SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Freedom House: zmalała wolność w Polsce, publiczne media tak jak na Węgrzech oczerniają opozycję

W Polsce, tak samo jak na Węgrzech, publiczne media w ub.r. oczerniały opozycję, ponadto władze utrudniały działalność organizacji pozarządowych - uważa organizacja Freedom House. Oceniła, że poziom wolności w naszym kraju zmalał o 4 pkt do 84 w 100-punktowej skali.

fot. PixabayArticle

W opublikowanym właśnie raporcie Freedom House Polska znalazła się wśród krajów określonych jako wolne. Poziom wolności politycznej i obywatelskiej u nas określono na 84 w 100-punktowej skali, w skali roku zmalał on o 4 pkt.

W komentarzu organizacja stwierdziła, że w ub.r. w Polsce nastąpiły podobne wydarzenia i zmiany jak na Węgrzech. - W obu krajach w publicznych mediach pojawiło się oczernianie opozycji, oba wprowadziły przepisy mające na celu ograniczenie działalności organizacji pozarządowych. W Polsce rządząca partia forsowała próbę przejęcia kontroli politycznej nad sądownictwem, procedując przepisy, które wpłyną na Sąd Najwyższy, sądy lokalne i radę odpowiedzialną za mianowanie sędziów (czyli Krajową Radę Sądownictwa - przyp.) - opisano w raporcie Freedom House.

W krajach określonych jako całkowicie wolne mieszka 39 proc. globalnej populacji. Szwecja, Norwegia i Finlandia uzyskały maksymalną liczbę 100 pkt, Holandia i Kanada - po 99, Australia i Urugwaj 98, a Dania - 97. Niemczech i Wielkiej Brytanii przyznano po 94 pkt, Francji - 90, a USA - 86.

Za częściowo wolne uznano 58 krajów, w których mieszka 30 proc. ludzi z całego świata, a za niewolne - 49 krajów z 37 proc. globalnej populacji. Nepalowi przyznano zaledwie 1 pkt, Sudanowi Południowemu - 2, a Turkmenistanowi i Zachodniej Saharze - po 4. Natomiast w Syrii wartość tego wskaźnika określono na -1. Chiny dostały 14 pkt, Rosja - 20, Białoruś - 21, Kuba - 14.

Wg Freedom House media w Polsce nie są już całkowicie wolne

W maju ub.r. Freedom House opublikowało raport dotyczący poziomu wolności tylko w branży mediów. W tym zakresie Polska w 100-punktowej skali uzyskała 34 pkt, o 6 więcej niż rok wcześniej (im wyższy wynik tym mniejsza wolność mediów). W konsekwencji nasz kraj wypadł z grupy państw z całkowicie wolnymi mediami do tych z częściowo wolnymi.

W karykaturze zamieszczonej przy rankingu Jarosław Kaczyński znalazł się obok m.in. Władimira Putina, Recepa Erdogana i Donalda Trumpa wśród przywódców politycznych zagrażających wolności mediów.

W osobnym raporcie o sytuacji w polskich mediach Freedom House oceniło, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stosuje naciski legislacyjne, polityczne i ekonomiczne, by stłumić wolność mediów, natomiast „Wiadomości” prezentują poglądy zgodne z linią partii rządzącej.

W 2016 i 2017 roku Polska zanotowała też spadki w rankingu wolności mediów przez Reporterów bez Granic. W zestawieniu z wiosny ub.r. zajęła 54. miejsce, po spadku o siedem, natomiast rok wcześniej przesunęła się w dół aż o 29 pozycji.

Dołącz do dyskusji: Freedom House: zmalała wolność w Polsce, publiczne media tak jak na Węgrzech oczerniają opozycję

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Znowu jakaś gówniana organizacja. Całe szczęście TVN jest bezstronny.
odpowiedź
User
Karol
Pan Kurski mówił na komisji, że TVP jest absolutnie pluralistyczne, czego dowodem jest to, że lewicowa kandydatka na prezydenta ma własne programy. No i kto temu zaprzeczy? #ogorkizm
odpowiedź
User
mon
PiS sam w sobie ma coraz słabszą argumentację co do swoich działań i ludzie im już po prostu nie wierzą że ich zmiany są dobre. Naiwniakom wciskają farmazony religijne.
odpowiedź