SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google pozwany w USA za śledzenie lokalizacji użytkowników

Amerykańscy prokuratorzy generalni Dystryktu Kolumbii, Indiany i Teksasu wnieśli w poniedziałek pozwy w imieniu swoich mieszkańców przeciwko Google za "oszukańcze śledzenie lokalizacji użytkowników, które narusza ich prywatność".

fot. materiały prasoweArticle

Biuro prokuratora Dystryktu Kolumbii Karla Racine'a przekazało w oświadczeniu, że Google "fałszywie sprawia, że użytkownicy uważają, że zmiana ustawień ich konta i urządzenia chroni ich prywatność oraz umożliwia kontrole nad tym, do jakich danych osobowych firma ma dostęp".

"Tymczasem wbrew oświadczeniom, Google nadal systematycznie inwigiluje klientów i czepie zyski z gromadzenia ich danych. Jawne wprowadzanie przez firmę swoich użytkowników w błąd jest naruszeniem prywatności konsumentów" - zaznaczono.

Z kolei prokurator generalny Teksasu Ken Paxton wskazał w osobnym oświadczeniu, że nawet jeśli użytkownicy ustawiali na swoich kontach, żeby nie zapisywano miejsc, w których byli, firma i tak ich "namierzała innymi (...) metodami, których nie ujawniono".

Google: skargi oparte na „nieprawdziwych twierdzeniach i nieaktualnych pomówieniach”

Rzecznik Google Jose Castaned odparł, że prokuratorzy opierają swe skargi na "nieprawdziwych twierdzeniach i nieaktualnych pomówieniach dotyczących nowych ustawień".

"Ustawienia prywatności zawsze istniały w naszych produktach i zapewnialiśmy solidną kontrolę danych dotyczących lokalizacji" - podkreślił.

W trzecim kwartale ub.r. koncern Alphabet, właściciel m.in. Google'a, zanotował wzrost przychodów o 41 proc. do 65,12 mld dolarów i zysku netto z 12,25 do 18,94 mld dolarów.

Łączne przychody z reklam Google wzrosły do kwoty 53,13 mld dolarów w porównaniu z 37,1 mld dolarów wygenerowanych w tym samym kwartale minionego roku. Wyszukiwarka wygenerowała przychody w kwocie 37,93 mld dolarów, w porównaniu do 26,34 mld dolarów uzyskanych w analogicznym okresie czasu rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Google pozwany w USA za śledzenie lokalizacji użytkowników

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lipa pipa
No to w Polsce coś nie halo. Wyraziłem wszystkie zgody o jakie pytał, to samo w Samsungu, a nadal zdarza się, że nie dodaje lokalizacji do danych EXIF na zdjęciach :( Nawet gdy zdjęcie robi się pod gołym niebem. Samemu potem trzeba dłubać, co najczęściej zarzucam.
odpowiedź