SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

FOR krytykuje podatek przychodowy. Strata dla małych firm i budżetu państwa

Koalicja "Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków" przedstawiła propozycję zmian podatkowych, które miałyby zwiększyć dochód netto dla pracownika o 22%. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców swój pomysł obniżenia opodatkowania pracy chce sfinansować wprowadzeniem podatku przychodowego. Według Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), jest to pomysł nierealny, gdyż podatek przychodowy szkodzi wzrostowi gospodarczemu oraz nie przyniesie tak dużych wpływów do budżetu jak zakłada ZPP.

fot. Shutterstock.comArticle

FOR przedstawił analizę dotyczącą strukturalnych wad podatku przychodowego, które są znane od kilkudziesięciu lat i dlatego państwa wysoko rozwinięte wycofały się ze stosowania tego podatku, zastępując go podatkiem VAT.

Po pierwsze, podatek przychodowy ma kaskadowy charakter - jest naliczany przy każdej transakcji, więc im więcej dany towar zostanie kupiony i sprzedany przez kolejne firmy zanim trafi do konsumenta, tym bardziej będzie opodatkowany. Ta cecha podatku przychodowego premiuje wielkie molochy, które kontrolują produkcję, dystrybucję i sprzedaż - ponieważ wszystko odbywa się w ramach jednej firmy nie jest opodatkowane. Tracą natomiast małe, niezależne przedsiębiorstwa.

Po drugie, podatek przychodowy zniechęca do inwestycji. W podatku CIT firmy, które więcej inwestują, przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki, płacą niższy podatek. Przy podatku przychodowym firmy będą płaciły podatek niezależnie od tego czy inwestują czy nie.

Według FOR, zamiana dochodu na przychód jako podstawy opodatkowania wywoła olbrzymie zmiany w strukturze przedsiębiorstw, zapewniając wiele zleceń dla prawników i doradców podatkowych. Firmy zorganizowane jako holdingi będą się konsolidować, by uniknąć podatków płaconych od transakcji miedzy firmami przez nie kontrolowanymi. Duże firmy będą przejmować małe, by uniknąć podatku od kupowanych od nich dóbr. Firmy będą występować jako pośrednicy, a nie właściciele dóbr, by uniknąć przychodów i podatków z nimi związanych.

Dołącz do dyskusji: FOR krytykuje podatek przychodowy. Strata dla małych firm i budżetu państwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl