SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gdańsk bez plastiku”: eko torby z projektem uczennicy. Rusza akcja "Szkoła eco #gdanskbezplastiku"

Julia Krakowiak, uczennica siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 89 w Gdańsku, zwyciężyła w konkursie dla szkół podstawowych "Zostań eco projektantem", zorganizowanego w ramach programu "Gdańsk bez plastiku". Projekt uczennicy, prezentujący rybę uwięzioną w foliowej torbie i morskie stworzenia pływające po dnie oceanu w towarzystwie plastikowych odpadów, został przeniesiony na płócienne torby.

Article

Laureatka odebrała nagrodę z rąk Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

- Julia chciałem ci bardzo podziękować. Bo w ten sposób pokazujesz, co jest dla nas najważniejsze i jak możemy na co dzień dbać o naszą planetę. Brawa należą się wam wszystkim. Bo przestrzegając eco zasad jesteście ambasadorkami i ambasadorami Gdańska i programu "Gdańsk bez plastiku" - mówił prezydent Kowalczuk podczas spotkania w szkole.

Kowalczuk opowiedział też uczniom o założeniach programu "Gdańsk bez plastiku", a także o zmianach wprowadzonych w urzędzie. Wspomniał m.in. o wycofaniu butelkowanej wody podczas spotkań służbowych i zastąpieniu jej wodą z kranu, dzięki czemu w rezultacie zrezygnowano z 18 tys. plastikowych butelek.

Julia Krakowiak otrzymała książkę, dyplom i płócienne torby z własnym projektem, którymi będzie mogła obradować swoich bliskich oraz koleżanki i kolegów z klasy. Pakiet toreb otrzymała także placówka.

- Chciałam pokazać, że plastik jest zły. Dlatego na mojej torbie jest ryba pływająca w torbie foliowej, bo plastik bardzo szkodzi zwierzętom, które żyją w morzu. A my często też jemy ryby, więc szkodzi to też nam - powiedziała laureatka konkursu.

W Gdańsku rusza akcja "Szkoła eco #gdanskbezplastiku"

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 89 było inauguracją akcji "Szkoła eco #gdanskbezplastiku". W ramach wydarzenia starsi uczniowie obejrzeli także film dokumentalny "A plastic ocean". Projekcja połączona była z prelekcją Anny Desogus, przedstawicielki Ambasady Czystej Planety, doradczyni i edukatorki w zakresie zrównoważonego rozwoju i zero waste.

Szkoła stała się też kolejnym "opiekunem" specjalnej, wysokiej na 3 m, ekologicznej instalacji symbolizującej twórcze podejście do ponownego wykorzystywania odpadów. Instalacja będzie wędrowała po gdańskich placówkach, a wędrówkę będzie wyznaczał ecokalendarz. Podróż instalacji po placówkach zakończy się festynem wodnym.

W ramach akcji szkoły i placówki oświatowe będą mogły wziąć udział w szeregu kolejnych działań. Jedną z propozycji jest wprowadzenie systemu certyfikacji ekologicznej W placówkach publicznych, które zmienią dotychczasowy sposób funkcjonowanie na bardziej ekologiczny. Dodatkowym działaniem będzie zorganizowanie szkoleń dla nauczycieli lub nauczycieli z uczniami, pogłębiających tematykę globalnego zanieczyszczenia plastikiem.

Dołącz do dyskusji: „Gdańsk bez plastiku”: eko torby z projektem uczennicy. Rusza akcja "Szkoła eco #gdanskbezplastiku"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl