SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firmy bardzo ostrożne z inwestycjami

Podaż pieniądza wzrosła w listopadzie br., w ujęciu rocznym, o 5,7 proc., czyli w mniejszym stopniu niż w październiku – podał NBP.

- Wartość depozytów firm wzrosła w listopadzie (r/r) o ponad 13 mld zł (o 7,4 proc.), zaś kredytów o ponad 2 mld zł (o 0,8 proc. r/r). W tym przyroście nadwyżka depozytów na kredytami wyniosła prawie 11 mld zł, co oznacza, że przedsiębiorstwa netto zasilają rynek w kapitał, a nie korzystają z niego. Wynika z tego, że inwestycje firm w czwartym kwartale br. będą, podobnie jak w trzecim kwartale br., relatywnie niewielkie.

Gdy gospodarka wkracza na ścieżkę wzrostu gospodarczego, inwestycje muszą być i są jednym z istotnych filarów tego wzrostu. I taka sytuacja (czyli nadwyżka depozytów firm nad kredytami) nie może mieć wtedy miejsca. Wyższe inwestycje przekładają się bowiem na większe zapotrzebowanie firm na finansowanie zewnętrzne. Ich własne środki wykorzystywane są wtedy przede wszystkim do finansowania działalności operacyjnej. Po 9. miesiącach br. inwestycje firm 50+ wzrosły o 2,2 proc. Nie towarzyszyło temu zwiększenie zapotrzebowania na kredyt. Zatem  wzrost produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, realnych wzrost wynagrodzeń nie wywołały jeszcze wzrostu skłonności firm do inwestycji na poziomie generującym wzrost popytu na kapitał.

Podobne zjawisko – nadwyżki depozytów nad kredytami - obserwujemy wśród gospodarstw domowych (w listopadzie o 5 mld zł). Ale w przypadku gospodarstw domowych to normalne, bo to tu, a nie w przedsiębiorstwach, generowane powinny być oszczędności. „Nietypowe” jest natomiast to, że w przypadku gospodarstw domowych wartość nadwyżki lokat nad kredytami to tylko ok. 18 proc. wartości depozytów, gdy tymczasem w przypadku firm to aż 85 proc. wartości depozytów. Ostatnio to zatem przedsiębiorstwa  są głównym dostarczycielem kapitału na rynek finansowy. Jednakże ta nadwyżka powinna być skonsumowana w 2014 roku właśnie na inwestycje, które już, co prawda, w niewielkim stopniu, ale  ruszyły w trzecim kwartale br. - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Firmy bardzo ostrożne z inwestycjami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl