SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża budowlana w długach. Ponad 1,5 mld zł zaległych płatności

Ponad 1,5 mld zł wynoszą przeterminowane zaległości finansowe firm z branży budowlanej - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Jak podano w informacji, łączne zadłużenie sektora budowlanego wynosi 1,55 mld zł i jest o 10 proc. większe niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 733 mln zł, zalegają firmy wykonujące specjalistyczne roboty budowlane, natomiast drugim dłużnikiem są przedsiębiorstwa zatrudnione przy wznoszeniu budynków (646 mln zł). Najmniej, bo 175 mln zł, do spłaty mają budowniczowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej. "Średni dług przypadający na jednego dłużnika to 34,3 tys. zł" - wyliczono.

Napisano, że największym wierzycielem branży jest sektor finansowy, któremu przedsiębiorstwa budowlane zalegają blisko 868 mln zł. Z rejestrów KRD wynika, że głównie są to banki, firmy leasingowe i ubezpieczeniowe, a także fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły wierzytelności od innych instytucji finansowych. Z kolei zobowiązania budowlanki wobec branży handlowej - jak napisano - wynoszą ponad 237 mln zł, wobec operatorów telekomunikacyjnych – 53,5 mln zł, a wobec firm energetycznych – 27 mln zł.

Jak duże długi mają firmy budowlane

Eksperci KRD zauważyli, że największym problemem są jednak wzajemne długi sektora, które obecnie stanowią 252,5 mln zł, czyli 16 proc. całego zadłużenia branży. Dodali, że jeszcze 5 lat temu było to 10 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Analiza wiarygodności płatniczej KRD pokazuje, że 16 proc. wszystkich firm budowalnych ma niski lub bardzo niski scoring, co oznacza, że współpraca z nimi może być ryzykowna - wskazał prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG Adam Łącki. Dodał, że zdecydowanie najniższą wiarygodność płatniczą mają firmy zajmujące się realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. - Wiarygodność płatnicza niemal tzrech na 10 firm z tego podsektora jest przeciętna, a dwóch z 10 niska lub bardzo niska - podsumował prezes KRD.

Trudną sytuację w branży potwierdzają też dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, z których wynika, że w 2023 r. upadłość ogłosiło 55 firm budowalnych, a 595 rozpoczęło restrukturyzację. "Budownictwo już dziś jest w pierwszej trójce branż najbardziej zagrożonych upadłością" - ocenili analitycy KRD.

Wskazali, że rosnące długi i pogarszający się scoring mają wpływ na dostęp firm budowlanych do zewnętrznego finansowania, zwłaszcza ze strony banków. "Odwrotną sytuację widzimy w przypadku finansowania faktoringiem. Tu budownictwo wykazuje nadspodziewaną aktywność, a wartość sfinansowanych faktur przewyższa wartości w innych sektorach" – ocenił ekspert NFG Emanuel Nowak. Dodał, że wzrost zainteresowania faktoringiem w tym sektorze jest widoczny od kilku lat, ale w 2023 r., w stosunku do roku poprzedniego, udział w finansowaniu wzrósł z 30 do 33 proc. W tym roku trend się utrzymuje

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, eksperci KRD napisali, że w maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) w budownictwie kształtował się na poziomie minus 2,3 (przed miesiącem minus 2,6). W stosunku do kwietnia br. poprawę koniunktury sygnalizuje 11,2 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13,5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 11,7 proc. i 14,3 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Na umiarkowany optymizm w tym sektorze wskazują również prognozy Barometru EFL. W II kwartale tego roku firmy budowlane spodziewają się wzrostu inwestycji i poprawy płynności finansowej. Na to ostatnie liczy 28 proc. przedsiębiorców (wzrost o 5 pkt proc. względem poprzedniego kwartału). Z kolei 19 proc. firm budowlanych spodziewa się większej liczby inwestycji (to wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do początku tego roku). Wciąż jednak zdecydowana większość respondentów (64 proc.) prognozuje, że pozostaną one na niezmienionym poziomie.

Dołącz do dyskusji: Branża budowlana w długach. Ponad 1,5 mld zł zaległych płatności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl