SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” mocno przycina treści lokalne. W dużych miastach znikają codzienne dodatki

Agora od stycznia zamyka trzy tygodniki w kujawsko-pomorskiem, likwiduje lokalne grzbiety w dużych miastach i zamyka piątkowe tygodniki w dziewięciu innych ośrodkach - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. W ten sposób wydawca wdraża oszczędności: trwające w firmie zwolnienia grupowe są tylko jednym - początkowym - elementem tych oszczędności.

Warszawska siedziba Agory / Fot. Maciek Jaźwiecki Agencja Wyborcza.pl.Warszawska siedziba Agory / Fot. Maciek Jaźwiecki Agencja Wyborcza.pl.

Od połowy listopada trwają zwolnienia grupowe w Agorze; zakończyć się mają w połowie grudnia. Pod koniec października spółka poinformowała, że w ramach zwolnień planuje pożegnać się z 84 pracownikami. W komunikacie zapewniono, że Agora „przeprowadzi te zmiany z dbałością o pracowników, oferując im szereg działań osłonowych i wspierających”.

Celem zwolnień jest obniżenie kosztów i poprawa efektywności procesów w firmie. - Z uwagi na czynniki ekonomiczno-finansowe tj. kryzys gospodarczy wywołany przez konflikt w Ukrainie, skutkujący m.in. wzrostem cen papieru oraz z uwagi na niekorzystne prognozy dotyczące rozwoju gospodarki w najbliższych kwartałach wymagane są zmiany struktury organizacyjnej spółki - wyjaśniono w komunikacie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ale zwolnienia grupowe - jak ustaliliśmy - to dopiero początek oszczędności w spółce. - Działaniom tym towarzyszy przegląd modelu i wydań drukowanych - redakcja przygotowuje się m.in. do wprowadzenia zmian związanych z jej numerami tradycyjnymi i treściami lokalnymi - informuje portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Agory.

„Gazeta Wyborcza" bez lokalnych dodatków i bez tygodników

Jak się dowiadujemy - od 1 stycznia 2023 r. w wydaniach papierowych „Gazety Wyborczej" ukazujących się w największych polskich miastach poza Warszawą (a więc w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu) od poniedziałku do czwartku czytelnicy znajdą treści lokalne tylko w głównym grzbiecie "Wyborczej" – zlikwidowane bowiem zostaną osobne „grzbiety” z lokalnymi treściami.

Znikną także piątkowe tygodniki lokalne w dziewięciu mniejszych miastach: chodzi o Białystok, Częstochowę, Kielce, Olsztyn, Opole, Płock, Radom, Rzeszów i Zieloną Górę. Lokalne tygodniki zastąpione zostaną tam przez magazyny, ukazujące się tylko raz w miesiącu (w piątek), w objętości zbliżonej do dzisiejszych tygodników – informuje nas biuro prasowe wydawcy. - W pozostałych miastach obecności „Wyborczej" (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław) piątkowe tygodniki lokalne będą bez zmian trafiać do rąk czytelników.

Kolejna zmiana: w kujawsko-pomorskim zniknie z rynku bydgoski i toruński co piątkowy magazyn, a w zamian ukazywać się będzie jeden, połączony bydgosko-toruński tygodnik lokalny.

Co z tygodnikami? Trzy z nich zwijają się

Z powodów ekonomicznych (spadek sprzedaży egzemplarzowej oraz rosnące koszty druku), Agora zdecydowała się także na zakończenie wydawania trzech tygodników powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim: "Czasu Brodnicy", "Czasu Chełmna" oraz "Czasu Świecia".

- Pracownicy tych tytułów objęci zostali zwolnieniami grupowymi prowadzonymi w Agorze S.A. wraz z pakietem osłonowym wynegocjowanym przez stronę społeczną. Zespoły redakcyjne tygodników otrzymały propozycję przejęcia tytułów i samodzielnego ich wydawania. Termin zakończenia wydawania tytułów przez Agorę będzie ogłoszony po zakończeniu rozmów w tej sprawie – informuje portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Agory.

Kolejna zmiana: znika codzienna sekcja „Prosto z miasta" z najciekawszymi tekstami redakcji lokalnych, obecna w papierowym wydaniu „Gazety Wyborczej". Publikowana będzie od stycznia zaledwie raz w tygodniu - w piątek, ale za to w powiększonej objętości (2 kolumny). - Redakcja podąża w ten sposób za zainteresowaniem czytelników, którzy w coraz większym stopniu szukają aktualnych publikacji o bieżących wydarzeniach w swoim mieście i regionie na stronach serwisów lokalnych Wyborcza.pl. Obecnie działają one w 30 miastach - komentuje wydawca.

Priorytetem dla redakcji lokalnych "Wyborczej" ma teraz być przygotowywanie „angażujących, unikalnych materiałów dziennikarskich, które zaspokajają potrzeby lokalnych czytelników, wzbogacają ogólnopolski serwis Wyborcza.pl oraz prowadzą do wzrostu liczby subskrybentów”.

W trzech kwartałach br. wydatki grupy kapitałowej Agora na zużycie materiałów i energii oraz wartość sprzedanych towarów i materiałów poszły w górę o 53,8 proc. do 102,2 mln zł, o czym przesądził wzrost cen prądu i papieru. Firma zabezpieczyła już sobie prąd na cały przyszły rok, dzięki czemu uniknie dalszych podwyżek. Tylko w pierwszym kwartale br. wydatki w zakresie materiałów i energii poszły w górę rok do roku o 78,3 proc. - z 18 do 32,1 mln zł. W drugim kwartale wzrosły o 67,7 proc., z 20,1 do 33,7 mln zł, a w trzecim - o 28,6 proc., z 28,3 do 36,4 mln zł.

W trzecim kwartale br. wydatki pracownicze wzrosły o 18,2 proc. do 89,5 mln zł, natomiast dużo niższa dynamika była w przypadku kosztów amortyzacji (w górę o 4,1 proc. do 40,2 mln zł) oraz usług obcych (o 1,6 proc. do 95,2 mln zł).

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” mocno przycina treści lokalne. W dużych miastach znikają codzienne dodatki

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gruby
Szkoda. Ale ciagna nas w dol pensje naczelnych i ich penefity. Adasiek nadal 300 k miech w miech, jarek stowa itd. Do tego auta, karty kredytowe. A na dole ludzie za dwa tysie na dzielo, bez szans na przezycie zimy...
odpowiedź
User
Romuś
No to raczej te cięcia w treści raczej nie zachęcą do dalszego kupowania.
Istna równia pochyła, za chwilę nabywców ubędzie i znowu trzeba będzie ciąć.
odpowiedź
User
nick
spirala się nakręca, dobry kierunek obrali i konekwentnie nurkują
odpowiedź