SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy Firefox nie otwiera stron. Konieczna zmiana konfiguracji przez użytkownika

W nowej odsłonie przeglądarki Firefox z numerem 96 pojawił się błąd, który nie pozwala na poprawne wyświetlanie niektórych stron internetowych. Usterka może dotyczyć współdziałania programu z serwerami. Do czasu wydania odpowiedniej poprawki w celu naprawy Firefoksa można samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki.

Article

Firefox nie jest w Polsce przeglądarkowym liderem, ale ma w naszym kraju sporą grupę swoich użytkowników. Według danych Gemiusa w grudniu 2021 r. z Firefoksa korzystało 10,3 proc. internautów, zaś w wypadku komputerów udział tej przeglądarki na naszym rynku wzrasta do 28,9 proc.

Czytaj także: Mozilla oskarża YouTube. Algorytm rekomendujący klipy naruszające regulamin

Puste okna zamiast stron

Niedawno pojawiła się nowa wersja Firefoksa oznaczona numerem 96. Według zapowiedzi w przeglądarce dodano kilka nowości, wśród nich sprawniejsze i szybsze niż dotąd otwieranie stron internetowych.

Szybko okazało się jednak, że z tym elementem Firefox 96 ma kłopoty. W serwisach społecznościowych użytkownicy zaczęli się skarżyć, że po dokonaniu aktualizacji przeglądarka nie prezentuje we właściwy sposób niektórych witryn wyświetlając zamiast nich puste okna. Nie pomaga ani restart połączenia internetowego, ani też ponowne uruchomienie komputera.

Firefox nie odniósł się oficjalnie do zgłaszanego przez użytkowników problemu. W serwisach technologicznych pojawiły się przypuszczenia, że wspomniany błąd jest spowodowany błędami w komunikacji przeglądarki z systemem operacyjnym oraz z obsługą protokołu HTTP/3, czyli standardu współdziałania programu z serwerami obsługującymi konkretne strony internetowe.

Tymczasowe rozwiązanie

Można się spodziewać, że w krótkim czasie Mozilla wyda nowszą wersję Firefoksa pozbawioną wykrytego błędu. Jednak zanim to nastąpi użytkownicy przeglądarki mogą podjąć próbę skutecznego w większości wypadków „obejścia” problemu.

Aby to zrobić na pasku adresu Firefoksa należy wpisać frazę about:config i zatwierdzić ostrzeżenie na temat ryzyka modyfikacji przeglądarki.

W nowym oknie w wyszukiwarce należy wpisać: network.http.http3.enabled. Następnie na liście trzeba odnaleźć tę pozycję i za pomocą ikony umieszczonej z prawej strony zmienić wartość true na false.

W ostatnim kroku należy zrestartować Firefoksa. Od tego momentu strony powinny uruchamiać się w poprawny sposób. Po zainstalowaniu wersji przeglądarki z poprawką błędów można zmienić wartość false na true.

Czytaj także: Microsoft utrudnia korzystanie z przeglądarek innych niż Edge w Windows 11

Dołącz do dyskusji: Nowy Firefox nie otwiera stron. Konieczna zmiana konfiguracji przez użytkownika

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl