SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Barta Staszewskiego złoży do KRRiT wniosek o ukaranie TVP. "Treści homofobiczne, transfobiczne"

Fundacja Basta prowadzona przez aktywistę Barta Staszewskiego zapowiada złożenie wniosków do KRRiT dotyczące materiałów wyemitowanych przez TVP w dniach 4-6 maja. Zdaniem organizacji, w mediach publicznych, zwłaszcza "Wiadomościach", pokazywano materiały szczujące na społeczność LGBT+. insynuując, że stanowią zagrożenie dla dzieci. - W tym tygodniu składamy wnioski w sprawie tych najnowszych audycji TVP. (…) wykorzystują fałszywe, manipulujące materiały z Twittera, przedstawiając osoby LGBT+ jako zagrożenie dla społeczeństwa - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef Fundacji Basta Bart Staszewski.

Article

Pod koniec ubiegłego tygodnia Jarosław Kaczyński poparł inicjatywę obywatelskiej ustawy pod nazwą “Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”. Do konferencji polityka i zapowiedzi ustawy kilka razy odnoszono się m.in. w "Wiadomościach" TVP. Jak podaje Fundacja Batsa, działająca na rzecz prawo osób LGBT+, dziennikarze Telewizji Polskiej do zilustrowania zagrożeń, przed jakimi stają dzieci, stworzyli materiały przedstawiające ujęcia m.in. film i zdjęcie z Twittera.

Materiały pojawiały się w czasie całodziennych serwisów informacyjnych oraz w głównych wydaniach Wiadomości w dniach 4 - 6 maja. Kulminacja tej kampanii nienawiści wobec społeczności LGBT+ przypadła na 5 maja, gdzie o ochronie dzieci przed “deprawacją” ze strony “środowisk LGBT” mówiło się na antenach TVP w godzinach popołudniowych co ok. 20 minut - wylicza Fundacja Basta.

Basta: manipulacje w TVP wymierzone w osoby LGBT+

Przykładowo, podaje fundacja, w swoich programach informacyjnych TVP powołuje się na materiał, który przedstawia dziecko przy nagim mężczyźnie. Zdjęcie pozbawione oryginalnego kontekstu mogli zobaczyć wszyscy widzowie w trzech kolejnych wydaniach Wiadomości 4, 5 i 6 maja o godz. 19:30, w całej Polsce. Jako źródło podawane było konto na Twitterze "Ostatnia_Misja". W rzeczywistości, fotografia pojawiła się na forum Reddit trzy lata temu.

Z fakt-checkingu organizacji wynika, że na osi tego konta zdjęcia tam nie ma. Nie jest to z pewnością też autor zdjęcia. Konto jest niewielkie, ale obserwują je m.in. Dorota Kania, Michał Dworczyk, Adrian Klarenbach i Samuel Pereira - wylicza Fundacja Basta.

Kolejnym materiałem jest film, dla którego jako źródło TVP podaje konto z Twittera “CzerwoniWon”. Użytkownik ten także nie jest jego autorem. Konto obserwuje m.in. Samuel Pereira. Nagranie zostało opublikowane przez to konto w 2022 r. Fundacja Basta dotarła do prawdziwego źródła tych ujęć. Nagranie przedstawia performens Wagnera Schwartza z 2017 r. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sao Paolo. Brazylijski artysta leżał nago i zezwalał gościom muzeum na interakcje z jego ciałem: w tym dotyk. Zgodnie z informacjami udzielonymi prasie, córka innej artystki dotknęła dłoni i stopy Wagnera, a następnie odeszła. Całość trwa też kilka sekund i widoczna jest na oryginalnym nagraniu.

Fundacja Barta Staszewskiego wskazuje, że Telewizja Polska przedstawia materiały z Twittera jako dowód na to, że społeczność LGBT deprawuje dzieci i bez wiedzy rodziców indoktrynuje je w szkołach w Polsce. TVP ponownie straszy rodziców osobami transplciowymi, oraz myli seksualizację dzieci z edukacją seksualną - uważa Basta.

Fundacja Basta chce ukarania TVP

W ocenie Fundacji Basta "Wiadomości" TVP naruszają art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, który zakazuje m.in. homofobicznej mowy nienawiści w audycjach radiowych i telewizyjnych, złożone zostaną wnioski do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o ukaranie Telewizji Polskiej karami finansowymi.

