SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firefox i Safari gonią Internet Explorera

W wojnie przeglądarek Safari i Firefox notują duże zyski albo trzymają ten sam poziom.

 Wszystko zależy od tego, na które statystyki spojrzymy. Tymczasem Internet Explorer traci przewagę nad swoją konkurencją w USA, ale utrzymuje mocną pozycję na całym świecie.

Sprzeczne dane pochodzą od dwóch firm badających ruch w internecie – Net Applications i OneStat.

Dane Net Applications pochodzą z jego statystyk zachowań klientów i próbki z ponad 40 tysięcy adresów internetowych. Obejmują one tylko teren USA. Wskazują bardzo dobre wyniki Firefoxa i Safari. Firefox w okresie styczeń 2006 – styczeń 2007 zanotował wzrost z 9,5 procent do 13,67 procenta, chociaż w grudniu ubiegłego roku jego udział w rynku wynosił nawet 14 procent. Jeszcze większy wzrost, bo o 56 procent, zanotowała przeglądarka Safari – z 3 procent w styczniu 2006 do 4,7 procenta rok później. W tym samym okresie użytkowanie Internet Explorera (w wersjach IE 5, 6 i 7) stale spadało: z 85,31 procenta na początku 2006 roku do 83,56 w lipcu i 79,64 procenta w grudniu. Niewielki wzrost – do 79,75 procenta zanotowano w styczniu tego roku.

Z kolei OneStat swoje dana opiera na podstawie dziennej próbki 2 milionów internautów z całego świata. Dane tej firmy mówią zupełnie co innego, tak samo w Stanach Zjednoczonych jak i poza ich granicami. Jeśli chodzi o USA Internet Explorer również zanotował spadek, ale o wiele mniejszy niż w przypadku statystyk konkurencji. W porównaniu z 80,91 procenta rok temu udział IE w rynku spadł do poziomu 78,13 procenta w ubiegłym miesiącu. W tym samym przedziale czasowym Firefox zanotował wzrost o 14,3 procenta – z 14,09 do 16,11 procenta. Safari również poszło w górę: z 3,55 do 3,68 procenta, ale był to o wiele skromniejszy wzrost niż w przypadku danych Net Applications.

Natomiast dane OneStat o udziałach przeglądarek w rynku ogólnoświatowym są bardziej statyczne. Przez cały ubiegły rok praktycznie nie zmienił się udział w tym rynku Internet Explorera (spadek o zaledwie 0,01 procenta – z 85,82 procenta w styczniu 2006 roku do 85,81 procenta przed miesiącem). Niewielki wzrost w tym samym okresie zanotował Firefox (z 11,23 do 11,69 procenta). Największą niespodzianką są tutaj wyniki Safari. Przeglądarka stworzona przez firmę Apple w styczniu tego roku zanotowała udział w rynku na poziomie 1,64 procenta. W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (1,88 procenta) to spadek o 12,7 procenta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Firefox i Safari gonią Internet Explorera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl