SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Globalna gospodarka zacznie rosnąć od I połowy 2010 r.

Gospodarka światowa ma szanse na powrót na ścieżkę wzrostu w I połowie 2010 r., wynika z piątkowej wypowiedzi komisarza Unii Europejskiej ds. gospodarczo-walutowych, Joaquina Almunii. Jego zdaniem, wskazują na to zarówno dane z realnej gospodarki, jak i wskaźniki optymizmu.

Globalna gospodarka zacznie rosnąć od I połowy 2010 r.

"Następuje powolna poprawa w gospodarce globalnej, a najnowsze prognozy pokazują, że w przyszłości sytuacja będzie lepsza niż wcześniej. W IV kw. 2008 r. i w I br. była ona bardzo trudna, ale obecnie mamy nadzieję, że poprawiające się zaufanie i nastroje w UE i na świecie spowodują powolna poprawę i powrócimy do pozytywnego wzrostu w I połowie 2010 r." - powiedział Almunia podczas konferencji prasowej.

Warunkiem spełnienia się tych oczekiwań jest jednak stałe wspieranie gospodarki, a szczególnie walka z rosnącym bezrobociem. Równie ważne jest, zdaniem komisarza UE, stabilizacja sytuacja fiskalnej, a szczególnie poziomu deficytu w poszczególnych krajach.

Na początku maja Komisja podała prognozy dla Polski i pozostałych krajów Unii Europejskiej. Wynika z nich, że wzrost PKB w latach 2009-2010 Polski spadnie o 1,4% w tym roku, by w 2010 r. wzrosnąć o 0,8%. Natomiast strefy euro wyniesie odpowiednio -1,9% i 0,4%, a dla całej UE ukształtuje się na poziomie -1,8% i 0,5%.

W ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7%, choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7% i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych. Ostatnio jednak resort finansów zapowiadał, że tegoroczny wzrost sięgnie 0-1%.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) PKB w Polsce w I kw. 2009 r. wzrósł o 0,8% r/r (niewyrównany sezonowo). Natomiast Eurostat szacuje wzrost gospodarczy naszego kraju w tym okresie na 1,9% r/r (wyrównany sezonowo).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Globalna gospodarka zacznie rosnąć od I połowy 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl