SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” obchodzi 30-lecie istnienia. Michnik: Porwaliśmy się z motyką na słońce. I udało się!

„Gazeta Wyborcza” (Agora) kończy dzisiaj 30 lat. Do środowego wydania dziennika redakcja dołączy pierwszy numer, który ukazał się w 1989 roku. Z okazji jubileuszu pojawi się także specjalne logo - w czerwonym prostokącie umieszczono napis „30 lat".

Article

Pierwszy numer „Gazety Wyborczej” ukazał się 8 maja 1989 roku w nakładzie 150 tys. egzemplarzy, liczył 8 stron. Czytelnicy środowego wydania zobaczą, jak wyglądał historyczny numer, w reprincie znalazła się m.in. symboliczna odezwa do narodu Lecha Wałęsy oraz lista kandydatów do Sejmu i Senatu rekomendowanych przez powołany przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Komitet Obywatelski.

W urodzinowym numerze będzie można przeczytać także m.in. tekst redaktora naczelnego Adama Michnika o dzienniku i Polsce i artykuł Justyny Sucheckiej o dniu z życia redakcji. Głos zabrali też czytelnicy, którzy w listach pisali, czego oczekują od dziennika przez kolejne 30 lat.

Z okazji obchodów jubileuszu pojawi się specjalne logo, w którym w czerwonym prostokącie znanym z tradycyjnej wersji znaku znajdzie się napis „30 lat". Logotyp po zmianach - zaprojektowany przez dział graficzny dziennika - znajdzie się na pierwszej stronie urodzinowego numeru.

Michnik: Porwaliśmy się z motyką na słońce. I udało się!

- Trzydzieści lat temu zaczynaliśmy więcej niż skromnie, w lokalu dawnego żłobka. Kolegia redakcyjne odbywały się niekiedy w piaskownicy, panowała niemiłosierna ciasnota, a dziennikarze pierwsze teksty pisali przy niskich dziecięcych stolikach. Porwaliśmy się z motyką na słońce. Umieliśmy robić odbijane na powielaczu podziemne gazetki, ale nigdy nie robiliśmy gazety prawdziwej, wielkonakładowej - pisze Adam Michnik, redaktor naczelny „GW”.

- Pierwszy numer „Gazety Wyborczej” otwierały słowa Lecha Wałęsy „Nie ma wolności, bez »Solidarności«”. Od tego czasu „Wyborcza” zmieniła się nie do poznania. I Polska zmieniła się nie do poznania. Dziś „Wyborcza” jest częścią koncernu medialnego notowanego na giełdzie, dynamicznie rozwija się w internecie i od trzydziestu lat pozostaje ważnym opiniotwórczym głosem w polskiej debacie. Jesteśmy rówieśnikami odrodzonej Polski. Jesteśmy też częścią jej wielkiego historycznego sukcesu - cywilizacyjnego, ekonomicznego i demokratycznego, choć dziś polska demokracja przechodzi poważną próbę sił w walce z nacjonalistyczno-populistycznym rządem - podkreśla redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

- Naszym ideałem zawsze była wolna Polska i wolność człowieka w Polsce – wspólnej ojczyźnie wszystkich swoich obywateli. Polska prawdy i pojednania, dialogu i tolerancji. Polska, państwo bez stosów i bez nienawiści. Wolna od homofobii, ksenofobii i etnicznego szowinizmu. Bezpieczna w NATO i demokratyczna w Unii Europejskiej. Dziś „Wyborczą” przejmuje kolejne pokolenie. Wszyscy jednak myślimy z wdzięcznością o naszych Czytelnikach, którzy pozostali nam wierni i którzy zwykle korespondencję do nas zaczynają od sakramentalnych słów: „Jestem czytelnikiem »Gazety Wyborczej” od pierwszego numeru…”. O jednym mogę Państwa – naszych Przyjaciół i Czytelników – zapewnić: choć lata lecą, nam nigdy nie będzie wszystko jedno. Demokracja, wolne sądy, prawa człowieka, konstytucja i Europa zawsze będą miały w „Gazecie Wyborczej” wiernego obrońcę - dodaje Michnik.

450 dziennikarzy w „Gazecie Wyborczej”

Z kolei pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski i dyrektor wydawniczy Jerzy Wójcik w tekście z okazji jubileuszu „GW” przypominają, że zaczęła być ona wydawana, żeby móc zaprezentować kandydatów obozu „Solidarności” przed wyborami w czerwcu 1989 roku.

