SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Brzoska założył fundację. Chce pomagać młodym ludziom

Pod nazwą Rafał Brzoska Foundation zaczęła działać fundacja powołana przez twórcę InPostu - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Jej celem jest wsparcie młodych, zdolnych ludzi w ich drodze do sukcesu. Fundacja Rafała Brzoski realizować będzie programy edukacyjne, stworzy też Fundusz Stypendialny, do którego już można się zgłaszać. Dyrektorką fundacji jest Katarzyna Alińska.

Rafał Brzoska, prezes InPostuArticle

- Moje dotychczasowe osiągnięcia biznesowe są powodem wielkiej radości i osobistej satysfakcji. Pamiętam jednak moją drogę do miejsca, w którym jestem teraz. Urodziłem się i wychowałam na śląskiej wsi, chodziłem tam do szkoły, ale bez możliwości zajęć dodatkowych, nauki języków obcych, jak i bez finansowego wsparcia rodziny. Nigdy jednak nie brakowało mi ambicji ani determinacji, które pomogły w realizacji marzeń - mówi Rafał Brzoska, prezes Rafał Brzoska Foundation.

- Fundacja ma sprawić, by osoby, które mierzą się z podobnymi doświadczeniami do moich z dzieciństwa, miały lepszy start. Chcemy wspierać zdolne, pracowite dzieciaki z pragnieniem sukcesu i pomóc im w uwalnianiu potencjału oraz zapewnieniu możliwości rozwoju edukacyjnego bez granic. Jeżeli jej czy jego marzeniem jest kształcenie się na najlepszych uczelniach świata jak Oxrofd czy Yale, ciężko pracuje, by się tam dostać, naszym zadaniem jest zapewnienie do tego momentu wsparcia finansowego i edukacyjnego, aby szanse na studiowanie tam były osiągalne – dodaje Brzoska.

W ramach Rafał Brzoska Foundation realizowane będą programy rozwojowe i edukacyjne, które obejmują różne dziedziny: nauki ścisłe, humanistyczne, sztukę czy przedsiębiorczość. Mają one pomóc w zdobywaniu nowych kompetencji, rozbudzaniu kreatywnego myślenia i budowaniu pewności siebie. Ta pomoc obejmuje wszechstronne i indywidualne wsparcie rozwojowe, naukowe, społeczne oraz finansowe dostosowane do potrzeb i możliwości podopiecznych.

Rafał Brzoska Foundation powoła Fundusz Stypendialny

Fundacja uruchomi też Fundusz Stypendialny, do którego można już aplikować. Rekrutacja potrwa do końca czerwca br. Każda zgłoszona osoba będzie oceniana według takich kryteriow jak zdolność i talent, wizja i pomysł na siebie, pozytywny wpływu na otoczenie, sytuacja ekonomiczna lub rodzinna. Fundusz przeznaczony będzie do osób w wieku od 13 do 25 lat.

Stypendystów pod opiekę wezmą przedstawiciele rady programowej i mentorzy. W radzie programowej fundacji zasiadają: Aleksandra Przegalińska (filozofka i futurolożka), prof. Jerzy Hausner (ekonomista i były wicepremier), Karol Wójcicki (dziennikarz i popularyzator astronomii), Karol Palczak (malarz), Dariusz Żak (współtwórca ekosystemu startupów i przedsiębiorczości w Polsce) oraz Mariusz Dziubek (dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej).

W gronie rady mentorskiej Rafał Brzoska Foundation znaleźli się z kolei: Olga Brzezińska (prezeska Fundacji Miasto Literatury), Jowita Michalska (prezeska Digital University), dr Maciej Kawecki (prezes Instytutu Lema), dr Tomasz Rożek (dziennikarz naukowy i fizyk), Piotr Psyllos (elektronik, programista), Przemek Staroń (psycholog, Nauczyciel Roku 2018), Natalia Hatalska (CEO i założycielka Infuture.institute), Marek Metrycki (wieloletni partner zarządzający Deloitte w Polsce), Iwona Chmura-Rutkowska (pedagożka i socjolożka), Magdalena Jabłońska (prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej) i Maciej Kawulski (przedsiębiorca i reżyser filmowy).

Omenaa Mensah wiceprezeską nowej fundacji

Wiceprezeską Rafał Brzoska Foundation została Omenaa Mensah, partnerka życiowa Rafała Brzoski. Mensah prowadzi też własną fundację Omenaaa Foundation, która działa na rzecz wsparcia szeroko rozumianej edukacji, m.in. w Afryce i w Polsce.

Dyrektorką zarządzającą Rafał Brzoska Foundation została Katarzyna Alińska, w przeszłości m.in. dyrektorka komunikacji Kulczyk Foundation, dyrektorka PR w Screen Network i zastępczyni szefa marketingu w TVN. Kieruje ona jednocześnie Omenaa Foundation.

Dyrektorką programów pomocowych i edukacyjnych została Anna Słoboda. W marcu odeszła z Grupy TVN, gdzie była szefową działu zarządzania zasobami online. W tej firmie pracowała przez 15 lat. 

Doradcą zarządu jest Przemysław Pohrybieniuk, ostatnio dyrektor zarządzający Kulczyk Foundation, w przeszłości związany też z firmami Dentons, Danone czy PwC. Za komunikację odpowiada Lidia Zagórska, a social media prowadzi Katarzyna Domagalska.

Rafał Brzoska jest założycielem i prezesem firmy logistycznej InPost, do której należy m.in. sieć Paczkomatów. Ma 13 proc. jej akcji, które krótko po debiucie giełdowym firmy na początku br. wyceniono na 5,7 mld zł, co dało Brzosce siódme miejsce na liście najbogatszych Polaków według „Forbesa”.