SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google uaktualnia wyszukiwarkę społecznościową (wideo)

Google wprowadziło kilka nowości do uruchomionej ponad rok temu usługi Google Social Search.

Google uaktualnia wyszukiwarkę społecznościową (wideo)

Google Social Search to uruchomione w październiku 2009 roku narzędzie w wyszukiwarce Google, za pomocą którego internauci mogą wyszukiwać wpisy swoich znajomych na stronach, blogach i forach internetowych (więcej na ten temat).

Google zapowiedziało, że wyniki z wyszukiwania społecznościowego będą teraz umieszczane pomiędzy wynikami wyszukiwania bazując na ich istotności (wcześniej pojawiały się tylko na dole rezultatów). Dzięki temu internauci mają zauważać w wynikach więcej informacji od ludzi takich jak współpracownicy czy przyjaciele.

Jeśli na przykład użytkownik myśli o wspinaczce na Kilimanjaro, a jego kolega Matt napisał post na ten temat, to w wynikach wyszukiwania zobaczy jego wpis wraz z notką i grafiką. Rezultaty wyszukiwania społecznościowego mogą pojawić się w każdym miejscu strony z wynikami wyszukiwania, a opis pod rezultatem wskazuje kto podzielił się informacją.


Do wyszukiwarki społecznościowej Google wprowadziło informacje o linkach, którymi ludzie dzielą się na Twitterze i innych witrynach. Do tej pory pokazywane były tylko wyniki w oparciu o to co ludzie stworzyli i opublikowali w swoich profilach Google. Teraz, jeśli ktoś z kim połączony jest internauta podzieli się linkiem, może on zostać pokazany w wynikach z wyraźnym opisem skąd pochodzi (jest on widoczny tylko dla tego internauty i tylko jeśli jest zalogowany).

Przykładowo jeśli użytkownik szuka filmu z prezydentem Obamą występującym w programie "The Daily Show", a jego znajomy Nundu opublikował na Twitterze link do tego wideo, to rezultat ten może pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania, razem z notką i grafiką Nundu.


Trzecia nowość to większa kontrola nad tym jak internauta łączy swoje konta. Nadal możliwe jest połączenie konta publicznie w ramach profilu Google, a dodatkowo można podłączyć konta prywatnie w ramach konta Google. Jeśli algorytmy Google znajdą publiczne konto, które może należeć do danego internauty (bo np. nazwa użytkownika jest taka sama), może on zostać zaproszony do połączenia kont na stronie wyników wyszukiwania, z której przejdzie do ustawień konta Google. Dzięki nowym ustawieniom można też wybrać, które z kont będzie pokazywane w publicznym profilu Google.

Przegląd nowych funkcji wyszukiwarki społecznościowej Google ilustruje poniższe wideo:


Wyniki wyszukiwania społecznościowego pokazują się tylko wtedy, gdy użytkownik jest zalogowany do swojego konta Google. Google będzie wprowadzać nowości przez najbliższy tydzień, wyłącznie w języku angielskim. W Polsce ma to nastąpić w późniejszym terminie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google uaktualnia wyszukiwarkę społecznościową (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl