SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Gazety Polskiej Codziennie” z 1,7 mln zł straty. Wpływy zmalały o 6,7 proc.

W ub.r. spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,7 proc. do 14,75 mln zł oraz 1,75 mln zł straty netto, wobec 32,3 tys. zł zysku rok wcześniej. Wydawca liczy na pozyskanie nowych reklamodawców i wpływy z obecności na kongresach gospodarczych.

Przychody sprzedażowe Forum zmalały z 15,8 mln zł w 2017 roku do 14,75 mln zł w ub.r. W sprawozdaniu złożonym w KRS firma nie podała, ile wyniosły wpływy ze sprzedaży „Gazety Polskiej Codziennie”, ile z reklam w niej, a ile z innych źródeł.

Stwierdzono natomiast, że „zgodnie z przewidywaniami proces kurczenia się rynku prasy papierowej nadal postępuje i jest rozłożony w czasie, bez nagłych ‘załamań’ rynku”. Według danych ZKDP w całym ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej Codziennie” wynosiła 15 371 egz., o 15,57 proc. mniej niż rok wcześniej. W pierwszym kwartale br. nastąpił dalszy spadek - o 17,11 proc. do 13 721 egz.

Koszty w górę wskutek zużycia materiałów i energii, mniej na wynagrodzenia

Koszty operacyjne wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie” zwiększyły się z 15,6 do 16,45 mln zł, czyli o 5,4 proc. Zaważył na tym wzrost kosztów zużycia materiałów i energii - o 50,5 proc., z 2,96 do 4,46 mln zł. Z kolei wydatki na usługi obce wzrosły z 6,25 do 6,53 mln zł,

- Istotną pozycje kosztów w działalności wydawniczej stanowią koszty papieru druku prasy oraz cen paliw, co wiąże się z podniesieniem kosztów transportu prasy. W przypadku dalszego rozwoju rynku prasy elektronicznej zagrożenia te nie będą miały znaczącego wpływu na działalność wydawniczą - skomentowano w sprawozdaniu.

Za to koszty wynagrodzeń zmalały w skali roku z 3,5 do 3,38 mln zł, a pozostałe koszty rodzajowe - z 2,7 do 1,84 mln zł. W sprawozdaniu nie podano, ilu pracowników zatrudnia firma. Natomiast w sierpniu ub.r. Gazeta.pl ujawniła, że Forum ma duże zaległości w wypłatach dla pracowników i współpracowników.

Kryzysową sytuację Ruchu jako negatywny czynnik rynkowy wskazano też w sprawozdaniu Forum. - Problem dominacji na rynku kolporterów i związana z tym wysokość marży za utrzymanie tytułu w sieci sprzedaży, pozostał bez zmian. Dodatkowo niepewna sytuacja finansowa Ruch SA i związane z tym zamrożenie środków pieniężnych dodatkowo utrudniło funkcjonowanie wydawców prasy - stwierdzono.

Firma, inaczej niż kilku dużych i średnich wydawców prasowych, nie dokonała natomiast żadnych odpisów związanych z zaległymi należnościami od Ruchu. W skali roku jej pozostałe koszty operacyjne zmalały ze 193 do 53,1 tys. zł.

O kłopotach finansowych Forum mówił też prezes tej spółki Grzegorz Tomaszewski (prywatnie kuzyn Jarosława Kaczyńskiego) podczas rozmowy z prezesem PiS w lipcu ub.r. Rozmowę nagrał zięć Tomaszewskiego Gerald Birgfellner, który przygotowywał dla powiązanej z działaczami PiS spółki Srebrna plan budowy wieżowca na jej działce w centrum Warszawy (kredytować inwestycję miał Bank Pekao SA). Birgfellner nie dostał oczekiwanej zapłaty, a w styczniu ub.r. sprawę i część nagranych rozmów ujawniła „Gazeta Wyborcza”.

- Straciłem płynność w Forum, nie wiem, trzeba będzie gazetę zamykać. Tylko że to jest przed wyborami, kiepsko - powiedział Grzegorz Tomaszewski prezesowi PiS. Dodał, że dzwonił w tej sprawie trzy razy do Michała Krupińskiego, który od połowy 2017 roku jest prezesem Banku Pekao SA.

W odpowiedzi na publikację „GW” Tomasz Sakiewicz zapewnił, że „Gazeta Polska” przynosi zyski, a ujawnienie wypowiedzi Grzegorza Tomaszewskiego to czyn nieuczciwej konkurencji.

W sprawozdaniu podano, że na koniec ub.r. Forum miało 450,4 tys. zł zobowiązań krótkoterminowych z tytułu wynagrodzeń, wobec 130 tys. zł rok wcześniej.

„GPC” ograniczyła dodatki regionalne, liczy na więcej reklam i zarobek przy kongresach

Wskutek spadku przychodów i wzrostu wydatków w ub.r. mocno pogorszyły się wskaźniki rentowności Forum. Wynik sprzedażowy spadł z 203,7 tys. zł zysku do 1,7 mln zł straty, wynik operacyjny - z 31,8 tys. zł zysku do 1,75 mln zł straty, a wynik brutto i netto - z 32,3 tys. zł zysku do 1,75 mln zł straty.

Wartość aktywów trwałych Forum zmalała w skali roku ze 143,7 do 108,1 tys. zł, a aktywów obrotowych zwiększyła się z 4,3 do 5,92 mln zł (z czego należności krótkoterminowe z dostaw i usług wzrosły z 3,34 do 5,39 mln zł).

Kapitał własny spółki zmalał z 2,54 mln zł do 787,9 tys. zł, nie zmieniły się natomiast kapitał podstawowy (994,1 tys. zł) i zapasowy (1,77 mln zł). Zobowiązania krótkoterminowe poszły w górę z 1,67 do 4,51 mln zł, do czego przede wszystkim przyczynił się wzrost zobowiązań z dostaw i usług z 1,34 do 3,79 mln zł.

W sprawozdaniu firma stwierdziła, że przewiduje w przyszłości osiągnięcie pozytywnego wyniku finansowego. Zwróciła uwagę, że w celu ograniczenia kosztów „Gazety Polskiej Codziennie” ograniczyła dodatki regionalne do dwóch: mazowieckiego i dolnośląskiego. Zapowiedziała też, że „planuje zwiększyć wysiłki w celu pozyskania reklamodawców co wiąże się ze zwiększeniem zatrudnienia w dziale sprzedaży reklamy”.

- Zaangażowanie spółki w wydarzenia takie jak: Forum Ekonomiczne w Katowicach, Krynica, Kongres 590 itp., powinno zagwarantować dodatkowe środki na funkcjonowanie gazety - dodano.

Forum kontrolowane przez Srebrną

Według stanu na koniec 2017 roku największym udziałowcem Forum jest spółka Geranium z 44,04 proc. kapitału. Tę drugą spółką kontroluje Srebrna, która ma też bezpośrednio 17,73 proc. udziałów Forum.

12,83 proc. należy do firmy Słowo Niezależne wydającej portal Niezalezna.pl i miesięcznik „Nowe Państwo”, 4,79 proc. do Niezależnego Wydawnictwa Polskiego wydającego „Gazetę Polską”, a 2,63 proc. do Fundacji Niezależne Media.

Wśród udziałowców są też dziennikarze związani z tymi mediami: Tomasz Sakiewicz (6 proc.), Katarzyna Hejke (5,09 proc.), Jan Pospieszalski (0,63 proc.) i Marcin Wolski (0,45 proc.). Inni udziałowcy to m.in. Ryszard Gitis (1,83 proc.) i Roman Rojek (2,51 proc.).

Grzegorz Tomaszewski jest jedynym członkiem zarządu wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”. Natomiast w radzie nadzorczej spółki są europoseł PiS Ryszard Czarnecki, radna PiS Beata Dróżdż, kierowca prezesa PiS Jacek Rudziński oraz Barbara Skrzypek i Katarzyna Lubiak - pracownice sekretariatu w siedzibie tej partii.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Gazety Polskiej Codziennie” z 1,7 mln zł straty. Wpływy zmalały o 6,7 proc.

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nati
Patrzac na tusze Sakiewicza to nie dostrzega się strat.
odpowiedź
User
ja
super ...
odpowiedź
User
andyd
Gazeta Polska idzie na dno, nie ma lepszej informacji
odpowiedź