SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fotoreporterzy wystosowali list otwarty do Premiera

Stowarzyszenie Fotoreporterów wystosowało list otwarty do Premiera i parlamentarzystów. Domaga się m.in. zmiany prawa prasowego oraz poszanowania praw fotoreporterów.

Fotoreporterzy wystosowali list otwarty do Premiera

List otwarty jest protestem przeciwko zwolnieniu z kancelarii premiera fotoreportera Grzegorza Rogińskiego oraz próbą zwrócenia uwagi na sytuację przedstawicieli tego zawodu w Polsce.

- Od wielu lat tworzone jest w Polsce prawo i akty wykonawcze, które prowadzą do spadku jakości fotografii prasowej i dokumentalnej. Fundamentalną ustawą, która zmieniła nasze życie, jak i życie wielu Polaków, była zmiana Prawa Pracy, która dopuściła umowy cywilno - prawne jako formę zatrudnienia. Prawie wszyscy fotoreporterzy zostali „zmotywowani” do założenia firm. Pan Minister Sławomir Nowak, komentując sprawę zwolnienia fotografa z Kancelarii Premiera, powiedział, że „szukano oszczędności” i starano się „zwiększać wydajność” - czytamy w oświadczeniu, przygotowanym przez zarząd Stowarzyszenia Fotoreporterów.

Fotoreporterzy domagają się także zmiany Ustawy Prawo Prasowe. Zwracają uwagę na fakt, że w Polsce nie jest respektowana zasada równych szans, gdyż „obok zarejestrowanych, płacących podatki fotoreporterów, jest 30 milionów fotoreporterów obywatelskich publikujących za darmo”. Zdaniem Stowarzyszenia Reporterów w Polsce zbyt często naruszane są również prawa autorskie, dlatego konieczna jest rychła zmiana Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych.

List otwarty podpisała Ludmiła Mitręga, prezes Stowarzyszenia Fotoreporterów oraz członkowie zarządu: Tomasz Jędrzejowski, Adam Tuchliński i Przemysław Wierzchowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fotoreporterzy wystosowali list otwarty do Premiera

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eli Marmur
Fotoreporterzy powinni wystąpić do UE o zakaz produkcji komórek z aparatami.
odpowiedź