SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Frank szwajcarski będzie kosztował 4 zł

Kurs franka szwajcarskiego bije kolejne rekordy. W poniedziałek kosztował już 3,54 zł.

„Jeżeli europejscy przywódcy nie podejmą szybko radykalnych decyzji dotyczących zadłużenia niektórych krajów, np. Grecji to frank może wkrótce kosztować nawet 4 zł” - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Ale taki kurs na pewno nie utrzyma się długo. Z drugiej strony trudno się spodziewać, aby szwajcarska waluta za kilka miesięcy kosztowała  znowu 2,5 zł.

Inwestorzy ciągle niepokoją się sytuacją finansów publicznych Grecji, Hiszpanii, Portugali, Włoch, nie wiedzą czym skończy się  spór o podwyżkę limitu zadłużenia USA między prezydentem Obamą a Republikanami. Kluczem do uspokojenia rynków finansowych jest więcej informacji i szybkie podejmowanie decyzji przez kraje strefy euro.

Niestabilność na rynku walutowym to niedobra wiadomość dla polskiej gospodarki, firm i gospodarstw domowych. Przedsiębiorstwa za najważniejsze ryzyko w swojej działalności uznają właśnie wahania kursu złotego do innych walut.  Z kolei gospodarstwa domowe, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w tej walucie spłacają coraz wyższe raty kredytów i wyższe odsetki w złotych, co odbija się na ich kondycji finansowej i  ogranicza zakupy. A niższa dynamika konsumpcji w średniej i dłuższej perspektywie wpłynie negatywnie również na przychody i zyski przedsiębiorstw” - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Dołącz do dyskusji: Frank szwajcarski będzie kosztował 4 zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
już za tydzień
odpowiedź