SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Getin Holding rozważa wejście na nowe rynki

Getin Holding rozpoczął due diligence moskiewskiego banku. Do końca roku zdecyduje, czy wejdzie do Rosji poprzez akwizycję, czy też wystąpi z wnioskiem o udzielenie licencji bankowej. Na początku 2008 roku holding poinformuje, czy rozpocznie działalność w Bułgarii i Rumunii, poinformował w poniedziałek prezes spółki Piotr Stańczak.

Getin Holding rozważa wejście na nowe rynki

"Cały czas jesteśmy zainteresowani rynkiem rosyjskim. Rozpoczynamy obecnie kolejny due dilligence jednego z moskiewskich banków, w kilku innych robimy wstępne badanie finansowe. Jeżeli okaże się, że do końca roku nie uda nam się sfinalizować akwizycji, to wystąpimy o licencję na prowadzenie działalności bankowej w Rosji" - powiedział Stańczak dziennikarzom.

Dodał, że czas oczekiwania na licencję bankową, umożliwiającą zbieranie depozytów, trwa ok. 2 lat, a na niepełną licencję trzeba czekać ok. 12 miesięcy. "Jeśli nie będzie wyboru, pójdziemy tą drogą" - powiedział prezes.

Getin jest zainteresowany w Rosji głównie bankowością detaliczną, przede wszystkim sprzedażą kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych.

Getin Holding, kontrolowany przez Leszka Czarneckiego, rozważa też wejście na rynek bankowy w Bułgarii i Rumunii.

"Rozważamy możliwość akwizycji, ale też inwestycje typu green field, czy też uruchomienie działalności na podstawie jednolitego paszportu europejskiego. Za pół roku zapadną ostateczne decyzje w tej sprawie" - poinformował Stańczak.

Prezes powiedział, że Getin Holding na zwiększyć w tym roku o 3-4 placówki sieć oddziałów przejętego w maju Prikarpattya Banku, która liczy obecnie 30 placówek.

Getin podpisał też umowę ze spółką pośrednictwa kredytowego na rynku ukraińskim, posiadającą punkty dystrybucyjne w ponad 2 tys. sklepów w całym kraju, która będzie oferować pożyczki gotówkowe i kredyty ratalne. Getin prowadzi także rozmowy z kolejnymi pośrednikami.

Jeszcze w tym roku zmianie ulegnie marka banku, który przechodzi obecnie restrukturyzację i przymierza się do ekspansji na Ukrainie.

"W banku jest wyraźne nastawienie na detal - kredyty gotówkowe i ratalne. Zaczyna rozwijać się sprzedaż kredytów samochodowych, przymierzamy się także do kredytów hipotecznych. Zmiana brandu i restrukturyzacja to przygotowanie do ekspansji na cały kraj" - podkreślił Stańczak.

Getin dokapitalizował już w tym roku Prikarpattya Bank kwotą 70 mln zł. W grudniu zapadnie decyzja o ewentualnym kolejnym zasileniu kapitałów. Będzie ona uzależniona od tempa rozwoju akcji kredytowej.

Prezes dodał także, że Getin nadal bacznie obserwuje to, co dzieje się na polskim rynku finansowym, ale nie prowadzi obecnie żadnych rozmów w sprawie przejęć.

Grupa Getin Holding wypracowała 405,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I półroczu 2007 roku wobec 79,6 mln zł rok wcześniej, z czego kwota 201,24 mln zł pochodziła z zysku na sprzedaży oraz emisji akcji, należącego do grupy Noble Banku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Getin Holding rozważa wejście na nowe rynki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl