SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google z Muzeum Izraela: Zwoje znad Morza Martwego dostępne online (wideo)

Muzeum Izraela uruchamia projekt digitalizacji Zwojów znad Morza Martwego, który umożliwi użytkownikom poznawanie i analizowanie tych starożytnych manuskryptów biblijnych. Nowa strona internetowa powstała we współpracy z firmą Google.

Zwoje znad Morza Martwego, które obejmują najstarsze znane istniejące manuskrypty biblijne, oferują krytyczne spojrzenie na społeczeństwo żydowskie na terenie Izraela w okresie Drugiej Świątyni, czasie narodzin chrześcijaństwa i judaizmu rabinicznego.

Na tym etapie projektu dokonano digitalizacji pięciu pełnych zwojów z Muzeum Izraela, które są dostępne online tutaj. Użytkownicy mogą wyświetlać zdjęcia rękopisów w wysokiej rozdzielczości oraz przeszukiwać ich zawartość. Na stronie zamieszczono też krótkie filmy edukacyjne i informacje dotyczące kontekstu rękopisów i ich historii.

Jak dotąd przeprowadzono digitalizację pięciu Zwojów znad Morza Martwego, w tym Zwoju Izajasza, Reguły Zrzeszenia, Komentarza do Księgi Habakuka, Zwoju Świątynnego i Zwoju Wojny. Wyszukiwanie na stronie Google.com odsyła użytkowników bezpośrednio do zwojów w wersji online. Wszystkie pięć manuskryptów można przybliżyć.

Cyfrowe zdjęcia wykonał fotograf Ardon Bar-Hama. Każde ma rozdzielczość 1200 megapikseli, czyli niemal 200 razy więcej niż w przypadku zdjęć wykonanych standardowym aparatem. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia rękopisów, przy każdym zdjęciu zastosowano lampy błyskowe z filtrem UV, a czas otwarcia migawki wynosił 1/4000 sekundy.


W przypadku Zwoju Izajasza dostępne są dodatkowe funkcje: można go przeszukiwać według kolumn, rozdziałów i wersetów, można też korzystać z narzędzia do tłumaczenia na język angielski, a także zgłaszać przekłady poszczególnych wersetów w innych językach.

Projekt digitalizacji Zwojów znad Morza Martwego jest finansowany przez George’a Blumenthala i Centrum Studiów Judaistycznych Online. Po stronie Muzeum Izraela projektem pokierowali dr Adolfo D. Roitman, kurator wystawy Zwojów znad Morza Martwego i dyrektor Sanktuarium Księgi, oraz dr Susan Hazan, kurator ds. nowych mediów i szefowa internetowego biura Muzeum. Ze strony Centrum Badawczo-Rozwojowego Google w Izraelu wspierali ich Eyal Fink, dyrektor ds. aspektów technicznych, i Eyal Miller, kierownik ds. rozwoju nowej działalności.

Napisane między trzecim i pierwszym wiekiem przed naszą erą Zwoje znad Morza Martwego zwierają najstarsze znane istniejące manuskrypty biblijne. W 68 r. p.n.e. zostały ukryte w 11 jaskiniach Pustyni Judzkiej, u wybrzeży Morza Martwego, by ochronić je przed nadchodzącą armią rzymską. Zostały odkryte w 1947 r., gdy beduiński pasterz rzucał w groty kamieniami i zdał sobie sprawę, że coś jest w środku. Od 1965 r. manuskrypty są wystawiane w Sanktuarium Księgi w Muzeum Izraela w Jerozolimie. Zwoje pozwalają szerzej spojrzeć na życie i religię starożytnej Jerozolimy, włączając w to okres powstawania chrześcijaństwa.

Dołącz do dyskusji: Google z Muzeum Izraela: Zwoje znad Morza Martwego dostępne online (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl