SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdańsk chce od TVP przeprosin i 100 tys. zł na WOŚP za materiał w „Wiadomościach”. „Kłamstw nie darujemy”

Miasto Gdańsk żąda od Telewizji Polskiej przeprosin, sprostowania i wpłaty 100 tys. zł na rzecz WOŚP, po tym jak „Wiadomości” przypisały władzom miasta „gloryfikację nazistowskiej karty w historii Gdańska”. - Takich kłamstw nikomu nie podarujemy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Daniel Stenzel, rzecznik prasowy gdańskiego ratusza. TVP informuje, że nie dostała jeszcze pisma w tej sprawie.

Kadr z materiału "Wiadomości" o historycznym tramwaju w GdańskuArticle

W środę 24 lipca w głównym wydaniu „Wiadomości” ukazał się materiał poświęcony Gdańskowi, w którym reporter Jan Korab opisywał sprawę powrotu na ulice miasta historycznego tramwaju z napisem „Danzig”. - Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska - skomentował reporter.

Przeciwko takiemu relacjonowaniu sprawy zaprotestował Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich Gdańszczan w Polsce i na całym świecie, abyśmy jednym, wspólnym czynem, raz na zawsze WYŁĄCZYLI W SWOICH TELEWIZORACH PROGRAMY TELEWIZJI POLSKIEJ - zaapelował w zeszły czwartek na Facebooku.

W czwartek na materiał emitowany na antenie TVP zareagowały władze Gdańska. Prawnicy wysłali do szefa „Wiadomości” TVP przedprocesowe wezwanie do sprostowania. Pismo zawiera także wezwanie do przeprosin wyemitowanych w pierwszej minucie wydania „Wiadomości” i do wpłaty (w ciągu siedmiu dni) 100 tys. zł na konto WOŚP.

- Konsekwentnie walczymy o dobre imię Gdańska i jego mieszkańców. Takich kłamstw i pomówień nikomu nie darujemy. Czy to jest tygodnik, czy wielka, finansowana przez rząd telewizja - będziemy walczyć o prawdę przed sądem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Daniel Stenzel, rzecznik prasowy miasta.

Na stronie samorządu pojawiła się także treść sugerowanych przeprosin. -  Redakcja „Wiadomości” Telewizji Polskiej, przeprasza Gminę Miasta Gdańska za naruszenie jej dobrego imienia poprzez opublikowanie w dniu 24 lipca 2019 roku, w głównym wydaniu „Wiadomości” wyemitowanym o godzinie 19.30, nieprawdziwych i zniesławiających Gminę Miasta Gdańska informacji, zgodnie z którymi: „władze Miasta Gdańska otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska”, „władze Miasta Gdańska przypisują Polakom współodpowiedzialność za wybuch Drugiej Wojny Światowej” i „władze Miasta Gdańska odwołują się do nazistowskiej spuścizny”. Redakcja „Wiadomości” Telewizji Polskiej oświadcza, że w rzeczywistości brak jest jakichkolwiek racjonalnych podstaw do formułowania powyżej przedstawionych, zniesławiających sugestii. W związku z powyższym Redakcja „Wiadomości” Telewizji Polskiej wyraża ubolewanie, że tego rodzaju informacje zostały opublikowane i rozpowszechnione w głównym wydaniu „Wiadomości” Telewizji Polskiej. - czytamy w komunikacie.

Zdaniem prawników reprezentujących interesy Gdańska tezy postawione w materiale „Wiadomości” są „w stopniu oczywistym zniesławiające i naruszają dobre imię Miasta Gdańska”. - Nie ulega więc wątpliwości, że w niniejszej sprawie doszło do naruszenia dóbr osobistych gdańskiego samorządu - czytamy w wezwaniu.

Publiczny nadawca, zapytany przez nas o odpowiedź na wezwanie do przeprosin, przysłał krótkie oświadczenie o treści: „Do Telewizji Polskiej nie wpłynęło dotychczas żadne oficjalne pismo w tej sprawie”.

Na początku lipca Gdańsk zażądał przeprosin i wpłaty 100 tys. zł na cel społeczny od tygodnika „Sieci” (Fratria). takie były konsekwencje zamieszczenia przez pismo tekstu „Wojna Gdańska z Polską”, sugerującego m.in. odwoływanie się władz miasta do tradycji Wolnego Miasta Gdańsk.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,59 mln widzów, o 3,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańsk chce od TVP przeprosin i 100 tys. zł na WOŚP za materiał w „Wiadomościach”. „Kłamstw nie darujemy”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
co to dla Kurskiego, brakujące 100 tys. dorzuci rząd na swoją propagandę.
odpowiedź
User
Daryk
Brawo Gdańsk czas kończyć kłamstwa TVP wiadomości wiadomo że kłamią i kłamią zdrajcy TVP
odpowiedź
User
Daryk
Brawo Gdańsk czas kończyć kłamstwa TVP wiadomości wiadomo że kłamią i kłamią zdrajcy TVP
odpowiedź
User
Daryk
Brawo Gdańsk czas kończyć kłamstwa TVP wiadomości wiadomo że kłamią i kłamią zdrajcy TVP
odpowiedź
User
Daryk
Brawo Gdańsk czas kończyć kłamstwa TVP wiadomości wiadomo że kłamią i kłamią zdrajcy TVP
odpowiedź