SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusze pieniężne dla firm lepsze od lokat

Przedsiębiorstwa, które dysponują nadwyżkami finansowymi, zamiast lokaty w banku mogą wybrać fundusz pieniężny. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiej wypłaty zainwestowanych pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Środki zainwestowane w jednostki funduszu są również bezpieczniejsze niż na lokacie. W razie bankructwa towarzystwa funduszy inwestycyjnych aktywa funduszu muszą być w całości wypłacone inwestorom, bo nie wchodzą w skład masy upadłościowej towarzystwa. W przypadku niewypłacalności banków, depozyty służą również do zaspokojenia interesów wierzycieli. Klientom banku, który ogłosił upadłość z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zwracane są w całości tylko środki z lokat do równowartości 100 tys. euro.

Funduszami, które zostały utworzone z myślą o klientach instytucjonalnych są: Idea Premium SFIO, KBC Gamma SFIO oraz UniWibid (UniFundusze SFIO). To fundusze, które mają elastyczniejszą politykę inwestycyjną niż otwarte fundusze pieniężne (FIO). Osiągają one również bardzo dobre rezultaty, które są konkurencyjne wobec większości lokat bankowych, bo według danych NBP na koniec maja 2011 - średnie oprocentowanie depozytów do dwóch lat wynosi 4%. Jednak wyżej wymienione fundusze charakteryzują się wysokim progiem wejścia. Pierwsza wpłata dla osób fizycznych jest równowartością w złotych 40 tys. euro. Ta wpłata jest niższa dla inwestorów instytucjonalnych w przypadku UniWibidu (UniFundusze SFIO) (100 tys. zł) i Idei Premium SFIO (10 tys. zł).


 
Najwyższą stopę zwrotu za 12 mies. z wymienionych funduszy osiągnęła Idea Premium SFIO +6,9%. To fundusz o dużej wartości aktywów wynoszących blisko 1,38 mld zł. Idea Premium zarządzany jest w sposób aktywny. Jego jednostki stabilnie rosną, dzięki temu, że fundusz ma duży udział w portfelu papierów korporacyjnych (na koniec czerwca 2011 r. wynosił 57,6%). Są one wyceniane za pomocą efektywnej stopy zwrotu, czyli nierynkowo. W praktyce wygląda to tak, że każdego dnia odsetki są dopisywane w taki sposób, aby łącznie na dzień wykupu dawały oczekiwaną stopę zwrotu. Jednak w przypadku niewypłacalności emitenta, wyniki takiego funduszu mogą nagle się pogorszyć. Dlatego wadą portfela z przewagą papierów korporacyjnych jest podwyższone ryzyko kredytowe oraz niska płynność niektórych składników portfela. Wskaźnik kosztów całkowitych (TER) na koniec 2010 r. jest wysoki i wyniósł 1,4%. Klient przy wycofywaniu środków powyżej 1 mln zł i złożeniu zlecenia do godziny 16:00, otrzyma środki w dniu następnym w ciągu 30-60 min. Natomiast przy umorzeniu jednostek za kwotę niższą niż 1 mln zł pieniądze na jego konto wpłyną następnego dnia po południu. Jest to stosunkowo krótki czas przelewu środków na konto, co oznacza, że to inwestycja o dużej płynności, bo łatwo z niej szybko wycofać środki.

Zbliżoną wartość aktywów do Idei Premium ma KBC Gamma SFIO (1,33 mld zł). Ten fundusz od 10 lat zalicza się do grona najlepszych funduszy. Charakteryzuję się on stosunkowo dużą płynnością składników portfela. Od początku zarządza nim Bogdan Jacaszek. Zaletą funduszu są niskie koszty, co sprawia, że zarządzający nie musi podejmować zbyt wysokiego ryzyka, aby wypracować dobre wyniki. Za rok zysk z inwestycji w ten fundusz wyniósł +5,2%. W przeciwieństwie do Idei Premium - KBC Gamma charakteryzuje się dosyć wysokim bezpieczeństwem. Na koniec I kwartału 2011 roku w jego portfelu duży udział miały papiery skarbowe (50,5%). Fundusz posiadał również papiery komercyjne (29,5%), wybierane spośród stabilnych emitentów oraz obligacje komunalne (12,8%). Lokaty bankowe stanowiły 7,2% aktywów. Ogromną zaletą funduszu, z punktu widzenia przedsiębiorcy jest możliwość wypłaty 90% środków jeszcze w dniu w którym złożono zlecenie. Fundusz ma również niskie koszty całkowite, ich wskaźnik na koniec ubiegłego roku wyniósł 0,5%.

Innym dobrym rozwiązaniem dla firm jest UniWibid (UniFundusze SFIO). To fundusz, który osiąga lepsze wyniki od średniej w grupie. Za 12 miesięcy jego stopa zwrotu wyniosła +4,9%. Fundusz inwestuje w papiery korporacyjne ponad 80% aktywów. Na koniec czerwca 2011 roku udział papierów komercyjnych to 95,8%. Te instrumenty finansowe są wyceniane za pomocą efektywnej stopy zwrotu, a więc wyniki UniWibidu bardzo stabilnie rosną. Z drugiej strony to fundusz, który jest wystawiony na ryzyko emitenta, choć w 7-letniej historii funduszu nie było takiej sytuacji, kiedy emitent nie wykupił papierów. Oznacza to, że zarządzający ostrożnie wybierają papiery do portfela. Całkowity wskaźnik kosztów na koniec minionego roku (TER) to 0,9%, czyli kształtuje się on na średnim poziomie w grupie. Funduszem UniWibid od początku zarządza Dariusz Lasek, co stwarza duże prawdopodobieństwo tego, że dobre rezultaty zostaną powtórzone w kolejnych latach. Zaletą UniWibid (UniFundusze SFIO) jest również realizacja zleceń odkupienia za pomocą natychmiastowych wypłat zaliczkowych. Jest to fundusz o najwyższej wartości aktywów wśród funduszy pieniężnych, które na koniec 2010 r. wyniosły prawie 2 mld zł.


Kinga żelazek, analityk
Analizy Online

Dołącz do dyskusji: Fundusze pieniężne dla firm lepsze od lokat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl