SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google diagnozuje raka piersi lepiej niż lekarze. O 9,4 procent więcej właściwych wskazań

Opracowany przez inżynierów Google mechanizm sztucznej inteligencji jest bardziej precyzyjny w diagnozowaniu raka piersi niż bardziej tradycyjne metody stosowane przez lekarzy - wynika z analiz. System stworzony przez Google w USA wykrył o 9,4 procent więcej przypadków nowotworu piersi niż testy mammograficzne.

Article

Informacje dotyczące precyzyjnego wykrywania raka piersi u kobiet dzięki systemowi sztucznej inteligencji opracowanej przez Google podał Reuters.

Specjalny mechanizm AI został stworzony przez zespół inżynierów z laboratorium DeepMind przejętego przez Google w 2014 r. Teraz przedstawiono wyniki analiz dotyczących skuteczności tego rozwiązania.

W trakcie testów sztuczna inteligencja dokonała analiz ponad 28,5 tys. mammogramów w Wielkiej Brytanii oraz z górą 3 tys. takich badań w Stanach Zjednoczonych.

Okazało się, że w USA AI zredukowała o 5,7 proc. przypadki, w których lekarze fałszywie zdiagnozowali raka piersi u pacjentek, u których w rzeczywistości ta choroba nie wystąpiła. Z kolei o 9,4 proc. zmalała liczba przypadków, w których kobiety uznane przez lekarzy za zdrowe w rzeczywistości chorowały na nowotwór piersi.

W Wielkiej Brytanii testy wykazały zmniejszenie liczby fałszywych dodatnich wyników o 1,2 proc., zaś fałszywie negatywnych – o 2,7 proc. Dysproporcje w wynikach osiągniętych w USA i Wielkiej Brytanii mają wynikać z tego, że w tym drugim kraju analizy testów mammograficznych dokonywane przez lekarzy są systemowo bardziej precyzyjne niż w Stanach.

DeepMind zaznacza, że prace nad wykorzystaniem AI do precyzyjnego wykrywania raka piersi są wciąż prowadzone, a sam system nie jest jeszcze doskonały. Dlatego na razie nie ma możliwości wprowadzenia tego rozwiązania do powszechnego wykorzystania w służbie zdrowia i nie wiadomo bliżej kiedy to się stanie.

W III kwartale 2019 roku holding Alphabet zanotował 20-proc. wzrost przychodu, ale jego zysk netto zmalał o ponad 2 miliardy dolarów. Większość przychodu wygenerował należący do Alphabet koncern Google, który w ciągu kwartału osiągnął 33,9 miliarda dolarów wpływów z reklam.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google diagnozuje raka piersi lepiej niż lekarze. O 9,4 procent więcej właściwych wskazań

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewelina z Morąga
Moja sąsiadka leczyła się korzystając z google.
W trumnie wyglądała bardzo dobrze.
2 3
odpowiedź
User
a
bo wielu lekarzy nie powinno być lekarzami, ponieważ mają w tyle dobro pacjenta i tylko liczą ile dostaną.
5 1
odpowiedź
User
jd
W Polsce i tak nie ma pieniędzy na leczenie. Polska Fundacja Narodowa ma pierwszeństwo.
6 1
odpowiedź
User
Dawid
W POLSCE liczy sie sprzedaz tabletek do koncernu farmacełtycznego a ludzie sa testerami jak ci nie pomoze przyjdz za tydzień zobaczymy co dalej .....
1 0
odpowiedź