SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Firmy odkładają inwestycje

W czerwcu br.  depozyty gospodarstw domowych  w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,3 proc., zaś przedsiębiorstw  o 3,5 proc. Nadal bardzo wolno rośnie wartość kredytów zaciągniętych przez firmy. W czerwcu zwiększyły one zadłużenie w sektorze finansowym  tylko o 0,7 proc. – podał NBP.  „Te dane świadczą o ciągle niskiej skłonności przedsiębiorstw do inwestycji”  – ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Firmy odkładają inwestycje

„Widać, że firmy nieźle sobie radzą. Ich depozyty w czerwcu br. wzrosły w stosunku do maja o 3,5 proc., a w porównaniu do czerwca ubiegłego roku aż o ponad 13 proc. Wzrost depozytów może nie jest duży, ale świadczy o tym, że przedsiębiorstwa zapanowały nad kosztami, co pozwala im osiągać nadwyżkę finansową mimo słabego wzrostu przychodów ze sprzedaży. Jednocześnie bardzo ostrożnie korzystają z kredytów, które w czerwcu były tylko o 0,7 proc. wyższe niż w maju, a w stosunku do czerwca 2009 roku spadły o 4,5 proc. Spory wzrost depozytów i słaba akcja kredytowa oznaczają, że firmy nie są skłonne do inwestowania. To nie jest dobra informacja, bowiem wzrost gospodarczy potrzebuje aktywności inwestycyjnej firm.

Z odwrotnym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku gospodarstw domowych. Wartość ich lokat w bankach wzrosła w czerwcu br  wobec maja o 1,3 proc., a  w stosunku do czerwca ubiegłego roku o 9,3 proc., natomiast kredytów odpowiednio o 4  i 13 proc. Gospodarstwa domowe zadłużają się, co oznacza, że są coraz bardziej zainteresowane zakupami dóbr trwałego użytku, a także nieruchomości.

Ciekawie wygląda sytuacja samorządów - ich depozyty stale maleją, a kredyty rosną. Korzystają one z funduszy UE i realizują inwestycje, które wymagają współfinansowania z  budżetów samorządowych. Jednak skala tych inwestycji nie jest w stanie zrekompensować słabej skłonności do inwestycji przedsiębiorstw” – komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Firmy odkładają inwestycje

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ali
Mysle ze taki stan jaki jest teraz, a wiec niepewny i pokryzysowy trzyma sie tak dlugo z powodu ze boimy sie dizalac. Ja mimo kryzysu oszczedzalem na lokatach, glownie z dzienna kapitalizacja, a teraz jeszcze zalozylem fundusz z noble, bo przeciez pieniadze nie mozna trzymac w skarpecie
8 8
odpowiedź