SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Frost & Sullivan prognozuje szybki wzrost liczby użytkowników mobilnej bankowości w Europie

Liczba użytkowników mobilnej bankowości w Europie w ciągu następnych sześciu lat wzrośnie czterokrotnie - prognozuje firma doradcza Frost & Sullivan.

Frost & Sullivan prognozuje szybki wzrost liczby użytkowników mobilnej bankowości w Europie

Najnowszy raport Frost & Sullivan pt. „Analiza technologii i rynku mobilnych usług finansowych” zakłada, że wartość transakcji w ramach płatności mobilnych do roku 2018 wzrośnie do 72,33 mld euro.

„Rozwojowi europejskiego rynku mobilnych usług finansowych sprzyja rosnąca liczba używanych smartfonów. W 2011 r. sprzedaż smartfonów stanowiła ponad 50 proc. całkowitej sprzedaży telefonów bezprzewodowych w krajach Europy Północnej i Zachodniej, a kraje Europy Środkowej i Wschodniej wkrótce je dogonią.” - stwierdził Mario Fernandez, analityk z warszawskiego biura Frost & Sullivan.

Interesującym miejscem na mapie rynku płatności mobilnych ma być Polska, gdzie gotowość do wprowadzenia płatności mobilnych opartych na technologii komunikacji bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communicatins, NFC) jest znacznie wyższa niż w pozostałych krajach w regionie. Wstępna akceptacja płatności bezdotykowych oraz zwiększająca się świadomość na ich temat mają przemawiać za rozwojem mobilnych płatności opartych na technologii NFC.

"Firmy MasterCard i Deutsche Telekom właśnie w Polsce zdecydowały się na wprowadzenie usługi portfela mobilnego wykorzystującego technologię NFC już w drugiej połowie 2012 roku." - powiedział Fernandez. Jednakże, zdaniem Frost & Sullivan, aby usługa dotarła do znacznej liczby użytkowników, ważna jest współpraca z bankami, które w opinii Polaków cieszą się uprzywilejowaną pozycją w zakresie płatności. Istotne jest także zwiększenie liczby telefonów zdolnych do obsługi technologii NFC.

Obecnie na rynku europejskim dominują usługi oparte na SMS-ach, ale według Frost & Sullivan na znaczeniu dla rozwoju mobilnej bankowości oraz płatności mobilnych w krótko- i średniookresowej perspektywie będą zyskiwać aplikacje internetowe. W krajach, w których rozwija się infrastruktura dla technologii bezstykowej, usługi NFC mają odgrywać fundamentalną rolę dla długoterminowej ekspansji.

„Współpraca pomiędzy podmiotami branży telekomunikacyjnej, usług finansowych oraz informatycznej będzie prowadzić do dalszego wzrostu na rynku mobilnych płatności. Podobnie, bardziej proaktywne podejście do wykorzystania usług mobilnych ze strony banków będzie bodźcem do rozwoju bankowości mobilnej.” - dodał  Fernandez.

Jednocześnie negatywnie na rozwój mobilnych usług finansowych mogą wpłynąć istniejące modele biznesowe oraz wysoka satysfakcja użytkowników z obecnie używanych sposobów płatności i usług bankowych. Ponadto, usługi mobilne są obecnie oferowane zgodnie z zasadą „te same dla wszystkich”, a ich wartość dla odbiorcy nie jest do końca klarowna. W rezultacie użytkownik zazwyczaj preferuje tradycyjne kanały zarządzania finansami typu oddziały bankowe czy bankowość internetowa.

„Usługodawcy i dostawcy technologii powinni wspólnie pracować nad opracowaniem wysoce spersonalizowanych, mobilnych usług finansowych, które będą koncentrować się na wygodzie klientów. Wykorzystanie zalet urządzeń mobilnych wraz ze zwiększeniem stopnia spersonalizowania wydaje się być właściwą alternatywą, pozwalającą na dostarczenie naprawdę wartościowych produktów i usług użytkownikom końcowym.” - podsumował Fernandez.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Frost & Sullivan prognozuje szybki wzrost liczby użytkowników mobilnej bankowości w Europie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl