SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fremantle przejmuje 12 wytwórni właściciela Viaplay

Firma Fremantle sfinalizowała przejęcie 12 wytwórni produkcyjnych w Skandynawii od Nordic Entertainment Group. NENT Group to właściciel platformy streamingowej Viaplay, która zadebiutowała w Polsce na początku sierpnia.

fot. StrongProductionsfot. StrongProductions

Transakcja obejmuje duńską firmę Strong Productions; fińskie spółki Grillifilms, Moskito Television i Production House, norweskie Monster, Novemberfilm, One Big Happy Family, Playroom, Rakett i Strix Televisjon, a także szwedzkie Baluba oraz Strix Television.

Według należącej do RTL Group firmy Fremantle, inwestycja „jeszcze bardziej wzmocni grupę Fremantle w krajach nordyckich”. Wytwórnie dostarczają treści rozrywkowe, seriale, filmy fabularne, dokumentalne, treści markowe, a umowa została już zatwierdzona przez odpowiednie organy regulacyjne. Morten Mogensen pozostanie dyrektorem generalnym kolekcji 12 wytwórni, a szefowie każdej z nich będą mu podlegać.

Zobacz także: Fremantle przejmuje Naked Television

Fremantle będzie dążyć do integracji swoich spółek w Skandynawii i Polsce

Ponadto powołano Fremantle Nordics Board w celu strategicznej integracji między firmami Fremantle już działającymi w regionie i nowo nabytymi wytwórniami. Na czele zarządu Fremantle Nordics Board  stanie dyrektor generalny Fremantle Group Jennifer Mullin, a także dyrektor operacyjny Fremantle Group i dyrektor generalny na Europę kontynentalną Andrea Scrosati oraz inni dyrektorzy Fremantle Group. Daniela Matei, dyrektor generalna Fremantle w krajach nordyckich i Polsce oraz Mogensen będą współpracować z zarządem Fremantle Nordics w sprawie integracji spółek. Oboje będą raportować do Scrosati.Firma FremantleMedia Polska produkuje takie programy i seriale, jak „Rolnik szuka żony”, „Mam talent”, „Na Wspólnej” czy „BrzydUla”.

- Witamy nowe niesamowicie utalentowane wytwórnie w rodzinie Fremantle. Jesteśmy bardzo dumni z naszych dotychczasowych firm w krajach nordyckich, które odniosły wielki sukces. Po sfinalizowaniu tego przejęcia z niecierpliwością czekamy na bliską współpracę z Mortenem, wielkim kreatywnym talentem w naszej nowej grupie oraz wspólne osiąganie jeszcze lepszych wyników w tej części Europy - stwierdził dyrektor generalny Fremantle Group Jennifer Mullin.

Zobacz także: Producent „Rolnik szuka żony” i „Mam talent” poprawił rentowność. W br. plusem powrót „BrzydUli”, minusem epidemia

Viaplay zadowolony z rozwoju serwisu w Polsce

Obsługujący NENT Group bank inwestycyjny Berenberg poinformował kilka dni temu, że choć za wcześnie na podanie liczby wykupionych subskrypcji, to otrzymał od kierownictwa Viaplay sygnały, że w Polsce platforma streamingowa rozwija się zgodnie z planem.

Skandynawska firma podniosła prognozy dotyczące rozwoju swojej platformy. Viaplay na wszystkich rynkach chce pozyskać do końca 2025 roku nie 10,5 mln abonentów, tylko 12 mln. Za 4 lata serwis ma być rentowny w segmencie międzynarodowym. Strata EBIT wzrośnie jednak z 2,5 mld koron szwedzkich do 3,8 mld. Bank Berenberg tłumaczy to „zwiększonymi ambicjami w ramach ekspansji międzynarodowej”. Inwestycje w treści mają przekonać dodatkowych użytkowników do wyboru Viaplay.

Firma przygotowuje się do debiutów Viaplay w Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Kanadzie. W Niderlandach, podobnie jak w Polsce rozwijana będzie oferta sportowa. Na pozostałych rynkach spółka chce postawić na ofertę serialową i filmową. Inwestycje w streaming to priorytet dla NENT Group, choć spółka posiada także bezpłatne kanały telewizyjne w regionie nordyckim. To m.in. TV3, TV3+, TV6, TV8 i TV10.

Dołącz do dyskusji: Fremantle przejmuje 12 wytwórni właściciela Viaplay

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl