SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gangsterzy wyprali 180 mln zł

Czterech członków gangu, który "wyprał" 180 milionów złotych i wyłudził 19 mln zł zatrzymało CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS. Wśród zatrzymanych na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie jest m.in. osoba ze ścisłego kierownictwa, a także 52-letni "bankier" grupy.

fot. Shutterstock.comArticle

Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska przekazała PAP, że grupa działała w województwie mazowieckim. "Członkowie grupy zajmowali się praniem pieniędzy i wyłudzaniem podatku VAT. Wśród nich byli obywatele narodowości hinduskiej, ukraińskiej i polskiej" - wyjaśniła Justyna Pasieczyńska.

"Przedmiotem jej działalności był handel sprzętem AGD i gospodarstwa domowego. Wystawiali fałszywe faktury, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji. W ten sposób +wyprali+ ok. 180 mln zł oraz wyłudzili 19 mln zł" - podała rzeczniczka szefa KAS.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz podkreśliła, że z zebranego materiału wynika, że od 2017 roku członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju, w tym głównie w Wólce Kosowskiej bez uiszczania należnych podatków. "Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS przeprowadzili działania na Mazowszu. Wówczas to zatrzymano cztery osoby i zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych oraz pieczątki różnych podmiotów gospodarczych" - zaznaczyła policjantka.

"Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono równowartość 314 tys. zł w różnej walucie. Większość pieniędzy ukryta była w plecaku, z którym jeden z zatrzymanych przyjechał do swojego domu" - podała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. "Wśród zatrzymanych jest osoba ze ścisłego kierownictwa, a także 52-letni +bankier+ grupy" - przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

"Jest to mężczyzna, któremu osoby pochodzenia hinduskiego, prowadzące działalność w branży tekstylnej i drobnego AGD na ternie Wólki Kosowskiej i okolic przekazywały pieniądze pochodzące z pozaewidencyjnej sprzedaży towarów. Jego zadaniem było znajdowanie osób, które za pośrednictwem rachunków bankowych spółek +słupów+ dokonywały zagranicznych przelewów celem ukrycia faktycznego obiegu pieniądza" - wyjaśnił.

Prokurator wskazał, że zatrzymania czterech osób są rezultatem wykonanych dotychczas czynności procesowych oraz poprzednich zatrzymań dokonanych w maju 2021 roku oraz styczniu i kwietniu 2022 r. "Wówczas sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania m.in. wobec podejrzanych kierujących grupą. Aktualnie status podejrzanych w śledztwie ma 30 osób, zaś wartość zabezpieczenia majątkowego dokonanego na ich mieniu szacuje się na ponad 4,5 miliona złotych" - podał.

"Przestępstwa zarzucane podejrzanym to, obok działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nieujawnienie transakcji i przychodów podlegających opodatkowaniu oraz pranie brudnych pieniędzy, a także w kliku przypadkach popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej" - podkreślił rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dodał przy tym, że wobec wszystkich czterech zatrzymanych sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Za przestępstwa zarzucane podejrzanym grozi od roku do 10 lat więzienia, zaś w przypadku przestępstwa tzw. zbrodni vatowskiej kary nawet do 25 pozbawienia wolności.

Dołącz do dyskusji: Gangsterzy wyprali 180 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl