SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po połączeniu Getin Noble Banku z Idea Bankiem z rynku zniknie ta druga marka

Władze Getin Noble Bank i Idea Bank (udziałowcem obu jest Leszek Czarnecki) podpisały plan połączenia obu tych spółek. Powstały w wyniku fuzji bank będzie działać pod nazwą Getin Noble Bank.

Kadr z reklamy Getin BankuArticle

W wydanym komunikacie podano, że spółką przejmującą będzie Idea Bank, a przejmowaną - Getin Noble Bank. W wyniku fuzji z rynku zniknie marka Idea Bank.

Sfinalizowanie przejęcia zaplanowano na III kwartał br., po uzyskaniu zgód odpowiednich organów, w tym Komisji Nadzoru Finansowego.

Władze obu banków liczą, że dzięki fuzji uda się osiągnąć synergie kosztowe i operacyjne, które docelowo mogą wynieść ok. 180 mln zł rocznie. Oszczędności ma przynieść m.in. integracja systemów IT, konsolidacja centrali obu banków oraz optymalizacja sieci placówek.

Powstały po fuzji bank ma skoncentrować się na produktach o wyższej marży. Jego oferta zostanie zoptymalizowana. Docelowo do 2021 roku ma spać udział kredytów hipotecznych w saldzie kredytowym: z 41 proc. (w III kwartale 2018 roku) do 37 proc.Wzrosnąć ma natomiast udział kredytów detalicznych: z obecnych 11 proc. do 17 proc.

Getin Noble Bank i Idea Bank celują w rentowność ROE na poziomie 8 proc. w 2021 roku

Getin Noble Bank i Idea Bank celują w rentowność ROE na poziomie 8 proc. w 2021 roku, przed podatkiem bankowym - podały banki w prezentacji. Udział kredytów hipotecznych w saldzie kredytowym ma spaść w 2021 roku do 37 proc.

Jak podano w prezentacji, powrót do rentowności ma nastąpić dzięki synergiom kosztowym, obniżeniu kosztów finansowania, optymalizacji kosztu ryzyka i skoncentrowaniu się na produktach o wyższej marży.

"Docelowe poziomy rentowności będą utrzymane w kolejnych latach po wznowieniu płatności podatku bankowego" - podano.

Banki chcą także zmienić strukturę depozytów. Na koniec trzeciego kwartału 2018 roku depozyty terminowe stanowiły 72 proc., a depozyty bieżące 28 proc. Celem na 2021 rok jest 51-proc. udział w strukturze depozytów terminowych i 49-proc. udział depozytów bieżących.

Zmiany w polskim sektorze bankowym

Fuzja Getin Banku z Idea Bankiem to kolejna tego rodzaju operacja na polskim rynku w ostatnich miesiącach.

Na początku listopada ub.r. poinformowano o tym, że bank Millennium kupi Euro Bank w wyniku czego z rynku zniknie marka eurobank.

Getin Noble Bank w pierwszej w tym roku kampanii reklamowej promował lokaty.

Jesienią ub.r. szefowie Idea Banku zapowiedzieli stopniowe wycofywanie z rynku marki bankowości prywatnej Lion's Bank

Oba banki prowadziły w listopadzie ub.r. wspólną kampanię, której jednym z celów była walka z odpływem klientów - reklamowały konto i lokatę z podwyższonym kapitałem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po połączeniu Getin Noble Banku z Idea Bankiem z rynku zniknie ta druga marka

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olka
Getin to potęga, wielki bank któy moim zdaniem sobie poradzi. Fuzja akurat mnie zupełnie nie przeraża.
odpowiedź
User
Kasia
Ja mam konto w Getin Banku i jestem bardzo zadowolona
odpowiedź
User
Dawn Richard
getin bank: czyli "padł nam system,dzis tego nei zrobimy" lub "a kto z pracownikow przyjmowal ta sprawe" to jest bank a nie kramik pani zosi czy krysi,ktora spiepszyla sprawe i przy reklamacji pytaja z kim sie to zalatwialo, z BANKIEM! za kazdym razem odsylaja na infolinie,
dramat a nie bank!
odpowiedź
User
a
nie wiem jakie inteligenty będą zdejmować z rynku markę z raczej pozytywną opinią ( a przynajmniej o żadnych przekrętach nie było słychać), a zostawiać markę toksyczną...
odpowiedź
User
klient_IDEA_BANKU
Mam konto w Idea Banku, jest to konto prywatne - rachunek osobisty z kartą. Jest całkowicie za darmo. Nie trzeba żadnych obrotów wykonywać. Trzeba w III kwartale wyprowadzać się jeśli bank połączą.
odpowiedź