SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Finał sprawy Krauze kontra Anita Gargas i TVP. Będą przeprosiny przez 30 minut?

Telewizja Polska i Anita Gargas mają przeprosić Ryszarda Krauzego za naruszenie jego dóbr osobistych - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. TVP ma czas do wtorku na publikację przeprosin w godzinach 22.00-22.30. Wyrok jest prawomocny.

Ryszard Krauze, fot, akpa Article

We wrześniu 2007 roku w programie „Misja specjalna”, emitowanym wówczas na antenie TVP1, podano informacje o związkach łączących Ryszarda Krauzego z gangiem Nikodema Skotarczyka (pseudonim „Nikoś”). Krauze wytoczył proces autorce magazynu Anicie Gargas i zażądał przeprosin oraz miliona złotych zadośćuczynienia (więcej na ten temat). Jego pełnomocnikiem w procesie był Roman Giertych.

W październiku 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził przeprosiny od Anity Gargas i Telewizji Polskiej oraz wpłatę pieniędzy na rzecz Caritasu, oddalając pozostałe roszczenia finansowe. Wyrok był jednak nieprawomocny (przeczytaj o tym więcej).

W wyniku apelacji powództwo Ryszarda Krauzego w zakresie naruszenia dóbr osobistych zostało częściowo oddalone. Anita Gargas nie musi też płacić zadośćuczynienia na cel społeczny. Sąd nakazał jednak dziennikarce opublikowanie przeprosin, uznając, że teza o związkach biznesmena z „Nikosiem” była zbyt daleko idąca, a dowody przedstawione podczas przewodu sądowego były niewystarczające, aby ją potwierdzić. TVP na publikację przeprosin ma czas do najbliższego wtorku.

Portal Dziennik.pl podał, że przeprosiny miały być wyemitowane w „Misji specjalnej”, ale tego programu nie ma już w ramówce TVP1 od dawna. We wniosku jest zapis, że zamiast oświadczenia w magazynie Telewizja Polska ma opublikować przeprosiny na  antenie Jedynki w godz. 22.00-22.30.

W opinii Romana Giertycha zapis ten oznacza, że TVP ma przepraszać Ryszarda Krauzego przez pół godziny. - Nie wyobrażam sobie, żeby instytucja będąca własnością skarbu państwa kwestionowała prawomocny wyrok sądu - mówi Dziennik.pl Roman Giertych.

Zupełnie inaczej wyrok Sądu Apelacyjnego rozumie rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki. W rozmowie z serwisem twierdzi, że publiczny nadawca musi opublikować oświadczenie w przedziale czasowym 22.00-22.30, czyli w takim, w jakim była nadawana kiedyś „Misja specjalna”. - Nie oznacza to, że TVP musi nadawać ogłoszenie przez 30 minut - podkreśla Rakowiecki.

Roman Giertych zapowiada dalsze kroki prawne, jeśli przeprosiny nie zostaną opublikowane zgodnie z wyrokiem. Z Anitą Gargas w piątek nie udało nam się skontaktować.

Dołącz do dyskusji: Finał sprawy Krauze kontra Anita Gargas i TVP. Będą przeprosiny przez 30 minut?

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Gargas też przeprosi za przegrany proces?
18 13
odpowiedź
User
plusk
Niech przeprasza sama Gargas. Dobrze że tej PISowskiej bandy już w TVP nie ma.
22 25
odpowiedź
User
kompromitacja wymiaru niesprawiedliwości
Sprawa za 2007 roku i strony jeszcze pamiętają o co chodzi. Szacunek!
21 9
odpowiedź