SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

“Gazeta Polska Codziennie” przeprosiła kandydata Solidarnej Polski

Spółka Forum, wydawca “Gazety Polskiej Codziennie”, przeprosiła kandydata Solidarnej Polski w wyborach do Senatu na Podkarpaciu Kazimierza Ziobrę. To efekt przegranego procesu z partią w trybie wyborczym. Forum ma też wpłacić 50 tys. zł na rzecz Caritas.

“Gazeta Polska Codziennie” przeprosiła kandydata Solidarnej Polski

Sprawa zaczęła się, gdy w połowie tygodnia w małopolskich stacjach radiowych pojawiły się spoty promujące piątkowe wydanie “Gazety Polskiej Codziennie”. Zapowiadano w nim tekst, w który miało być napisane, że Kazimierz Ziobro, kandydat Solidarnej Polski w wyborach uzupełniających do Senatu w woj. podkarpackim, był członkiem PZPR. Partia twierdząca, że jej kandydat nie należał do PZPR, natychmiast pozwała wydawcę dziennika w trybie wyborczym, ale Sąd Okręgowy odrzucił jej pozew. Uznał on, że sprawy nie można rozpatrywać w tym trybie, bo publikowane materiały nie pochodziły od komitetu wyborczego.

Solidarna Polska odwołała się od wyroku. W sobotę Sąd Apelacyjny w Rzeszowie przyznał partii rację. Sąd uznał, że sprawa może być rozpoznawana w trybie wyborczym i w pełni podzielił argumentację, że rozpowszechniane pomówienia stanowią agitację wyborczą, choć formalnie nie pochodzą od konkurencyjnego komitetu wyborczego. Sąd nakazał wydawcy “Gazety Polskiej Codziennie” przeproszenie Kazimierza Ziobry.

Zgodnie z wyrokiem, w sobotę po godz. 20.00 w radiu RDN Małopolska lektor przeczytał treść sprostowania zgodnego z orzeczeniem sądu. Brzmiało ono następująco: “Zarząd Forum SA, wydawca dziennika “Gazeta Polska Codziennie”, oświadcza, iż twierdzenie, jakoby Kazimierz Ziobro był członkiem komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii robotniczej jest nieprawdziwe".

Następnie podana została treść przeprosin, także zgodna z orzeczeniem sądu, która brzmiała: “Zarząd Forum SA, wydawca dziennika ”Gazeta Polska Codziennie” przeprasza pana Kazimierza Ziobro za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez sformułowanie nieprawdziwego twierdzenia, iż pan Kazimierz Ziobro był członkiem komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej”.

Zarówno sprostowanie, jak i przeprosiny zostały też wyemitowane w radiu RDN Małopolska w niedzielę o godz. 8.00 rano. Zgodnie z wyrokiem sądu, poza przeprosinami Forum ma też wpłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz rzeszowskiego Caritasu. Wyrok jest prawomocny.

Z danych ZKDP wynika, że średnia sprzedaż ogółem “Gazety Polskiej Codziennie” w lipcu br. wyniosła 24 004 egz. (więcej na ten temat). 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: “Gazeta Polska Codziennie” przeprosiła kandydata Solidarnej Polski

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
Sakiewicz ekspert do spraw lustracyjnych.
odpowiedź
User
:P
Koleuny dowod jak rezym Tuska przesladuje NIEPOKORNYCH!

W NORMALNYM kraju kazdy sedzia nigdy by nie skazal NIEPOKORNEGO dziennikarza za oszczerstw... prawde alternatywna.

Dopiero w IV RP media beda wolne - beda mogly o wrogach PiS pisac co chca!

Precz z cenzura!
odpowiedź