SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najgłośniej nadawane są TV Trwam i Polo TV, a najciszej TVP3 Warszawa i TVP1

Nadawcy telewizyjni coraz lepiej dostosowują poziom głośności do wymagań słuchaczy, jednak wciąż występują różnice w natężeniu dźwięku poszczególnych programów. Najgłośniejsze audycje nadają TV Trwam, Polo TV i TTV - wynika z monitoringu zleconego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

fot. shuttlerstockArticle

Na zlecenie KRRiT monitorowano poziom głośności audycji, reklam, autopromocji, ogłoszeń nadawcy, ogłoszeń społecznych i telesprzedaży w 24 kanałach z naziemnej telewizji cyfrowej i 10 stacjach emitowanych satelitarnie. Sprawdzano je od października do listopada ub.r.

Okazało się, że najgłośniejsze programu nadawały TV Trwam, Polo TV, TTV, TVN7 i TVN, a najcichsze - TVP3 Warszawa i TVP1 HD.

Badania wykazały, że komfort odbioru dźwięku w programach telewizyjnych zaburzają różnice w poziomie głośności pomiędzy poszczególnymi programami. Tymczasem Europejska Unia Nadawców (EBU) rekomenduje dla wszystkich nadawców znormalizowany poziom  głośności wynoszący -23 LUFS (LUFS - Loudness Unit Full Scale - to jednostka głośności). Analiza wyników monitoringu z 2016 roku, w porównaniu z monitoringami z lat wcześniejszych, wskazała jednakże na poprawę sytuacji. Według nowego rozporządzenia poziom głośności reklamy i telesprzedaży, emitowanych w trakcie audycji lub bezpośrednio po niej, nie może przekroczyć poziomu głośności tej audycji.

KRRiT we wnioskach pokontrolnych wskazuje, że „dla uzyskania właściwej ochrony komfortu odbioru programów telewizyjnych, konieczne jest wdrożenie przez wszystkich nadawców rekomendacji Europejskiej Unii Nadawców (EBU), w części normalizującej głośność wszystkich elementów programu, czyli zarówno audycji, jak i przekazów handlowych na poziomie -23 LUFS”.

Krajowa Rada w najbliższym czasie ma zaproponować nadawcom wspólne mechanizmy samoregulacyjne, w eamach których nadawcy zobowiążą się do utrzymywania emisji swoich programów na stałym i jednolitym poziomie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najgłośniej nadawane są TV Trwam i Polo TV, a najciszej TVP3 Warszawa i TVP1

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
No właśnie,piszę tvp reg.bo może u kogoś z tvp łódź,etc...podobnie,ale myślę o tvp warszawa oczywiście. Trwam nie mam w dekoderze,tam,gdzie mogę odbierać fakt,głośno,ale dla mnie nie za...tvny faktycznie nadają głośno,może i za,ale niech się wypowiadają lepiej słyszący i częsciej oglądający te kanały lub zamierzający. Trwam tak nadaje,by ktoś usłyszał,by jak najwięcej ludzi słyszało,skoro rzekomo niktnie ogląda...poza tym byćmoże niemało odbiorców tej tv nic nie usłyszałaby,gdyby nadawali jak np.tvp,choć niektórzy mają inne przypadłości słuchowe jakby w inną stronę idące,ale to szerszy temat medyczny,choćnie tylko;no i poza tym nie będę stereotypami rzucać,na pewno wielu widzów nie ma.
odpowiedź
User
griffaverfxsxxaws
TVP3 Warszawa a nie TVP Warszawa.
Ile ludzi jeszcze będzie popełniać ten błąd...
odpowiedź
User
do: ja
czy ty czytasz swój bełkot przed publikacją? tego nie da się w ogóle przeczytać
odpowiedź
User
Marcin
Najgłośniej to nadaje bez wątpienia regionalna Telewizja TVT na Śląsku w multipleksie lokalnym DVB-T.
odpowiedź
User
WW
Taka kontrola przydałaby się w Vectra. Programy Canal + oraz np. TVP Polonia są znacznie głośniejsze od HBO czy np. TVN24. Przy przełączaniu szczególnie w nocy można wręcz kogoś przestraszyć, jeśli przełącza się na głośniejszy kanał. Vectra nie reaguje, twierdząc że to wina nadawcy.
odpowiedź