SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gdańsk: dochody i wydatki w górę w budżecie na 2019 rok

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przedstawił założenia przyszłorocznego budżetu miasta. Dochody mają wzrosnąć o ok. 2,3% i wynieść 3,37 mld zł. Miasto planuje ponad 3,7 mld wydatków i deficyt opiewający na 372 mln zł - Realizuje cele społeczne i inwestycyjne - zachwala dokument prezydent Paweł Adamowicz.

 

Article

Wśród największych inwestycji planowanych w 2019 r. w Gdańsku są m.in. przebudowa wiaduktu Biskupia Górka, rozwój infrastruktury szkół zawodowych oraz budowa szkoły przy ul. Jabłoniowej. Jeśli chodzi o wydatki  bieżące, największa część budżetu przeznaczona ma zostać na cele związane z oświatą i wychowaniem, edukacyjną opiekę wychowawczą oraz opiekę społeczną. W sumie na powyższe cele zadysponowano prawie 40% wszystkich wydatków bieżących.

- Przyszłoroczny budżet wrośnie zarówno po stronie dochodów, jak i po stronie wydatków. To co można powiedzieć o tym budżecie, co będzie charakterystyczne w tej kadencji, to to, że będą rosły wydatki bieżące. Związane jest to z coraz większymi obciążeniami z powodu wzrostu wynagrodzeń, ale też z przyjętej przeze mnie polityki prospołecznej, która musi kosztować - powiedział Paweł Adamowicz.

Projekt przyszłorocznego budżetu Gdańska zakłada wzrost dochodów o ok. 2,3%. To ponad 76 mln zł więcej niż wpłynęło do miejskiej kasy w 2018 r. Taki wynik to zasługa większych wpływów po stronie dochodów bieżących, czyli tych pochodzących z różnego rodzaju podatków. Najwyższy wzrost związany jest z wpływem z tytułu podatku PIT. Dzieje się tak dlatego, że w Gdańsku wciąż przybywa mieszkańców i zarabiają oni coraz więcej. Taki trend ma zapewnić miastu w przyszłym roku o 68 mln zł większy udział w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spadną natomiast dochody majątkowe. Nominalnie ma to być spadek na poziomie 6,9 mln zł. - Spadają dochody majątkowe, czyli te ze sprzedaży mienia komunalnego. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Dzieje się tak z jednego podstawowego względu. Tego mienia, które jest możliwe do ulokowania na rynku jest po prostu coraz mniej. To źródło dodatkowego zasilania będzie w perspektywie maleć, a więc przy finansowaniu różnych zadań inwestycyjnych coraz większa będzie rola kredytu zaciąganego przez miasto - stwierdził Adamowicz.


Polityka społeczna i edukacja to obszary, na które zgodnie z założeniami przyszłorocznego budżetu zostaną przekazane największe środki z puli wydatków bieżących. Na cele związane z oświatą i wychowaniem, edukacyjną opiekę wychowawczą oraz opiekę społeczną i zadania w zakresie polityki społecznej miasto planuje przeznaczyć ok. 1,14 mld zł. Wzrosnąć mają też wydatki na drogi i komunikację zbiorową, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Więcej niż w poprzednim roku zarezerwowano też na cele związane z działalnością kulturalną oraz z kulturą fizyczną i sportem.

Wydatki majątkowe, czyli te związane głównie z inwestycjami, zgodnie z projektem budżetu wzrosną o 6,3% i wyniosą 848,2 mln zł. W tej kategorii największe środki zaplanowano m.in. na realizację kolejnego etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, kontynuację przebudowy wiaduktu Biskupia Górka, rozwój infrastruktury szkól zawodowych, budowę węzłów integracyjnych oraz modernizację obiektów edukacyjnych. Wśród projektów, które mają być realizowane ze środków zarezerwowanych w przyszłorocznym budżecie, można wymienić m.in. zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów, budowę pomorskich tras rowerowych o znaczeniu międzynarodowym oraz rewitalizację Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem. Kontynuowany ma być też program budowy i modernizacji chodników oraz budowa i przebudowa dróg lokalnych w różnych dzielnicach Gdańska.

Ponad 19 mln zł zarezerwowano na realizacje projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Z tej kwoty prawie 4 mln zł przeznaczono na 9 projektów ogólnomiejskich, a 15,3 mln zł na 73 projekty dzielnicowe.

Zadłużenie Gdańska na koniec 2019 r. ma sięgnąć 1,16 mld zł, wobec szacowanych na koniec 2018 r. 828,8 mln zł. Efektem tego ma być wzrost wskaźnika udziału długu do dochodów ogółem z 25,17% do 34,49%.

We wtorek 11 grudnia br. nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Gdańska na rok 2019 pochylą się miejscy radni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańsk: dochody i wydatki w górę w budżecie na 2019 rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl