SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google walczy z fałszywymi reklamami. Usunięto 5,2 mld nieprawdziwych przekazów, w tym 17 mln o wojnie w Ukrainie

Według najnowszego raportu na temat bezpieczeństwa systemu reklamowego, Google w 2022 roku usunął ponad 5,2 miliarda i ograniczył zasięg ponad 4,3 miliarda reklam, a także zawiesił ponad 6,7 miliona kont reklamodawców. Od początku wojny w Ukrainie ponad 17 milionów reklam nawiązujących do rosyjskiej inwazji zostało zablokowanych. Google ogłasza też wdrożenie nowego narzędzia - centrum przejrzystości reklam.

Ads Safety Report co roku podsumowuje działania Google podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności użytkownikom, a także wydawcom i reklamodawcom.

5,2 miliarda zablokowanych reklam. W nich - mowa nienawiści, oszustwa

W 2022 roku Google zablokował 5,2 miliarda reklam - o niemal 2 miliardy więcej niż w poprzednim roku. Dodatkowo ograniczył zasięg kolejnych 4,3 miliarda reklam i zawiesił ponad 6,7 miliona kont reklamodawców. Ponad 1,5 miliarda stron reklamodawców zostało objęte blokadą lub ograniczeniem, a na ponad 143 tysiącach z nich podjęto szersze działania na poziomie witryn.

Najczęściej blokowanymi reklamami były te naruszające zasady dotyczące celowego wprowadzenia w błąd, politykę usług finansowych lub zawierały nieodpowiednie treści, np. mowę nienawiści, podżeganie do przemocy, negowanie zmian klimatu czy promocję niebezpiecznych produktów i usług.

Aby egzekwować swoje zasady na taką skalę, Google polega na zgłoszeniach użytkowników oraz na zautomatyzowanych systemach opartych na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Pomaga to w sortowaniu treści i lepszym wykrywaniu naruszeń w ekosystemie reklamowym Google.

165 milionów reklam wprowadzało w błąd

Oszustwa w sieci i próby wyłudzeń wciąż przybierają na sile. W 2022 roku usunięto lub zablokowano 165 milionów reklam, które nie spełniały zasad dotyczących zapobiegania celowemu wprowadzeniu w błąd. Wśród tych reklam znalazła się ukierunkowana kampania oszustów, polegająca na rozprzestrzenianiu złośliwego oprogramowania poprzez podszywanie się pod popularne marki oprogramowania.

Dodatkowo Google rozszerzył program certyfikacji usług finansowych, który wymaga potwierdzenia od reklamodawców, że są oni upoważnieni przez lokalnego regulatora do promowania swoich produktów i usług. Program działa w 11 państwach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Australii, a w przyszłości zostanie wprowadzony także w innych regionach.

W ostatnich latach szczególnie ważne było także zwalczaniu dezinformacji i nierzetelnych komunikatów, zwłaszcza w zakresie zdrowia lub zmian klimatu. W 2022 roku Google zablokował ponad 24 miliony nieodpowiednich reklam z tym związanych na ponad 300 tysiącach stron wydawców.

Ponadto zablokowanych i usuniętych zostało ponad 52,5 miliona reklam zawierających nieodpowiednie treści, w tym mowę nienawiści, przemoc i szkodliwe twierdzenia na temat zdrowia oraz 25,6 miliona reklam dotyczących niebezpiecznych produktów lub usług, takich jak broń i materiały wybuchowe.

17 milionów zablokowanych reklam o wojnie w Ukrainie

Od początku inwazji rosyjskiej Google zablokował ponad 17 milionów reklam w ramach polityki dotyczącej wydarzeń „o charakterze wrażliwym”. Usunięto również reklamy pochodzące z ponad 275 stron internetowych finansowanych przez państwo rosyjskie.

Google zawiesił większość działań komercyjnych na terenie Rosji - wstrzymał wyświetlanie reklam, ograniczył widoczność reklam pochodzących od rosyjskich reklamodawców oraz zablokował monetyzację rosyjskich mediów finansowanych przez państwo na platformach Google.

Centrum przejrzystości reklam - nowe narzędzie Google

W październiku ubiegłego roku Google udostępnił Moje centrum reklam, narzędzie, które pomaga użytkownikom w samodzielnym zarządzaniu reklamami widocznymi w ekosystemie Google.

Aby zapewnić użytkownikom jeszcze większą kontrolę nad wyświetlanymi reklamami, Google uruchamia Centrum przejrzystości reklam - narzędzie, w którym można sprawdzić i wyszukać wszystkie reklamy pochodzące od zweryfikowanych reklamodawców. Dzięki temu użytkownicy mogą dowiedzieć się więcej zarówno o reklamach, jakie widzą na platformach Google, jak i o samych reklamodawcach oraz ich produktach.

Narzędzie pozwala sprawdzić, jakie reklamy uruchomił dany reklamodawca, które reklamy były wyświetlane w danym regionie oraz ostatnią datę uruchomienia reklamy oraz jej format.

Dostęp do Centrum przejrzystości reklam można uzyskać poprzez Moje centrum reklam lub bezpośrednio z poziomu reklamy - wystarczy kliknąć ikonę trzech kropek obok niej. Wówczas pojawi się menu, które zawiera podstawowe informacje o reklamodawcy, a także opcje polubienia reklamy, jej zgłoszenia lub blokady, jeżeli, zdaniem użytkownika, narusza ona jedną z zasad.

Dołącz do dyskusji: Google walczy z fałszywymi reklamami. Usunięto 5,2 mld nieprawdziwych przekazów, w tym 17 mln o wojnie w Ukrainie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl