SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najgłośniej nadawane są TV Trwam i Polo TV, a najciszej TVP3 Warszawa i TVP1

Nadawcy telewizyjni coraz lepiej dostosowują poziom głośności do wymagań słuchaczy, jednak wciąż występują różnice w natężeniu dźwięku poszczególnych programów. Najgłośniejsze audycje nadają TV Trwam, Polo TV i TTV - wynika z monitoringu zleconego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Na zlecenie KRRiT monitorowano poziom głośności audycji, reklam, autopromocji, ogłoszeń nadawcy, ogłoszeń społecznych i telesprzedaży w 24 kanałach z naziemnej telewizji cyfrowej i 10 stacjach emitowanych satelitarnie. Sprawdzano je od października do listopada ub.r.

Okazało się, że najgłośniejsze programu nadawały TV Trwam, Polo TV, TTV, TVN7 i TVN, a najcichsze - TVP3 Warszawa i TVP1 HD.

Badania wykazały, że komfort odbioru dźwięku w programach telewizyjnych zaburzają różnice w poziomie głośności pomiędzy poszczególnymi programami. Tymczasem Europejska Unia Nadawców (EBU) rekomenduje dla wszystkich nadawców znormalizowany poziom  głośności wynoszący -23 LUFS (LUFS - Loudness Unit Full Scale - to jednostka głośności). Analiza wyników monitoringu z 2016 roku, w porównaniu z monitoringami z lat wcześniejszych, wskazała jednakże na poprawę sytuacji. Według nowego rozporządzenia poziom głośności reklamy i telesprzedaży, emitowanych w trakcie audycji lub bezpośrednio po niej, nie może przekroczyć poziomu głośności tej audycji.

KRRiT we wnioskach pokontrolnych wskazuje, że „dla uzyskania właściwej ochrony komfortu odbioru programów telewizyjnych, konieczne jest wdrożenie przez wszystkich nadawców rekomendacji Europejskiej Unii Nadawców (EBU), w części normalizującej głośność wszystkich elementów programu, czyli zarówno audycji, jak i przekazów handlowych na poziomie -23 LUFS”.

Krajowa Rada w najbliższym czasie ma zaproponować nadawcom wspólne mechanizmy samoregulacyjne, w eamach których nadawcy zobowiążą się do utrzymywania emisji swoich programów na stałym i jednolitym poziomie.

Dołącz do dyskusji: Najgłośniej nadawane są TV Trwam i Polo TV, a najciszej TVP3 Warszawa i TVP1

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
Niezależnie od gustów i ewentualnych opinii z nimi powiązanych na zasadzie: jest b.więc...jest a.więc..to dużo łatwiej sprawdzić,dużo bardziej jasne pomiary,choć zmanipulować,przyjąć odpowiednią metodę jak ktoś zechce,może;niemniej w czasie,gdy tak wykorzystuje się badania do udowadniania danej tezy czy propagandy,oraz wychodzące metody iwyniki i cele...Gdyby nie to możnaby się tylko na temacie merytorycznie skupić,choć i tak można. żadne media nie powinny grać za głośno,niektóre,nadające pewnego rodzaju program,dźwięki,nie wchodzę tu w kwestie gustów,zwłaszcza,ale bez przesady,poza tymnie może tak być,a jeszcze do tego dochodzą czynniki różne u odbiorcy...że co parę minut jest inaczej,że jeden program jest dużo głośniej,drugi dużo ciszej,reklama dużo głośniej,etc..nieraz program tak jest nagrany,albo specyfika realizacji programu na żywo,tego co i jak uczestnicy robią,jak nagrano dany program,film;oczywiście do tego dochodzi jakość dźwięku i mnóstwo zauważalnych lub nie bajerów i tego,co słyszy słuchacz i jakie ma dla niego to znaczenie świadomie lub podświadome. Faktem jest,że tvp1 nadaje za cicho,niektóre transmisje tvpsport też, na serialach raz głośno raz cicho,podobnie z paroma kanałami filmowymi,ale niektóre nadają odpowiednio,dość głośno,b.dobrze jakościowo...Jak był żużel w tvp...ale to też związane z tym,że najciszej i to coś niepojętego,od dość dawna,to przejęli o poprzedniej władzy w tvp,nadaje tvp regionalna.Beznadziejnie cicho.Czasem nieco głośniej,ale tr.sportowe,koszmar w tym oczywiście temacie.Tvp abc chyba nadaje odpowiednio,niera nieco za cicho,ale raczej dobrze,może nawet dla niektórych za głośno,poza tym wiadomo,jeśli dziecię na słuchawkach,czy bez będzie za głośno słuchać nawet dobrych programów...Dzis większość sprzętu grajacego,w tym głośników ma duże moce,bez względu na cenę i wielkosć,choć może to mieć,może w niektórych wypadkach i dla niektórych ma ogromne znaczenie,marketingowe,faktyczne,technologiczne itd. Co ciekawe i przy sprzęcie,który niewiele ma bajerow i nieduży potencjometr i przy tym,którym ma ogromny,preoblem jest,gdy są te tak dużo różnice głośności kanałów.nO,ktoś powie,nie trzeba tylu oglądać,albo przynajmniej pochodzi albo poćwiczy palce i ;piloty nie zamarzną.:) chyba w drugim przypadku mniejszy problem w sensie odbioru,zresztą cały dom z sąsiadami i kolejnymi ulicami,czy nawet ktoś obok nie musi chcieć i słuchać tego co my,robi cos innego.Ale za ciche kanały to też problem tak jak za głośne.Inna sprawa,żegdyby większość widzów,ci najwierniejsi,etc..po prostu mieli lepszy słuch..
odpowiedź
User
ja
No właśnie,piszę tvp reg.bo może u kogoś z tvp łódź,etc...podobnie,ale myślę o tvp warszawa oczywiście. Trwam nie mam w dekoderze,tam,gdzie mogę odbierać fakt,głośno,ale dla mnie nie za...tvny faktycznie nadają głośno,może i za,ale niech się wypowiadają lepiej słyszący i częsciej oglądający te kanały lub zamierzający. Trwam tak nadaje,by ktoś usłyszał,by jak najwięcej ludzi słyszało,skoro rzekomo niktnie ogląda...poza tym byćmoże niemało odbiorców tej tv nic nie usłyszałaby,gdyby nadawali jak np.tvp,choć niektórzy mają inne przypadłości słuchowe jakby w inną stronę idące,ale to szerszy temat medyczny,choćnie tylko;no i poza tym nie będę stereotypami rzucać,na pewno wielu widzów nie ma.
odpowiedź
User
griffaverfxsxxaws
TVP3 Warszawa a nie TVP Warszawa.
Ile ludzi jeszcze będzie popełniać ten błąd...
odpowiedź