SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Giełda: debiut ponad 60 spółek w ciągu najbliższych 6 miesięcy

W ciągu najbliższego półrocza, a więc do końca września, na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) mogą zadebiutować akcje ponad 60 spółek.

Wynika z informacji zebranych przez agencję ISB. Do końca września na GPW ma szanse wejść praktycznie tylko jedna spółka Skarbu Państwa - Sklejka-Pisz, a do końca roku SP może upublicznić jeszcze kilka kolejnych firm.

Do tej pory w tym roku na GPW zadebiutowało 14 spółek.

W najbliższych dniach na warszawskim parkiecie rozpocznie notowania dystrybutor bakalii Helio, spółka Makarony Polskie, producent plastikowych okien Budvar Centrum, spółka informatyczna Pronox Technology, firma budowlana Erbud oraz producent materiałów termokurczliwych Radpol. Te sześć spółek już opublikowało swoje prospekty emisyjne.

O złożeniu prospektu w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) informowały: producent maszyn dla przemysłu okrętowego Makrum; dostawca sprzętu i oprogramowania komputerowego Komputronik; deweloper J.W. Construction Holding; producent narzędzi i urządzeń górniczych MOJ.

W komisji znajdują się również prospekty spółki z branży obrotu wierzytelnościami Kredyt Inkaso, spółki handlującej w internecie oponami Oponeo.pl, dystrybutora wyrobów tytoniowych firmy Lima oraz planującej przenosiny na rynek regulowany z CeTO spółki Karen Notebook.

Na zatwierdzenie przez nadzór czekają również dokumenty ofertowe spółki budowlanej ABM Solid i dwóch spółek należących do znanego inwestora giełdowego Leszka Czarneckiego - LC Corp i Noble Banku, a także Grupy Finansowej Premium działającej w branży factoringowej, sieci delikatesów Bomi oraz należącej do biznesmena Ryszarda Krauze spółki wydobywającej ropę naftową Petrolinvest.

"W Komisji mamy teraz 17 aktualnych prospektów debiutantów" - powiedział agencji ISB rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

Do końca trzeciego kwartału na giełdzie powinny się znaleźć firmy, które złożenie prospektu zapowiedziały na wiosnę. Są to: spółka 4Fun Media - właściciel telewizji 4fun TV, producent konstrukcji do budowy domów szkieletowych Kopa Haus, producent naczep Wielton, informatyczna spółka BPSC oraz prowadząca salony z obuwiem firma Prima Moda.

Podobne plany miał producent systemów przeciwpożarowych gdański Mercor. Prace nad prospektem emisyjnym kończy średniej wielkości firma informatyczna Wola Info.

Capital Partners zapowiadał, że jeszcze w tym półroczu wprowadzi na GPW trzy swoje spółki zależne: CP Energia, Bipromet i e-Muzyka.pl, a w drugiej połowie roku - spółki Aero i WiedzaNet.

Liczna jest grupa spółek, które podpisały już umowy na przeprowadzenie IPO z giełdowym brokerem Domem Maklerskim IDMSA. Oprócz kilku już wymienionych firm, IDM przeprowadzi pierwszą ofertą publiczną takich spółek, jak producent płyt pilśniowych Hardex, Giełda Praw Majątkowych Vindexus, firma kolporterska Integer, wydawca i producent gier komputerowych City Interactive. Wśród firm, które mają umowę z krakowskim brokerem na przeprowadzenie IPO jest także Energoinstal, producent m.in. kotłów energetycznych.

Jeszcze w I półroczu ofertę na GPW chce przeprowadzić Armatura Kraków. Według informacji prasowych, spółka kończy prace nad prospektem emisyjnym. O debiucie w I połowie 2006 roku wspominał dystrybutor wykładzin Chemifarb. Wejście na parkiet w pierwszym półroczu planuje Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua.

Na trzeci kwartał debiut giełdowy zapowiadał ogólnopolski dystrybutor chemii gospodarczej i kosmetyków Delko. Trzeci kwartał to także możliwy czas debiutu w Warszawie spółek z portfela funduszu MCI Management - Innovation Technology Group (dawne CCS) oraz Hoopla.pl.

Swoją firmę portfelową K2 Internet, specjalizującą się w marketingu internetowym, w III kwartale chce wprowadzić na GPW fundusz bmp. Możliwe, że do września notowania w Warszawie rozpoczną spółka zależna Huty Szkła Krosno, Krosglass oraz spółka zależna giełdowej firmy Alma Market - Krakchemia.

Aż kilkunastu spółkom zamierza w tym roku doradzać przy wejściu na GPW spółka Inwest Consulting. Umowy z tą firmą ma już kilka niewielkich firm: agencja marketingowa Adv.pl, wspomniana Prima Moda, a także Maxipizaa i Rovita - dystrybutor produktów spożywczych.