- Dzięki nowelizacji dyrektywy o usługach audiowizualnych z 2020 r. także w Polsce obowiązuje zakaz homofobicznej i transfobicznej mowy nienawiści w audycjach audiowizualnych. Jest to przeniesione do art. 18 ust. 1 polskiej ustawy o radiofonii i telewizji. Na tej podstawie jesteśmy chronieni i możemy wszczynać postępowania o ukaranie nadawców, których audycje są sprzeczne z tym zakazem. Dzięki temu możemy bronić się przed tym, co robi np. Telewizja Polska - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Bart Staszewski.

Aktywista w rozmowie z naszym portalem zapowiada, że stosowne dokumenty zostaną złożone w KRRiT w najbliższych dniach.

- W tym tygodniu składamy wnioski w sprawie tych najnowszych audycji TVP. Wszystkie programy (naliczyliśmy ich na razie osiem) wykorzystują fałszywe, manipulujące materiały z Twittera, przedstawiając osoby LGBT+ jako zagrożenie dla społeczeństwa. Chcemy zaskarżyć to, w jaki sposób TVP wiąże społeczność LGBT z deprawacją najmłodszych, zarzucając nam wyimaginowane, fałszywe intencje. To nie wszystko - obserwujemy ostatnio kolosalny wzrost nienawistnych wypowiedzi polityków na wizji, uderzających w osoby LGBT+. Politycy mogą mieć głupie wypowiedzi, ale w momencie, gdy prowadzący program redaktor ich nie przerywa i nie prostuje, to mamy tak naprawdę przyzwolenie na nienawiść, o której mówi art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji - komentuje Bart Staszewski.

Fundacja Basta w sprawie ostatnich audycji TVP przygotowuje wnioski o wszczęcie postępowań administracyjnych - podkreśla aktywista.

- Do tej pory złożyliśmy 9 takich wniosków i na razie za każdym razem kończą się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, ponieważ KRRiT odmawia nam legitymacji do wszczynania tego typu postępowań. Pierwsze tego typu wyroki pojawią się pod koniec maja i dotyczą m.in. niszczenia flagi i pochwalania tego w programie Michała Rachonia, a także homofobicznych wypowiedzi Marcina Romanowskiego, wiceministra sprawiedliwości, w audycji Radia Maryja. Jeżeli sąd przyzna nam rację, to mamy precedens - KRRiT będzie musiała rozpatrywać nasze wnioski, a jak odmówi ukarania nadawcy, będziemy mogli zaskarżyć taką decyzję do sądu - wyjaśnia Bart Staszewski.

- Na ten moment KRRiT po prostu informuje nas o swoim stanowisku, traktując nasze wnioski jak zwykłe skargi. Każdy obywatel może złożyć skargę na audycję, która mu się nie podobała, a KRRiT może stwierdzić, że audycja jest zgodna z prawem. Nowa droga, którą obecnie przecieramy, zmusza KRRiT do tego, żeby wyjaśniali, dlaczego nie chcą wszcząć postępowania, albo dlaczego uważają, że dana audycja nie jest homofobiczna. Po drugie, jeśli KRRiT nie będzie reagować, to będziemy składać skargi do Komisji Europejskiej na Polskę, za niewywiązywanie się ze zobowiązań wynikających z prawa unijnego - komentuje aktywista.

Fundacja Basta dodatkowo utworzyła w sieci petycję z żądaniem ukarania TVP przez KRRiT.

"Sprzeciwiamy się określeniu osób LGBT+ jako zagrożenie, organizacji LGBT+ jako działających niezgodnie z prawem. Osoby transpłciowe i organizacje skupiające się na temacie transpłciowości znajdują pod bez precedensowym atakiem od wielu miesięcy. Tylko solidarność i wspólne działania pozwolą nam na wyjście cało z tego ataku" - głosi treść petycji.

Z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl wynika, że do KRRiT nie wpłynęły żadne skargi na materiały z "Wiadomości" TVP emitowanych  w dniach 4-6 maja.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Barta Staszewskiego złoży do KRRiT wniosek o ukaranie TVP. "Treści homofobiczne, transfobiczne"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poinformowany
Staszewski niech się weźmie do uczciwej pracy. Cały żywot czerpie zyski z naiwności nas - czyli podatników.
odpowiedź
User
aaa
dosc mowy nienawisci!
odpowiedź
User
Teleman
Co za trutnie wpłacają pieniądze na takie fundację?
odpowiedź