SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej. W Warszawie powstanie centrum regionalne Google Cloud

Państwowa spółka Operator Chmury Krajowej ogłosiła, że jej partnerem strategicznym zostało Google. W Warszawie uruchomione zostanie regionalne centrum infrastruktury technicznej Google Cloud.

W ramach współpracy strategicznej produkty Google Cloud Platform zostaną włączone do oferty Operatora Chmury Krajowej. Ponadto Google otworzy w Warszawie tzw. region Google Cloud, czyli centrum infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów nie tylko z Polski, lecz także pozostałych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Centrum ma ruszyć operacyjnie w ciągu kilku miesięcy.

- To znaczy, że uruchomione tu zostanie kilka serwerowni, w których będzie kilka stref dostępności i usługi Google Cloud świadczone prosto z Warszawy - zapowiedział na konferencji prasowej Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

W Polsce udostępnione zostaną takie produkty Google Cloud jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery. Klienci będą mogli skorzystać z tych usług, zawierając umowę z Operatorem Chmury Krajowej. Jeszcze przed uruchomieniem polskiego regionu Google Cloud mają oni możliwość przystąpienia do szkoleń i programów transformacji cyfrowej, by jak najwcześniej osiągnąć pełną zdolność do współpracy w pełnym zakresie.

Po uruchomieniu regionalnego centrum Google Cloud będą mogli korzystać z infrastruktury zlokalizowanej w Warszawie. Centrum będzie wyposażony w trzy niezależne strefy dostępowe, gwarantujące wysoką dostępność i ochronę przed zakłóceniami w działaniu usług.

- Zawarcie strategicznego partnerstwa z Operatorem Chmury Krajowej i otwarcie nowego regionu Google Cloud w Warszawie to kolejne działania jakie podejmujemy by realizować nasze zobowiązanie do wspierania polskiej gospodarki cyfrowej i rozwoju polskich firm na skalę międzynarodową - podkreślił Thomas Kurian, prezes Google Cloud.

- Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci. Dzięki nam pozostaną jednak w polskiej jurysdykcji i pod kontrolą lokalnych regulatorów - zapewnił Michał Potoczek. - Nasze partnerstwo istotnie przyspieszy także procesy cyfrowej transformacji. Pomożemy polskim firmom skutecznie budować innowacyjne produkty i przewagi konkurencyjne z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Będziemy też gotowi na megatrendy, takie jak np.internet rzeczy (IoT), które wielokrotnie zwiększają zapotrzebowanie na moc obliczeniową niezbędną do przetwarzania olbrzymich zbiorów danych -wyliczył.

 

Korzyści ze współpracy z Google podkreślają też szefowie PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju, akcjonariuszy Operatora Chmury Krajowej. - Nawiązana współpraca jest dowodem na to, że Operator Chmury Krajowej będzie w stanie zapewnić najwyższą jakość usług, a jego klienci będą mieć dostęp do najnowszych światowych technologii. Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie także pozytywnie na rozwój polskiego rynku IT i przyciągnie do niego najlepszych specjalistów - stwierdził Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zaznaczył, że w ramach partnerstwa będą prowadzone szerokie działania edukacyjne wśród małych i średnich firm dotyczące usług w chmurze obliczeniowej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

- Partnerstwo OChK i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian - cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim - zapewnia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Spółka Operator Chmury Krajowej została uruchomiona w lutym br. Oferuje polskim przedsiębiorcom i administracji publicznej w modelu subskrypcyjnym usługi przechowywania i przetwarzania danych. Pierwszym klientem Chmury Krajowej został PKO BP.

Dołącz do dyskusji: Google partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej. W Warszawie powstanie centrum regionalne Google Cloud

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
IOP
czyli już wiadomo jaką cenę obok finansowej zapłacimy za pobyt Amerykańskich żołnierzy w Polsce po prostu USA zawładnie rynkiem nowych technologii w Polsce i nie tylko po prostu Amerykanie przejmą różne bardziej lub mniej strategiczne dziedziny naszej gospodarki ...
odpowiedź
User
Iwona
Pegasus panom ze służb już nie wystarcza? W zasadzie rozumiem - po cholerę stać z walizka pod stacja bazowa jak można mieć i Google i Krajową :)
odpowiedź
User
a
gratuluję wszystkim roztropności, którzy będą używać google cloud hahahaha
odpowiedź