Z kilku spółek poprzez giełdę zamierza wyjść w tym roku fundusz Enterprise Investors, najbardziej zaawansowane są prace na upublicznieniem Medycyny Rodzinnej.

Debiut na przełomie II/ III kwartału zapowiadała niewielka spółka telekomunikacyjna Open-Net. Możliwe, że przed wakacjami na GPW trafi krakowska spółka informatyczna Quantum Software.

Poza tym na GPW trafi w tym roku cała grupa spółek z CeTO. Dotychczas w tym roku uczyniły to spółka projektująca i dystrybuująca bieliznę Mewa, Hawe (d. Ventus), i Zakłady Lniarskie Orzeł, a na rynku regulowanym wkrótce powinny znaleźć się też m.in. Karen Notebook (i to już w II kwartale), Resbud i Rafamet.

O debiucie na polskim rynku mówią też liczne spółki zza granicy. Prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiadał, że do końca tego półrocza na warszawskim parkiecie zadebiutują dwie spółki zagraniczne: zarejestrowana w Luksemburgu firma deweloperska Orco oraz ukraiński producent olejów i margaryn, firma Kreatiw. Sobolewski szacuje, że w całym roku 2007 na naszej giełdzie zadebiutuje 6-8 spółek spoza Polski. Póki co w tym roku giełda powitała jednego zagranicznego debiutanta austriacki Warimpex.

Pod koniec roku na GPW mają się znaleźć trzy spółki z grupy Asseco, w tym czeski i rumuński filar grupy oraz firma Asseco Business Solutions. Także kilka spółek z Czech sygnalizowała możliwość debiutu na warszawskim rynku, w tym największy czeski ubezpieczyciel Ceska Pojistovna oraz koncern górniczy OKD.

MAŁO DEBIUTÓW GIEŁDOWYCH SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, do końca września, na giełdzie może zadebiutować realnie tylko jedna spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa (SP) - Sklejka Pisz.

Według planów resortu, na giełdę mogłoby trafić 760 tys. z 2.890 tys. istniejących akcji Sklejki i ewentualnie walory z podwyższonego kapitału.

Nie wydaje się, aby jakaś inna firma SP, oprócz Sklejki, zadebiutowała jeszcze na GPW w tym okresie. Plany resortu na cały 2007 rok zakładają, że obok Sklejki Skarb Państwa może uplasować takie podmioty, jak Huta Łabędy, Kopalnia Soli Kłodawa i Zakłady Azotowe Tarnów.

Na GPW może też do końca roku trafić Grupa Energetyczna Centrum, zbudowana na bazie Elektrowni Kozienice i dystrybutorze energii Enea. W jej skład nie wejdzie prawdopodobnie Kopalnia Węgla Kamiennego Bogdanka, która będzie zapewne prywatyzowana indywidualnie przez GPW w terminie późniejszym.

Z kolei najdalej na połowę 2008 roku resort planuje debiut Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław. Na GPW z 11 mln akcji SP miałoby trafić niecałe 4,5 mln walorów.

W następnych okresie możliwy jest debiut Energetyki Południe (powstałej na bazie m.in. PKE i Enionu) a także PLL Lot.

MSP zapowiada na najbliższe lata, począwszy od 2007 roku, nawet kilkadziesiąt debiutów małych spółek. Celem wejścia na parkiet ma być pozyskanie przez nie kapitału na rozwój.

Natomiast z większych podmiotów - ale tylko potencjalnie, gdyż nie ma oficjalnych planów - na GPW w najbliższych latach mogą się znaleźć jeszcze następujące spółki kontrolowane przez Skarb Państwa: PZU (po rozwiązaniu konfliktu z Eureko), BGŻ, PKP Cargo, Węglokoks, Polska Grupa Energetyczna (stworzona na bazie holdingu BOT, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), Zespołu Elektrowni Dolna Odra i 8 dystrybutorów energii ze wschodniej i środkowej Polski) oraz kolejna grupa energetyczna powstała z Energi (dawnej G8) i Elektrowni Ostrołęka.

Prawdopodobny jest także debiut Polskiego Holdingu Farmaceutycznego i Polskiej Grupy Spirytusowej, która ma powstać na bazie niektórych niesprywatyzowanych Polmosów oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), jeśli zapadnie ostatecznie decyzja o prywatyzacji górnictwa.

Na początku roku prezes giełdy mówił o około 60 debiutach w tym roku, teraz zanosi się na to, że ta liczba będzie znacznie większa, bo na giełdzie już zadebiutowało 14 spółek, a kolejnych ponad 60 debiutantów może rozpocząć notowania na polskim rynku kapitałowym już do końca trzeciego kwartału.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Giełda: debiut ponad 60 spółek w ciągu najbliższych 6 miesięcy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl