SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Francja daje zielone światło dla 5G. Promieniowanie nieszkodliwe dla ludzi i środowiska

Według francuskiej Agencji ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa Higieny Pracy (ANSES) nie ma żadnych przeciwwskazań do wdrożenia technologii 5G w paśmie częstotliwości 3,5 GHz. Naukowcy agencji uważają, że zgromadzone do tej pory badania nie dają podstaw do twierdzeń o możliwym szkodliwym wpływie tej technologii na ludzi i środowisko.

Article

Francja, podobnie jak reszta Europy przygotowuje się do komercyjnego wprowadzenia technologii 5G. Jednak wśród części mieszkańców Francji, tak jak w innych krajach, pojawiają się obawy o szkodliwy wpływ promieniowania generowanego przez urządzenia 5G (PEM) na zdrowie ludzi.

Promieniowanie jest bezpieczne

W październiku 2020 r. rząd Francji pozwolił czterem tamtejszym operatorom na uruchomienie usług komórkowych standardu 5G w paśmie 3,5 GHz. Wcześniej wdrożenie nowej technologii odbywało się w zakresie 700 MHz – 2,1 GHz, a więc w tych pasmach częstotliwości, które były typowo wykorzystywane w standardach 2G, 3G i 4G.

Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa Higieny Pracy (ANSES) przeprowadziła w związku z tym badania dotyczące PEM. Teraz ANSES opublikowała raport, w którym stwierdzono, że nie ma dowodów naukowych uzasadniających twierdzenia o zagrożeniach ze strony technologii 5G dla ludzi i środowiska naturalnego. Do podobnych konkluzji doszła inna francuska agencja – Krajowa Agencja ds. Częstotliwości (ANFR).

ANSES przeprowadziła też pomiary PEM w wypadku sieci 5G, którą Francja zamierza udostępnić w paśmie 26 GHz. Badaniami objęto wpływ promieniowania na skórę, oczy, błony śluzowe, ośrodkowy układ nerwowy i komórki z różnych tkanek ludzkich lub zwierzęcych (skóry, neuronów, rogówki itp.).

Czytaj także: Instytut Łączności edukuje o polach elektromagnetycznych

W efekcie naukowcy stwierdzili, że ta częstotliwość różni się od innych pasm mniejszą głębokością wnikania fal w ciało, rzędu milimetra. To w konsekwencji implikuje niskie poziomy ekspozycji na pole elektromagnetyczne emitowane przez anteny 5G. ANSES doszła jednak do wniosku, że w wypadku pasma 26 GHz konieczne są dodatkowe pomiary.

Francja: Metody pomiarów

Jak podaje Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy francuska metodyka pomiaru PEM zakłada wykonywanie badań w trzech możliwych scenariuszach.

Scenariusz 1

Wstępne skanowanie szerokopasmowe z wykorzystaniem miernika z dołączoną sondą izotropową. Miernik musi być w stanie mierzyć wartość skuteczną natężenia pola, czyli wartość RMS. Pomiar wykonuje się wyłącznie w polu dalekim, w ustalonym punkcie (lub kilku punktach) wybranym w taki sposób, aby odzwierciedlał on najwyższy poziom emisji na danym obszarze, na którą to emisję może być narażona osoba.

Punkt pomiarowy powinien uwzględniać położenie anten pobliskich stacji bazowych - dla pojedynczego punktu na wysokości 1,5 m nad poziomem gruntu (lub podłogi), przyjmując za wynik wartość średnią z okresu 6 minut.

Jeśli w wyniku pomiaru uzyskano natężenie PEM przekraczające poziom decyzyjny (w [V/m], ustalany na zasadzie decyzji administracyjnej), wówczas wykonywane są kolejne pomiary na wysokościach 1,1 m oraz 1,7 m. Z tych wyników oblicza się wartość średnią przestrzenną.

Uzyskana wartość porównywana jest z najbardziej restrykcyjną wartością graniczną, tj. 28 V/m w radiowym zakresie częstotliwości. Jeśli obliczone wartości przekraczają tę wartość, wówczas należy wykonać pomiary wg scenariusza 2.

Scenariusz 2

Pomiary selektywne częstotliwościowo w sytuacji, gdy wymagane jest określenie poziomu PEM w konkretnym podzakresie częstotliwości lub gdy zastosowanie scenariusza 1 jest niemożliwe.

Pomiar wykonuje się wyłącznie w polu dalekim, podobnie jak w scenariuszu 1 na ustalonej wysokości 1,5 m, przyjmując za wynik pomiaru wartość maksymalną w danym podzakresie pomiarowym.

Z uzyskanych wyników cząstkowych w poszczególnych podzakresach pomiarowych oblicza się wartość wskaźnikową, która nie powinna przekraczać wartości 1. Jeśli obliczona wartość wskaźnikowa przekracza wartość 1, wówczas należy wykonać pomiary wg scenariusza 3.

Scenariusz 3

Szczegółowa analiza, niezbędna w przypadku pomiarów w polu bliskim, pomiarów silnych pól elektromagnetycznych, pomiarów pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez źródła szerokopasmowe lub gdy zastosowanie scenariusza 1 oraz scenariusza 2 jest niemożliwe.

W przypadku pomiarów PEM w otoczeniu stacji bazowych, scenariusz 3 powinien być stosowany, jeśli stacja obsługuje systemy 3G i 4G. W praktyce pomiary PEM sprowadzają się do zastosowaniu miernika umożliwiającego wykonanie pomiarów PEM selektywnych częstotliwościowo, ale z dekodowaniem sygnałów UMTS i LTE. Z uzyskanych wyników cząstkowych w poszczególnych podzakresach pomiarowych oblicza się wartość wskaźnikową, która nie powinna przekraczać wartości 1.

Według Instytutu Łączności we Francji występują zasadnicze różnice względem metodyki pomiarów PEM obowiązującej w Polsce. Przede wszystkim francuski pomiar prowadzony jest w ustalonym punkcie (lub kilku punktach) wybranym w taki sposób, aby punkt ten odzwierciedlał najwyższy poziom emisji na danym obszarze.

Natomiast w sprawozdaniach z pomiarów PEM wykonywanych zgodnie z polską metodykę pomiarową takich punktów pomiarowych jest zazwyczaj kilkadziesiąt.

Czytaj także: Jest projekt rozporządzenia o standardzie raportów z badań poziomów pól elektromagnetycznych

Pomiar we Francji wykonuje się zawsze na określonej wysokości, bez potrzeby lokalizowania maksimum pomiędzy 30 cm a 2 m (jak w polskiej metodyce pomiarowej).

W typowych pomiarach szerokopasmowych prowadzonych zgodnie ze scenariuszem 1, wynikiem pomiaru jest wartość średnia za 6 minut, a nie wartość maksymalna (jak w polskiej metodyce pomiarowej). Uśrednianie przestrzenne w ogóle nie jest przewidywane przez polską metodykę pomiarową.

Ponadto wartości graniczne obowiązują m.in. dla miejsc stałego zamieszkania, a nie dla wszystkich możliwych miejsc dostępnych dla ludności. Podobieństwo natomiast polega na stosowaniu takich samych lub bardzo podobnych przyrządów pomiarowych umożliwiających określenie wartości skutecznej (RMS) natężenia PEM.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Francja daje zielone światło dla 5G. Promieniowanie nieszkodliwe dla ludzi i środowiska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl