SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Polska Codziennie” bez 13 proc. przychodów, 49 tys. zł dywidendy dla spółek ludzi PiS

Spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” w ub.r. spadek przychodów sprzedażowych o 13,4 proc. do 13,9 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 913,1 do 552,6 tys. zł. 79,5 tys. zł z zysku zostało wypłacone udziałowcom firmy, większościowym są dwie spółki zarządzane przez działaczy PiS.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Telewizji RepublikaArticle

Zeszłoroczne wpływy Forum prawie w całości pochodziły ze sprzedaży krajowej, jedynie 8,7 tys. zł zapewniła sprzedaż zagraniczna.

W sprawozdaniu do KRS firma podała, że sprzedaż papierowej wersji „Gazety Polskiej Codziennie” zmalała rok do roku o 12,5 proc., natomiast w przypadku prenumeraty cyfrowego nastąpił wzrost o 78,5 proc. Według danych PBC w grudniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem dziennika wynosiło 10 955 egz., o 14,71 proc. mniej niż rok wcześniej.

Forum nie wyszczególniło w sprawozdaniu, ile wyniosły wpływy ze sprzedaży „GPC”, a ile z publikacji reklam.

511 tys. zł od Ruchu, już bez „Expressu Wieczornego”

W ub.r. wraz z „Gazetą Polską Codziennie” zaczęły ukazywać się dodatki „Patriotyzm Gospodarczy” i „Express Wieczorny”. Ten drugi zniknął z końcem czerwca br., po upływie rocznej umowy z firmą Janusza Szostaka posiadającą prawa do tego tytułu.

Jesienią ub.r. Forum otrzymało 511,5 tys. zł od Ruchu w ramach realizacji postępowań układowych. Spółka była wśród mniejszych wierzycieli, którym dystrybutor prasowy zwrócił 50 proc. zaległych zobowiązań. Dzięki spłacie mogła rozwiązać utworzoną wcześniej rezerwę.

Ponadto wydawca przebudował swój portal internetowy GPCodziennie.pl.

Ubyło trzech pracowników

Koszty operacyjne Forum w ub.r. wyniosły 13,11 mln zł, po spadku o 10,2 proc. z 14,6 mln zł w 2019 roku. Wynika to głównie ze zmniejszenia się wydatków na usługi obce z 6,35 do 5,7 mln zł i pozostałych kosztów rodzajowych z 1,92 mln zł do 962,3 tys. zł.

Natomiast nakłady na wynagrodzenia wzrosły z 3,36 do 3,43 mln zł, a na ubezpieczenia i inne świadczenia pracownicze - ze 133,3 do 150,3 tys. zł.

Na koniec ub.r. Forum miało 21 pracowników etatowych, o trzech mniej niż na koniec 2019 roku, natomiast liczba współpracowników tak jak przed rokiem wynosiła 180. Po wybuchu epidemii firma uzyskała umorzenie przez ZUS 14,5 tys. zł składek pracowniczych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W czerwcu ub.r. prezesem Forum w miejsce Grzegorza Tomaszewskiego została Beata Dróżdż, dyrektor generalna Niezależnego Wydawnictwa Polskiego publikującego „Gazetę Polską” oraz członek zarządu spółki Słowo Niezależne, wydawcy Niezalezna.pl i „Nowego Państwa”.. Natomiast członkami rady nadzorczej Forum przestali być Barbara Skrzypek (to wieloletnia szefowa sekretariatu PiS), Katarzyna Lubiak i Jacek Rudziński.

Większość zysku na pokrycie wcześniejszych strat

Znacząco zmalały wyniki rentowności wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”. Zysk sprzedażowy poszedł w dół z 1,46 mln zł do 791,8 tys. zł, zysk operacyjny - z 973,4 do 646,1 tys. zł, zysk brutto - z 967,2 do 608,8 tys. zł, a zysk netto - z 913,1 do 552,6 tys. zł.

Większościowym udziałowcem Forum jest spółka Srebrna: bezpośrednio ma 17,73 proc. udziałów, a poprzez spółkę zależną Geranium - 44,04 proc. W zarządach obu firm są ludzie powiązani z PiS, m.in. Jacek Cieślikowski, przez wiele lat kierowca Jarosława Kaczyńskiego.

19,13 proc. udziałów Forum należy do firmy Słowo Niezależne. Mniejsze pakiety udziałów mają m.in. redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz (4,48 proc. walorów) oraz związani z tymi tytułami dziennikarze Katarzyna Hejke (5,09 proc.), Jan Pospieszalski (0,63 proc.) i Marcin Wolski (0,45 proc.).

W drugiej połowie września wspólnicy na walnym zgromadzeniu postanowili, że z zeszłorocznego zysku netto 79,5 tys. zł zostanie im wypłacone jako dywidenda, a 473,1 tys. zł zostanie przeznaczone na pokrycie wcześniejszych strat spółki.

W ub.r. Niezależne Wydawnictwo Polskie zanotowało spadek przychodów o 8,4 proc. do 16,43 mln zł, a jego wynik netto poszedł w dół z 305,8 tys. zł zysku do 373 tys. zł straty.

Słowo Niezależne osiągnęło wzrost przychodów o 32,3 proc. do 11,32 mln zł oraz zysku netto z 1,1 do 1,43 mln zł. Spółka wypłaciła udziałowcom 148,2 tys. zł dywidendy.

Z kolei przychody Telewizji Republika zmalały o 4 proc. do 15,68 mln zł, a strata netto - z 1,6 do 1,53 mln zł. W sprawozdaniu z działalności stacja zaznaczyła, że zarobiła m.in. na rządowych kampaniach społecznych dotyczących epidemii.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Polska Codziennie” bez 13 proc. przychodów, 49 tys. zł dywidendy dla spółek ludzi PiS

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wartyll
Niedobrze...rodziny pisowcow muszą przecież z czegoś żyć, a ty Polaku to zdychaj. Ich nie dotyczą ceny benzyny czy energii. Macie na nich głosować bo Sasin ma znajomych ze szkoły co muszą być dyrektorami!!!
odpowiedź
User
Tomek
Ale forsy zarabiają ludzie związani z pis.Wystarczy tylko ich popierać i myk mamy już stanowisko z bardzo wysoką pensją.
odpowiedź
User
Nie rozumię
Najpierw dofinansowują, a później wypłacają dywidendę? W jakim celu takie bezsensowne działanie? I skąd ten, który dofinansował, wziął pieniądze?
odpowiedź