SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google może mieć kłopoty z nazwą Alphabet, BMW rozważa kroki prawne

Tworząc nowy holding Alphabet Larry Page i Sergey Brin użyli nazwy stosowanej przez wiele firm. Jedna z nich, koncern BMW, do którego należy spółka o nazwie Alphabet, zamierza zbadać, czy nowy podmiot nie narusza jego rynkowych interesów.

Article

Alphabet to nazwa filii koncernu BMW zajmującej się m.in. długoterminowym wynajmem samochodów, leasingiem i zarządzaniem firmowymi flotami aut. Firma działa w 18 krajach i jest właścicielem adresu alphabet.com, pod którym działa jej serwis internetowy, również w polskiej wersji językowej.

Jak ustalił dziennik „The New York Times”, BMW nie zamierza sprzedawać domeny alphabet.com, koncern nie otrzymał zresztą do tej pory takiej oferty. - Nie mamy w planach rezygnacji z aktualnego adresu internetowego naszej filii - podkreśla w rozmowie z „NYT” Micaela Sandstede, rzeczniczka BMW. - Serwis internetowy i związana z nim domena są bardzo istotnymi i aktywnymi częściami biznesu prowadzonego przez Alphabet.

Jednocześnie przedstawiciele niemieckiego producenta aut przyznają, że obecnie ich prawnicy ustalają, czy powstanie nowego holdingu o nazwie Alphabet nie narusza istotnych interesów BMW i jego filii.

Istnieją co do tego wątpliwości. Co prawda amerykańskie przepisy dopuszczają możliwość funkcjonowania pod tą samą nazwą wielu firm, jednak pod warunkiem, że nie naruszają one wzajemnie swoich interesów. Tak nie jest w przypadku dwóch podmiotów o identycznej nazwie działających w tej samej branży. BMW funkcjonuje na rynku motoryzacyjnym, nowoutworzony Alphabet to zaś holding technologiczny i internetowy. Jednak eksperci podkreślają, że kilka firm wchodzących w skład holdingu Alphabet zajmuje się rozwiązaniami w segmencie motoryzacyjnym, na przykład dostarczaniem systemu Android do samochodowych systemów komputerowych, czy też pracami nad autonomicznymi pojazdami. Dlatego może się okazać, że ostatecznie BMW i Alphabet Page’a i Brina spotkają się w sądzie.

Nazwą Alphabet posługuje się obecnie na rynku wiele firm. Część z nich obawia się nieco, że pojawienie się nowego holdingu pod tą marką może spowodować spore zamieszanie. Jednak większość nie zamierza rozpoczynać sporów prawnych z gigantem, za którym stoi Google.

Ponieważ nowa firma Google’a nie posiada praw do domeny alphabet.com, jej oficjalna strona internetowa funkcjonuje obecnie pod adresem abc.xyz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google może mieć kłopoty z nazwą Alphabet, BMW rozważa kroki prawne

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Newsman
Tak się kończy zezwalanie na rejestrowanie wyrazów pospolitych jako znaki towarowe.
10 8
odpowiedź