SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

General Motors opuszcza Rosję. Wstrzymuje dostawy i zwalnia pracowników

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors (należą do niego m.in. marki Chevrolet i Cadillac) zdecydował zakończyć działalność w Rosji. Firma zwalnia tam pracowników i wstrzymuje dostawy samochodów do dealerów.

Jak podaje Kommersant, amerykański koncern samochodowy General Motors (GM) opuszcza Federację Rosyjską. Dealerzy otrzymali już zawiadomienie o wstrzymaniu dostaw pojazdów, które są skutecznie zakazane przez sankcje USA. Rozmówcy Kommiersanta mówią, że GM zwalnia także pracowników rosyjskiego biura. Firma stanie się pierwszym zagranicznym producentem samochodów, który ostatecznie opuści Rosję po wybuchu działań wojennych na Ukrainie.

Już 11 marca producentom i dealerom „luksusowych samochodów” ze Stanów Zjednoczonych zakazano eksportu do Rosji. Po tym jak GM ograniczył produkcję w Rosji w 2015 r. w związku z aneksją Krymu, koncern dostarczał tylko drogie modele Chevroleta i Cadillaca ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. w Rosji sprzedano 266 samochodów Chevrolet i 162 Cadillac. Marki przegrywały konkurencję z bardziej tradycyjnymi europejskimi liderami w segmencie samochodów premium w Federacji Rosyjskiej.

Koncern 28 lutego poinformował o zawieszeniu importu samochodów i działalności handlowej w Rosji. Jak zauważa informator Kommiersanta, w ostatnich tygodniach GM czekał na wyjaśnienia ze strony amerykańskiego regulatora, a teraz faktycznie ogłosił swoją rezygnację z działalności w Rosji po ich otrzymaniu.

Rosyjscy dealerzy, którzy otrzymali od GM zawiadomienie o wstrzymaniu dostaw nie otrzymają rekompensaty za inwestycje w salony, choć ostatnio „zostały one przeprojektowane tak, by spełniały nowe wymagania importera”.

Jeden z nich wyjaśnia, że ​​w 2015 r., kiedy GM ograniczył produkcję w Federacji Rosyjskiej, koszty te zostały częściowo zrekompensowane dealerom.

Sergey Udalov z Avtostat zauważa, że ​​Federacja Rosyjska stała się bardzo małym rynkiem dla General Motors po tym, jak w 2015 roku koncern przeniósł dewaluację na ceny samochodów, a po spadku sprzedaży ograniczył produkcję rosyjską. Przypomina jednak, że masowe modele Chevroleta były produkowane na licencji GM w Uzbekistanie. Jednocześnie portal Eurasianet.org napisał, że UzAuto zawiesiło od 9 marca eksport samochodów Chevroleta do Rosji.

General Motors jest kolejną zagraniczną firmą, która w ostatnich dniach poinformowała o zakończeniu działalności na rynku rosyjskim. We wtorek decyzję taką ogłosił m.in. koncern Henkel.

Dołącz do dyskusji: General Motors opuszcza Rosję. Wstrzymuje dostawy i zwalnia pracowników

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
Następuje koniec globalizacji. Wracamy do podzielonego gospodarczo świata.
odpowiedź
User
myslisz sie
To nie świat wraca do podziału, to ruskie stają się koreą północną.
odpowiedź