SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fratria: GetBack nie zapłacił za sponsorowanie Człowieka Wolności „Sieci”, był chwalony przez rynek

Michał Karnowski i Henryk Uzdrowski z zarządu Fratrii poinformowali, że przeżywająca obecnie duże problemy finansowe spółka GetBack nie zapłaciła za to, że była partnerem gali Człowieka Wolności „Sieci”. - Firma notowana na giełdzie zgłosiła się sama, została sprawdzona - a miała wszystkie rekomendacje, nawet GW ją zachwalała - stwierdził Karnowski.

Michał Karnowski, fot. Fratria Article

Gala Człowieka Wolności tygodnika „Sieci” (wydawanego przez Fratrię) odbyła się na początku lutego br. Tytuł otrzymała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, co niektórzy publicyści mocno skrytykowali.

Jednym z partnerów sponsorujących uroczystość była firma windykacyjna GetBack. Od ponad tygodnia przeżywa ona bardzo duże problemy finansowe, o czym szeroko informują media specjalizujące się w tematyce gospodarczej.

Przede wszystkim GetBack przestał realizować spłaty niektórych emisji obligacji. W zeszłym tygodniu zawieszono obrót obligacjami i akcjami spółki na warszawskiej giełdzie. Powód? Spółka w oficjalnym komunikacie podała, że rozmawia z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju o pozyskaniu finansowania wynoszącego do 250 mln zł, co oba państwowe podmioty szybko zdementowały. Sprawą zajęły się Komisja Nadzoru Finansowego i prokuratura, a rada nadzorcza GetBacku pożegnała się z prezesem i wiceprezes. We wtorek KNF podała, że GetBack na koniec wyemitowała obligacje o łącznej wartości 2,6 mld zł, kupiło je 9,2 tys. inwestorów, w tym 9 064 osób fizycznych.

Niektórzy politycy opozycji ocenili, że ewentualna upadłość GetBacku może być aferą porównywalną z Amber Gold. Zwrócili też uwagę, że firma windykacyjna sponsorowała zarówno galę Człowieka Wolności „Sieci”, jak też galę 25-lecia „Gazety Polskiej”.

- Firma giełdowa GetBack nadzorowana przez KNF, audytowana przez Deloitte, miała być jednym z reklamodawców Fratria. Miała, bo po wykonaniu usługi nie zapłaciła do dziś... - napisał w środę na Twitterze Henryk Uzdrowski, dyrektor finansowy i członek zarządu Fratrii.

- Czyli: nawet 1 złotówka nie przepłynęła. Firma notowana na giełdzie zgłosiła się sama, została sprawdzona - a miała wszystkie rekomendacje, nawet GW ją zachwalała. I tyle w temacie Fratria - GetBack – podkreślił Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. wydawniczych. - Nic nas z nimi poza tym nie zapłaconym zleceniem nie łączyło - zaznaczył.

GetBack zadebiutował na warszawskiej giełdzie w lipcu ub.r. Akcje sprzedawano po 18 zł, w październiku cena wzrosła nawet do 27-28 zł, a potem spadała. Ówczesny prezes podkreślał, że nie ma do tego fundamentalnych przesłanek.

Postrzeganie firmy przez sektor finansowy zmieniło się na początku marca, kiedy zapowiedziała zamiar podwyższenia kapitału o 70 proc. akcji, przy czym tylko 20 proc. przeznaczono dla obecnych akcjonariuszy.

Jeszcze pod koniec stycznia agencja Fitch oceniła rating kredytowy spółki na B+ z perspektywą stabilną, a w połowie lutego Standard & Poor’s podwyższył perspektywę ratingu na pozytywną. Agencje zmieniły swoje ratingi firmy dopiero w ostatnich dniach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fratria: GetBack nie zapłacił za sponsorowanie Człowieka Wolności „Sieci”, był chwalony przez rynek

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Firma, która jest sponsorem gali, nie płaci za bycie sponsorem gali. Ciekawy marketing maja Karnowscy. To w przyszlym roku poprosze aby moje zdjecie sie tam pojawilo, i mojego psa, i lodówki. Wszyscy jestesmy sprawdzeni i zachwalani.
49 10
odpowiedź
User
s
To wina Tuska!
14 9
odpowiedź
User
asd
Jak można być sponsorem wSieci bez płacenia panom Karnowskim? Chyba, zgodnei z poglądami swojego umiłowanego Małego Wodza, po 70 latach eksperymentów, wreszcie wprowadzili w życie Realny Socjalizm!
29 12
odpowiedź
User
Arszlo
A może to barter był? Logo Fratrii np. pojawiało się przy wezwaniach zapłaty...
29 10
odpowiedź
User
Kompletnie nie rozumiem
Firma, która jest zapowiadana jako sponsor, nie była sponsorem?! Nie prościej jest powiedzieć "Tak, była, przecież nikt nie wiedział". Przepraszam, kompletnie nie rozumiem kłamstwa w takiej sytuacji. Chyba że panowie Karnowscy wiedza coś jeszcze i dlatego tak się odżegnują?
58 10
odpowiedź