w niedzielnym komunikacie, że nie będzie grała z Rosją w jakichkolwiek rozgrywkach międzynarodowych w "przewidywalnej przyszłości".

Również Albania zapowiedziała, że do czasu "zakończenia okupacji Ukrainy" nie weźmie udziału w meczach z Rosją. Te drużyny mają spotkać się w nowej edycji Ligi Narodów UEFA.

Dołącz do dyskusji: Rosyjskie kluby i reprezentacja usuwane z gier „FIFA” i „NHL”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
To może liga ukraińska w zastępstwie, dodatkowo rumuńska, duńska, grecka, turecka, austriacka i szwajcarska ew. brazylijska i MLS oraz nowa kanadyjska istniejąca od trzech lat.
odpowiedź
User
A
A jak USA napadły na Irak i Afganistan też ich wszyscy ze wszystkiego usuwali. Bo nie pamiętam? A to że okupują Irak 20 lat to też ich usuwają. A że okazało się że zamordowanie Husajna było zbrodnią bo żadnej broni nie znaleźli. Co za hipokryzja.
odpowiedź
User
Jutrzen
A jak USA napadły na Irak i Afganistan też ich wszyscy ze wszystkiego usuwali. Bo nie pamiętam? A to że okupują Irak 20 lat to też ich usuwają. A że okazało się że zamordowanie Husajna było zbrodnią bo żadnej broni nie znaleźli. Co za hipokryzja.
Spieprzaj ruski trollu.
odpowiedź