- Udało się. Wszyscy z wyjątkiem jednego kandydaci „Solidarności” zdobyli miejsca w nowym parlamencie. Na pamiątkę tamtego zwycięstwa zachowaliśmy nasz tytuł „Gazeta Wyborcza”, choć dziś nadajemy mu dodatkowy sens - stwierdzają Kurski i Wójcik.

- Każde wydanie naszej gazety jest dla nas wyborem. Każdego dnia wybieramy: Europę, demokrację, trójpodział władz, poszanowanie konstytucji, prawa człowieka, wolność słowa, sumienia i wyznania, równość wobec prawa, tolerancję, rozdział Kościoła od państwa. Wybieramy wszystko to, co stanowi o charakterze naszej gazety - liberalnym w wymiarze pojedynczego człowieka i solidarnym w wymiarze społecznym - wyliczają.

Przy okazji Kurski i Wójcik podają, że w „Gazecie Wyborczej” pracuje obecnie 450 dziennikarzy i redaktorów, a ogółem 804 osoby w Warszawie i 21 redakcjach regionalnych. Zwracają uwagę, że w ostatnim okresie „GW” przygotowywała specjalne wydania darmowe, rozdawane latem 2017 roku w czasie demonstracji przeciw reformie sądownictwa, a w kwietniu br. - na początku strajku nauczycieli. Agora wsparła też protest nauczycieli, przekazując na fundusz strajkowy 200 tys. zł ze sprzedaży cyfrowej prenumeraty „GW”.

- Nie ma niezależności redakcyjnej bez niezależności finansowej. Na szczęście na straży naszej niezależności stoją sami Czytelnicy, którzy świadczą o tym każdego dnia swoją decyzją zakupu „Wyborczej” w świecie analogowym i cyfrowym - podkreślają Jarosław Kurski i Jerzy Wójcik. - Poprzez naszą misję wyrażoną słowami „Nam nie jest wszystko jedno” i „Nie ma wolności bez solidarności” już od pierwszych numerów „Wyborcza” stała się wolnym medium oraz instytucją życia społecznego - zapewniają.

Donald Tusk Człowiekiem Roku

W związku z 30-leciem dziennika organizowany jest również plebiscyt „Ludzie Roku Czytelników Gazety Wyborczej”. Redakcja po raz 20. wręczy też tytuł „Człowieka Roku”. Jego laureatem zostanie Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, były premier. Wyróżnienie odbierze w czasie gali w siedzibie Agory, 10 maja br. w Warszawie.

Dodatkowo w środę, 8 maja br. na rynku ukaże się biografia Zdzisława Jeziorańskiego, kuriera z Warszawy - „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności” autorstwa Jarosława Kurskiego, pierwszego zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Tydzień później - 15 maja br. wznowione zostanie wydanie książki Adama Michnika, redaktora naczelnego „GW” – „Z dziejów honoru w Polsce”, które zawiera wybór dzieł publicystów, filozofów i pisarzy XX w. piszących o tym, jak się odnaleźć w nowym świecie. Książki ukażą się nakładem Wydawnictwa Agora.

„GW” ma 170 tys. cyfrowych subskrybentów

„Gazeta Wyborcza” jako pierwsza w naszym kraju wprowadziła system limitowanego dostępu do swoich treści (paywall) i ofertę prenumeraty cyfrowej. Na koniec grudnia 2018 r. korzystało z niej ponad 170 tys. osób. Liczba użytkowników płatnej subskrypcji cyfrowej „Gazety Wyborczej” rośnie systematyczne. Na koniec 2014 roku wynosiła 54,9 tys., rok później - 77 tys., na koniec 2016 roku 100 tys., a na koniec 2017 roku - 133 tys.

Agora w zaprezentowanej w połowie ub.r. strategii na najbliższe lata planuje, że do końca 2022 roku liczba subskrybentów „GW” wzrośnie do 327 tys.

Według danych ZKDP w ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 94 527 egz., o 14,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Dla porównania w 2007 r. było to prawie 450 tys. egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” obchodzi 30-lecie istnienia. Michnik: Porwaliśmy się z motyką na słońce. I udało się!

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
Kolegom z Czerskiej z całego serca życzę pod górkę.
odpowiedź
User
LG
ha ha ha :)
odpowiedź
User
:D
Kolegom z Czerskiej z całego serca życzę pod górkę.


Kolegow to masz pod posredniakiem.
odpowiedź