SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biura Facebooka, Google i Netfliksa otwarte tylko dla zaszczepionych pracowników

Koncerny Google i Facebook ogłosiły, że do pracy stacjonarnej z biur będę mogli wrócić tylko pracownicy zaszczepieni na Covid-19. Także Netflix zapowiada, że nie otworzy biur w USA, jeśli do 7. września większość załogi nie zostanie zaszczepiona.

fot. Shutterstock.comArticle

Szef Google'a Sundar Pichai poinformował, że wymóg szczepienia na Covid-19 dla pracowników chcących pracować stacjonarnie zostanie wprowadzony w firmie w ciągu najbliższych tygodni. Dotyczy tylko zatrudnionych w amerykańskich biurach Google.  

"Szczepienie się jest jednym z najważniejszych sposobów, by w najbliższych miesiącach zapewnić zdrowie nam i naszym społecznościom" - napisał Pichai. Dodał, że proces wakcynacji uwzględni lokalne warunki, prawo i dostęp do szczepionki.

Większość z 144 tys. pracowników Google wróci do biur najwcześniej  w połowie października.

Niedługo po tym, jak swoją decyzję w tej kwestii ogłosiło Google, również Facebook zapowiedział, że będzie wymagać szczepienia każdego, kto przyjeżdża do pracy w jego amerykańskich biurach.

Lori Goler z Facebooka, odpowiedzialna za pion HR, podkreśliła w oświadczeniu, że szczepienia pracowników platformy, deklarujących chęć powrotu do biur, będą uzależnione od lokalnych warunków i regulacji. W USA stany we własnym zakresie regulują obostrzenia związane z pandemią.

"Będziemy mieli procedury dla osób, które nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych lub innych. W miarę rozwoju sytuacji dokonamy ocen naszego podejścia w innych regionach" - napisała Goler. Zatrudnieni przez Marka Zuckerberga do pracy stacjonarnej wrócą w październiku, będzie jednak możliwość dalszego pracownia w trybie zdalnym.

Także inne wielkie korporacje zachęcają pracowników do szczepień, warunkując tym powrót do pracy stacjonarnej. Netflix zapowiada, że nie otworzy biur w USA, jeśli do 7. września większość załogi nie zostanie zaszczepiona.

Inni giganci nie stawiają warunków

Jak dotąd inne duże firmy technologiczne, w tym Apple i Amazon, odmówiły wprowadzenia szczepionek. Microsoft, w notatce do pracowników, poinformował, że nie będzie wymagać szczepień od tych, którzy chcą wejść do biura, ale zachęcają by pracownicy otrzymali szczepionkę.

Po wybuchu pandemii  branża technologiczna była jedną z pierwszych, które wysyłały pracowników do pracy w domu. Teraz boryka się z tym, jak i kiedy sprowadzić ich z powrotem do biura oraz w jakim stopniu i jakiej części ludzi zezwolić na dalszą pracę zdalną. Wiele firm opracowało modele hybrydowe, oferujące pracownikom przynajmniej pewną elastyczność.

Apple także przesunęło datę powrotu do biur na październik, ale firma powiedziała, że ​​zobowiązuje się do tego, aby większość pracowników pracowała w siedzibie co najmniej trzy dni w tygodniu.

Microsoft planuje we wrześniu ponowne otwarcie swoich biur.

Facebook jest na dobrej drodze do ponownego otwarcia swoich biur w październiku, ale umożliwi pracownikom dalszą pracę zdalną za zgodą. Dyrektor generalny Facebooka, Mark Zuckerberg , powiedział, że spodziewa się, że w nadchodzących latach połowa z 48 000 pracowników firmy będzie pracować zdalnie.

W przypadku pracowników Amazona powrót do biura również zaplanowano na jesień. Amazon zapowiedział, że umożliwi pracownikom pracę z domu dwa dni w tygodniu.

Twitter wymaga od powracających pracowników okazania dowodu szczepienia przed powrotem do biura. Mimo to ma jedną z najodważniejszych zasad dotyczących pracy zdalnej w branży. Firma ogłosiła w maju, że jej pracownicy mogą pracować zdalnie na stałe, jeśli zechcą.

W środę Twitter ogłosił, że zamyka ponownie otwarte biura w San Francisco i Nowym Jorku w świetle zaktualizowanych wytycznych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Producent oprogramowania biznesowego Salesforce zaczął sprowadzać pracowników z powrotem do swoich lokalizacji, ale firma wymaga, aby pracownicy zostali zaszczepieni.

Władze USA zachęcają w szczepień

Największe amerykańskie platformy technologiczne dostały od władz federalnych impuls do takiej, a nie innej polityki wakcynacji pracowników. Amerykański Departament Sprawiedliwości w poniedziałek przedstawił opinię prawników, z której wynika, iż przepisy krajowe nie zakazują urzędom ani prywatnym firmom wymagania od pracownika szczepienia na Covid-19, jeśli ten chce wykonywać obowiązki stacjonarnie.  

W środę gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił, że pracownicy administracji stanowej będą musieli się zaszczepić przeciwko Covid-19 lub przedstawiać co tydzień wyniki testów. Na zachętę Z zamiarem objęcia takim obowiązkiem administracji federalnej nosi się Biały Dom.

W USA w pełni zaszczepionych na Covid-19 jest 164 mln osób, co stanowi 49,8 proc. populacji kraju. Przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki przyjęło zaś prawie 189 mln osób.

Dołącz do dyskusji: Biura Facebooka, Google i Netfliksa otwarte tylko dla zaszczepionych pracowników

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szur antysrofid
Taki Zachodni nowoczesny apartheid i segregacja w ramach walki z jakimś wirusem, więcej osób zmarło z powodu ograniczeń w dostępie do świadczeń służby zdrowia, chemioterapii, wysyp niezdiagnozowanych nowotworów u młodych i postęp rozsianych raków, teleporady...ale pandemia, spreparowane fotki z Bergamo, sami Włosi się dziwią dlaczego pokazywali ich na świecie jako kraj trupów na ulicach. Cyrku ciąg dalszy, nie udało się przy świńskiej grypie udało się teraz
odpowiedź
User
Janek
Taki Zachodni nowoczesny apartheid i segregacja w ramach walki z jakimś wirusem, więcej osób zmarło z powodu ograniczeń w dostępie do świadczeń służby zdrowia, chemioterapii, wysyp niezdiagnozowanych nowotworów u młodych i postęp rozsianych raków, teleporady...ale pandemia, spreparowane fotki z Bergamo, sami Włosi się dziwią dlaczego pokazywali ich na świecie jako kraj trupów na ulicach. Cyrku ciąg dalszy, nie udało się przy świńskiej grypie udało się teraz


Ok, ale akurat powrót do biura nie jest niczym szczególnym. Dziesiątki tysięcy polskich pracowników czekają na taką samą możliwość.
odpowiedź
User
Agnieszka
Przecież zaszczepieni tak samo zarażają i chorują. Od razu widać, ze chodzi o system kontroli, a nie o żadne zdrowie.
odpowiedź