SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google wprowadzi nowe oznaczenia wiekowe aplikacji, Twitch usuwa gry dla dorosłych

Koncern Google zamierza stosować w swoim sklepie Google Play nowe oznaczenia wieku dla odbiorców gier i innych aplikacji. Będzie się posługiwać zewnętrznymi klasyfikacjami obowiązującymi w danym kraju. Z kolei serwis Twitch postanowił pozbyć się klipów pokazujących gry dla dorosłych.

Article

Do tej pory Google posługiwał się własną globalną klasyfikacją wskazującą trzy poziomy wieku użytkowników, dla których przeznaczona jest aplikacja: niski, średni i wysoki. Oznaczenia te były umieszczane przy grach i programach przez ich twórców.

Teraz Google zapowiedział, że zmieni sposób klasyfikowania treści. Powodem ma być fakt, że coraz więcej dzieci i nastolatków samodzielnie korzysta za pomocą smartfonów i tabletów z gier i aplikacji, a koncern chce ułatwić zarówno im, jak i rodzicom precyzyjne dobieranie programów do wieku użytkowników.

Wprowadzając nowy sposób oznaczania aplikacji Google zamierza wykorzystać doświadczenie zajmujących się tą dziedziną ekspertów, a nie polegać jak dotąd na kompetencjach twórców programów. Dlatego porozumiał się z organizacją International Age Rating Coalition, która zrzesza instytucje z całego świata prowadzące programy oznaczeń gier i aplikacji. Wśród partnerów Google znajdą się między innymi australijska The Australian Classification Board, znana w Europie Pan European Game Information (Pegi), która znakuje treści w 30 krajach Starego Kontynentu czy działająca w USA The Entertainment Software Rating Board (ESRB).

Zapowiadany przez Google nowy system ma działać w ten sposób, że użytkownik odwiedzając Google Play zobaczy oznaczenia stosowane oficjalnie w konkretnym regionie świata - w Polsce będą to dobrze znane już na rynku znaki systemu Pegi. Google zapowiada przy tym, że w sklepie nie pojawi się żadna gra ani aplikacja, która nie przejdzie procesu weryfikacji przez odpowiednią organizację. Zapewnia też, że cały proces zgłoszenia i kwalifikacji programu będzie zautomatyzowany i nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście minut. Dokładniej sprawdzane będą przez ekspertów jedynie programy i gry cieszące się wśród użytkowników największą popularnością.

Oprócz Google Play rozwiązania oparte na lokalnych systemach oznaczeń treści zamierzają wprowadzić także Microsoft, Sony i Nintendo, a należący do Mozilli serwis  Firefox Marketplace zaczął już stosować krajowe oznaczenia. Inne podejście do problemu prezentuje Apple, który na razie zamierza opierać się nadal na swoich własnych kryteriach wiekowej klasyfikacji programów.

O ograniczenie dostępu młodych użytkowników do treści dla nich nie przeznaczonych zadbał także serwis Twitch udostępniające tzw. gamplaye, czyli klipy pokazujące przebieg gier komputerowych. Na swoim blogu Twitch poinformował, że nie będzie pozwalał na umieszczanie na platformie gier zakwalifikowanych przez wspomnianą wcześniej amerykańską organizację ESRB do kategorii Adults Only, czyli 18+. Oznacza to, że do serwisu nie zostaną dopuszczone np. „Grand Theft Auto: San Andreas” czy „Manhunt 2”.

Na blogu szefowie Twitcha zaznaczyli, że nie interesuje ich, czy dana gra w innych krajach poza USA otrzyma niższą kwalifikację wiekową. Jeśli w Stanach Zjednoczonych znajdzie się w kategorii Adults Only, opowiadający o niej film z rozgrywki zostanie usunięty z serwisu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google wprowadzi nowe oznaczenia wiekowe aplikacji, Twitch usuwa gry dla dorosłych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tomtom94
Twitch trochę strzela sobie w kolano. Na pewno zyskają na tym inne serwisy. BTW Autorze posta jak już to "gameplaye", a poza tym tam nie chodzi o pokazywanie klipów jak na YT, tylko streaming czyli transmisję live. Jest różnica...
odpowiedź
User
GoogleFan2016
Kolor zielony - Cyfry 3 i 7
Kolor żółty - Cyfry 12 i 16
Kolor czerwony - Cyfra 18

Cienie ludzi - dyskryminacja
Strzykawka - narkotyki
Kółka z symbolami - nagość
Ręka - przemoc
dymek ze znakami pisarskimi - wulgarny język (zależy od np. słów świńskiego zachowania)
Robak - strach
Kostki do gry - hazard
Kula i trzy monitory - Online
odpowiedź