SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bez zmian we władzach Gemiusa po przejęciu przez Szymona Rutę

Firma badawcza Gemius została kupiona od funduszu Trigon przez Szymona Rutę, syna wieloletniego wspólnika Zygmunta Solorza. W związku z transakcją nie będzie zmian w kierownictwie Gemiusa. Ruta uzasadnia, że wierzy w strategię rozwoju firmy w zakresie badań mediów cyfrowych.

Article

Dom maklerski Trigon był właścicielem 100 proc. udziałów Gemiusa od 2008 roku. Właśnie zostały one przejęte przez Szymona Rutę, co potwierdziła portalowi Wirtualnemedia.pl agencja public relations obsługująca Gemiusa.

Nie podano wartości tej transakcji. Wiadomo natomiast, że w kierownictwie Gemiusa nie nastąpią żadne zmiany. Prezesem firmy od wielu lat jest Piotr Ejdys, a funkcję wiceprezesa od prawie trzech lat pełni Marcin Pery (wcześniej był wiceprezesem Gemiusa w latach 2002-2008, a potem przez siedem lat pracował w Cyfrowym Polsacie).

Dlaczego Szymon Ruta zdecydował się zainwestować w Gemiusa? - Szymon Ruta wierzy w strategię rozwoju Gemiusa w obszarze badań mediów cyfrowych typu single source i będzie wspierał zarząd w jej realizacji w Polsce i w innych krajach - przekazano nam.

Gemius od kilkunastu lat mierzy ruch w polskim internecie

W Polsce Gemiusa od 2004 roku współpracuje z Polskimi Badaniami Internetu, spółką należącą do czołowych wydawców. Realizuje na jej zlecenie stałe badanie korzystania z serwisów i aplikacji internetowych. Do końca 2015 roku funkcjonowało ono pod nazwą Megapanel.

Potem PBI w przetargu do realizacji badania wybrało GfK Polonia, która jednak przez pół roku nie zdołała podać wyników swojego badania. W tej sytuacji PBI wróciło do współpracy z Gemiusem.

Od prawie dekady Gemius działa też na rynkach zagranicznych. W 2010 roku firma zaczęła badać ruch internetowy w Bośni i Hercegowinie, a w kolejnych latach pozyskała podobne zlecenia w innych krajach, m.in. Mołdawii, Serbii, Rumunii, Macedonii, Belgii, Luksemburgu i Czechach. Weszła też na wybrane rynki Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej.

Oprócz autorskich narzędzi mierzenia ruchu internetowego (m.in. gemiusStream i gemiusPrism) oferuje rozwiązania skierowane do sklepów internetowych (m.in. gemiusShopMonitor i gemiusRecommend).

W ub.r. Gemius zanotował 46 mln zł wpływów i 5 mln zł zysku EBITDA.

Kim jest Szymon Ruta?

Szymon Ruta od 2004 roku startuje w rajdach samochodowych, od 8 lat w ramach Orlen Teamu. Brał udział m.in. w Rajdzie Dakar.

Jest synem Heronima Ruty, przez wiele lat bliskiego współpracownika Zygmunta Solorza. Heronim Ruta był członkiem rady nadzorczej m.in. Telewizji Polsat, Plus Banku i Cyfrowego Polsatu (z tej ostatniej odszedł w listopadzie ub.r.).

Dwa tygodnie temu należąca do Heronima Ruty spółka Sensor Overseas sprzedała - w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu skierowanej do inwestorów instytucjonalnych - 28,18 mln akcji Cyfrowego Polsatu za 634 mln zł. Ponadto Ruta sprzedał należącej do Zygmunta Solorza spółce Karswell większość udziałów firmy Ster, właściciela Superstacji.

Według ustaleń „Rzeczpospolitej” Szymon Ruta do ub.r. pracował w grupie Cyfrowy Polsat.

Zdaniem Macieja Żaka, prezesa firmy Dirlango, przejęcie Gemiusa przez Szymona Rutę jest mało istotne przy skali działalności grupy kapitałowej skupionej wokół Zygmunta Solorza. - Myślę, że to ciekawa inwestycja syna jednego z twórców Polsatu. Nic więcej. Zupełnie pragmatyczna biznesowo, bowiem spółka ma stabilną sytuację finansową, dobry zarząd, a w perspektywie dalszą ekspansję międzynarodową. A Trigon po 10 latach miał prawo szukać wyjścia z tej inwestycji - analizuje Żak.

- Na pewno jest to dosyć stabilny segment rynku wymagający unikalnych umiejętności technologicznych, które Gemius buduje od kilkunastu lat. Niełatwo będzie te kompetencje zastąpić - dodaje prezes Dirlango. - Przypomnę, że na początku 2016 roku polski internet został bez badań, kiedy konkurent Gemiusa nie był w stanie zrealizować tego zadania. Kontrakt wrócił do Gemiusa - dodaje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bez zmian we władzach Gemiusa po przejęciu przez Szymona Rutę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MK
Syn osoby zarządzającej jednym z głównych graczy na rynku medialnym przejął firmę badającą rynek medialny. Ciekawe rozwiązanie. Dość unikalne. Przynajmniej bardziej zachodniej Europie.
17 9
odpowiedź
User
aZaliż
Syn osoby zarządzającej jednym z głównych graczy na rynku medialnym przejął firmę badającą rynek medialny. Ciekawe rozwiązanie. Dość unikalne. Przynajmniej bardziej zachodniej Europie.


Rzucasz bardzo czytelną, brzydką, insynuację, tymczasem, jeśli spojrzysz na dorobek tej firmy, zrozumiesz, że Twoje sugestie nie mogą się wypełnić bez utraty wiarygodności, a co za tym idzie jedynego źródła przychodów tej firmy.

Upraszczając do minimum - gdyby nowy właściciel chciał gmerać przy modelu działania Gemiusa, to firma szybko by zbankrutowała z braku klientów.
9 9
odpowiedź