SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch podniósł prognozę wzrostu PKB Polski

Wzrost gospodarczy Polski wyniósł 1,1% w 2009 roku, napisała agencja ratingowa Fitch Ratings w raporcie poświęconym emisji euroobligacji przez Polskę. Agencja prognozowała w listopadzie, że PKB Polski wzrośnie w 2009 r. o 0,8%, a w lipcu - że Polska odnotuje zerowy wzrost. Na 2010 rok agencja prognozuje wzrost gospodarczy w wysokości 1,5%.

Fitch podniósł prognozę wzrostu PKB Polski

"Fitch szacuje, że realny wzrost PKB Polski wyniósł 1,1% w 2009 r., co wyraźnie kontrastuje z szacowanym (niewyrównanym) średnim spadkiem PKB o 5,8% odnotowanym u pozostałych 26 członków UE" - głosi komunikat.

Popyt krajowy wspierały efekty obniżki stawek PIT oraz "stosunkowo silny sektor bankowy", który nadal udziela kredytów, choć w wolniejszym tempie, podkreśla agencja.

"Dostosowaniu zewnętrznemu pomagał płynny kurs walutowy Polski oraz wiarygodna polityka pieniężna, przy czym deficyt na rachunku obrotów bieżących zmniejszył się do ok. 1,6% PKB w 2009 r. z 5,5% w 2008 r. Fitch prognozuje realny wzrost PKB na 1,5% w 2010 r." - czytamy dalej.

Fitch nadał emisji 15-letnich euroobligacji rating A-, równy długoterminowemu ratingowi suwerennemu (IDR), z perspektywą stabilną. Wcześniej we wtorek resort finansów podał, że sprzedał euroobligacje za 3 mld euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch podniósł prognozę wzrostu PKB Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl