SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Film "Kamerdyner" otworzy 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

"Kamerdyner" Filipa Bajona otworzy 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do sieci właśnie trafił zwiastun.

Article

Nowy film Filipa Bajona to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Pokaz "Kamerdynera" odbędzie się 17 września o godz. 19 w Teatrze Muzycznym. Nowy film Filipa Bajona jest jednym z 16 tytułów, które będą walczyć w Konkursie Głównym o Złote Lwy.

Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski. Film trafi do kin 21 września.

– Poprzez bohaterów i ich splątane losy film rozwija wątki kaszubskie, przybliża tragiczne losy tej grupy narodowościowej, nieobecnej w historii i filmie polskim. Film przeprowadza nas przez pierwszą połowę XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, takich jak ludobójstwo w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej. W "Kamerdynerze" zaplata się epicko wątek miłosny i narodowościowy, aż do nieuchronnego końca, który wyznacza rok 1945 i wejście Armii Czerwonej na tereny Kaszub – mówi reżyser Filip Bajon. Producent Mirosław Piepka dodaje: – Fikcji w filmie "Kamerdyner" jest niewiele. To głównie udokumentowana prawda historyczna. Gdy polityka i tryby historii wkraczają w życie narodów, które dotąd żyły obok siebie, zostaje ruina. Przyjaciele stają się wrogami.

W sieci jest już dostępny teledysk do piosenki Korteza "Stare drzewa", utwór został skomponowany specjalnie do filmu "Kamerdyner". W teledysku pojawia się Sebastian Fabijański, który w filmie Filipa Bajona gra kaszubskiego chłopaka Mateusza Krola.

"Kamerdyner" opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussow Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol ich gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Film wejdzie do kin 21 września.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Film "Kamerdyner" otworzy 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kici-kici
W lasach piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Polacy, Niemcy, Kaszubi... Kim do cholery są ci naziści?
odpowiedź
User
anick
Imponujący zwiastun. Wygląda , że F.BAJON w swojej dawnej doskonałej formie! Widać magię kina, a nie tandetę , taniznę i chałturę, jak w większości niestety, rodzimych tytułów. Chyba jest na czekać.
odpowiedź
User
anick
ale rzeczywiście...kimże są naziści? jakaś nowa nacja.
odpowiedź