SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

George Soros człowiekiem roku „Financial Times”

Znany finansista i inwestor George Soros został wybrany człowiekiem roku 2018 przez dziennik „Financial Times”. Redakcja wyjaśnia, że za wyborem stoi zaangażowanie Sorosa w obronę wartości demokratycznych zagrożonych obecnie w wielu krajach na świecie.

Article

88-letni dzisiaj George Soros jest jednym z najbardziej znanych na świecie inwestorów giełdowych i finansistów, w przeszłości wielokrotnie zaskakiwał rynki swoim analitycznym sposobem podejścia do mechanizmów gospodarczych i umiejętnością ich wykorzystywania.

Soros jest także znany ze swojej działalności filantropijnej, w ostatnich latach jego uwaga w tym obszarze jest skierowana w stronę wspierania liberalnej demokracji w krajach, w których jest ona zagrożona.

Ogłaszając Sorosa człowiekiem roku 2018 redakcja „Financial Times” podkreśla właśnie zasługi finansisty w obronie demokratycznych mechanizmów, które obecnie znajdują się w niebezpieczeństwie m.in. przez działania takich przywódców jak Władimir Putin czy Donald Trump.

George Soros pochodzi z Węgier

Pochodzący z Węgier miliarder, znany w świecie finansów ze swego spektakularnego i skutecznego ataku na Bank Anglii i funta szterlinga w 1992 roku, stał się kozłem ofiarnym nacjonalistów i zwolenników teorii spiskowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy w szczególności oskarżają go wspieranie nielegalnej imigracji poprzez swoje działania humanitarne - pisze AFP. W roku 1992 Soros swymi operacjami walutowymi znacznie osłabił kurs funta szterlinga, zarabiając na tym blisko miliard dolarów.

W sierpniu fundacja Sorosa przeniosła swoją siedzibę z Budapesztu do Berlina po przyjęciu przez rząd Viktora Orbana szeregu ustaw pod hasłem "Stop Soros".

Z kolei w USA prezydent Donald Trump oskarżył miliardera, głównego sponsora Demokratów, o finansowanie demonstrantów protestujących przeciwko zatwierdzeniu Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. W październiku do Sorosa, podobnie jak do innych przeciwników amerykańskiego prezydenta, została wysłana paczka z urządzeniem wybuchowym.

„FT” wybiera człowieka roku od 1970 r. W ostatnich latach tytuł ten otrzymali m.in. Donald Trump, Angela Merkel oraz Tim Cook. W 1980 r. jako jedyny Polak człowiekiem roku „FT” został Lech Wałęsa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: George Soros człowiekiem roku „Financial Times”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ale numer
To juz wszystko jasne. Szkoda swiata mediow. Nie ma niezaleznego dziennikarstwa. To zla wiadomosc.
34 14
odpowiedź
User
popit
jego czas już mija.
27 14
odpowiedź
User
walter
Ech... a miałem cichą nadzieję, że nagrodę zgarnie Wielki OTUA 😁
15 10
odpowiedź
User
MARKETER
czekamy na jazgot prawiczków ;-)
14 22
odpowiedź
User
Rog
Teraz czas na Nobla, którego wręcz wielki OTUA haha
14 11
odpowiedź